15 günde ‘dahi beyin’e nasıl sahip olursunuz?

beyinDahi beyne nasıl sahip olabiliriz? Beynimizi geliştirmek için neler yapmalı nelerden uzak durmalıyız?

Yazar. Dr. Daniel G. Amen, beynimizdeki arızaları, nedenlerini ve çarelerini anlatıyor.

Önce kısaca beyni tanıyalım. Beyin dört ana loba bölünmüştür. Ön düşünme ve yargı, hafıza ve huy düzenliği, algı işlemi ve yön duygusu, görsel işlemler. Ayrıca vites kolu, endişe merkezi, duygu merkezi ve beyincik.

beyin lobları

Beynin vites kolu-hedef belirmeye ve mantıklı gelecek planı yapmaya yarıyor. İyi çalışmazsa çok az hareket ediyor, çok az konuşuluyor yani aşırı sessizliğe sebebiyet veriyor. Aşırı çalışırsa gelecekle ilgili çok plan yapılıyor ve endişe duyuluyor, takıntılı olunuyor. Sık ek yıkama, aşırı kilit gibi.

Yani her bölgenin görevleri e arızları var. Vücudumuz, beynimizdeki arızaları davranışlarımızla bize aksettiriyor.

Tolstoy diyor ki; “Herkes dünyayı değiştirmeyi düşünüyor ama hiç kimse kendisini ya da beynini değiştirmeyi düşünmüyor.

Bu bağlamda Dr. Amen diyor ki; beyin değişebilir.

Uykuya dikkat, 7 saatten azı öğrenme ve hafıza ile ilgili lopta düşük aktiviteye sebep oluyor. Gündüz vakti, kısa uygular da tavsiye ediyor.

Su alımı önemli, az su stres hormonlarını artırabilir. Yeşil çay duyarlılığı geliştiren kimyasalları içerir. Çiftlik balığı ciddi bir protein kaybı oluşturur. Yağlar çok miktarda alınır ise kalp krizi, felç riski getirir, azı da depresyona ve öfkeye neden olur. Yaban mersini antioksidandır, hafıza için yararlıdır ve yaşlanmayı geciktirir, motor becerisini artırır.

Beynimizi korumak için gökkuşağından yiyin diye öneriyor Dr. Amen. Yani her renk gıdayı alın. Protein alımına dikkat edin, düşük protein ise beynimizi kaynaksız bırakır.

Beyin bir kas gibidir, ne kadar çok kullanılırsanız o kadar çok kullanmayı sürdürürsünüz. Öğrenmeyi dikkate alın. Aktif bir şekilde ateşlenmezlerse her biri söner ya da ölür.

Kendinizi yeni bir şey öğrenmeye adayın. İşinizde başka birinin işini öğrenin, dönüşümlü çalışmayı deneyin, zaten yapıyor olduğunuzu işi geliştirin.

“Beyninizi yeni yükseliklere itmek onun sağlıklı ve güçlü kalmasına yardım eder”

TV seyretmeyin. (Çok seyir Alzhemir riski taşır). TV beyin aktivitesi olmayan bir eylemdir.

Okuma guruplarına katılın. Beyninizin yeni bölümlerini uyumak için yaşamızındaki rutinliği değiştirin.

Akıllı arkadaşlıkları geliştirin. Yeni bir spor yapın. Gönüllü işlere katılın. Özel bir ilişkiyi güçlendirin. Kin tuttuğunuz birini bağışlayın. Yeni ve farklı yerleri gezin. Konserlere gidin.

İyi müzik ile beyninizi besleyin. Hafıza kaybı ve stres idaresi sorununa karşı Handel’in Su Müziği’ni dinleyebilirsiniz. Daha iyi odaklanma ve mizaç kontrolü için Mozart tavsiye ediliyor.

Günlük tutun.

İlk sayfaya tek sayfa mucizesi yazın (İlişkileriniz, işiniz ve finans durununuz) ne istediğinizi ve istemediğinizi yazın. Gününüzün bir kısmını onu tamamlayarak geçirin. Bir sonraki sayfaya beyninize bir şiir ya da mektup yazın. Sevgi ve duygu, motive olmanıza yardım eder.

Beynimize yapmaya istekli olduğunuz sözleri not edin.

Mesela;

“Ateşleme bölümlerin sağlıklı kalsın diye senin için iyi müzik çalacağım”

“Sana yeni şeyler öğretmeye çalışacağım”

“Seni aşırı değil ama yararlı besinlerle besleyeceğime…” söz veriyorum.

Her gün en az 30 dakika kalp hızınızı normalden fazla olması için çabalayın. Komedi gününüz olsun. Çok gülmek için çaba sarf edin.

Gülme, umut ve bağışıklık sistemini besleyen beyin kimyasallarının özel bir grubunu üretir.

Beynimiz, yaşamımızı yöneten en büyük bilgisayardır. Onun fonksiyonlarını geliştirmek, sevme, çalışma ve öğrenme kapasitemizi artıracaktır.

“Dâhi” olunmasa da bakımlı, itinalı beyinle yaşamak hepimize iyi gelecektir.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...