197 bin işçinin maaşına zam!

197 bin işçinin maaş zammı belirlenecek

Türk-İş’e bağlı 19 sendikanın katılımıyla oluşturulan Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu, pazartesi günü toplanacak.

Toplantıda, kamuda çalışan 197 bin işçi için istenecek zam oranının belirlenmesi bekleniyor.

SOSYAL HAK VAR

Bu yıl yenilenecek kamu toplu iş sözleşmeleri, 101 iş yerinde veya işletmede çalışan 197 bin 373 işçiyi kapsıyor.

Türk-İş bünyesinde oluşturulan Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu, yarın konfederasyon genel merkezinde toplanacak.

Toplantıda, ortak bir yol haritası belirlenecek. Kurul, daha sonra kamu işveren sendikalarıyla bir araya gelerek, kamu işçilerinin ücretlerini ele alacak, düşük ücretlerin iyileştirilmesini, ücretlerin enflasyona yenik düşürülmemesini, refahtan pay alınmasını ve vergi kayıplarının giderilmesini talep edecek.

 

Görüşmelerin ardından Türk-İş ile Hükümet arasında imzalanacak protokolle işçilerin zam miktarının belirlenmesi öngörülüyor.

TOPLU PARA VAR

Yenilenecek toplu iş sözleşmelerinin tamamına yakını 1 Ocak ve 1 Mart 2013′ten geçerli olacak. İşçiler, belirlenecek yeni zamlarla ilgili farkları da bu tarihlere göre toplu olarak alacaklar.

Son yapılan sözleşmede ilk yıl için yüzde 8, ikinci yıl için yüzde 6 zam verilmişti.

Ayrıca maaşı 1000 liranın altında olan işçiler için ise seyyanen zam öngörülmüş, onların artış miktarı yüzde 30′u  bulmuştu. Farklar ise toplu olarak ödenmişti.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...