​Kılıçdaroğlu: Bize koalisyon teklif edilmedi seçim hükümeti teklif edildi

zaman gazetesi - koalisyon bile teklif edilmemiş

AKP ile CHP arasındaki koalisyon görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı. Davutoğlu, kısa süreli reform hükümeti tekliflerinin kabul edilmediğini, tek ihtimalin erken seçin olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu ise, “Bize şu ana kadar bir koalisyon önerisi gelmedi. Seçim hükümeti teklif edildi” dedi.

GÖREVİ İADE ETMİYOR

AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, CHP ile ‘hükümet ortaklığı gerçekleştirecek zeminin mümkün olmadığını’ açıkladı. “Seçim aşı olmak gibidir. Aşı olduğunuzda bazen sızı hissedebilirsiniz, ama aşı bünyeyi sıhhate kavuşturur” dedi ve erken seçimin tek ihtimal olduğunu söyledi. “23 Ağustos’a kadar görevi iade etmeyecek misiniz?” sorusuna şu cevabı verdi: “Görevi aldığımda AK Parti dışında bütün hükümet formülleri tüketilmişti arkadaşlar. Görevi aide etmem çözüm üretecekse bunu yapmam doğal olurdu ama bunlar tüketildi.

BU YETKİ GASPIDIR

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’nin ‘koalisyon’ değil, 3 aylık seçim hükümeti teklif ettiğini söyledi. Türkiye’nin tarihi fırsatı kaçırdığını vurguladı. Kılıçdaroğlu, Davutoğlu’nun hükümet kurma görevini iade etmeme eğilim hakkında şu değerlendirmeyi yaptı: “Teamüller göre Cumhurbaşkanı’ndan görevi alan kişi güvenoyu alacak bir hükümet kuramıyorsa görevi iade eder. Aksi takdirde yetki gasbıdır. Hem çoğunluğun sağlayamıyor hem de “iade etmeyeceğim” diyorsanız bu ahlaki değildir” (ZAMAN GAZETESİ)yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...