2014 KPSS atamalarında puan aralığı nasıl olur?

İlk atamada KPSS puan aralığı nasıl olur? KPSS atamalarında branş sıralamaları en kadar önemli olacak? İlk atamada hangi puana sahip adaylar kesin atanır? Yığılmanın olduğu puan dilimleri atanma şansını nasıl etkiler?

2014 yılında gerçekleştirilen Kamu Personel Seçme Sınavının (KPSS) ardından tüm alanlarda puanların belli olmasıyla birlikte ilk atama heyecanı Kasım ayında yaşanacak. 17-26 Kasım 2014 tarihleri arasında merkezi atama kadrolarına…

2014 yılında gerçekleştirilen Kamu Personel Seçme Sınavının (KPSS) ardından tüm alanlarda puanların belli olmasıyla birlikte ilk atama heyecanı Kasım ayında yaşanacak. 17-26 Kasım 2014 tarihleri arasında merkezi atama kadrolarına yönelik tercihler yapıldıktan sonra 2014 KPSS puanlarıyla adaylar kamu kuruluşlarına atanacak. 2014 puanıyla yapılacak ilk atamada ne kadar kadroya atama yapılacağı henüz kesinleşmiş olmasa da atama puanlarının çok yüksek olacağı malumun ilanıdır.

Atamada Genel Türkiye ve Branş sıralamaları en kadar önemli olacak?

Adayların almış oldukları puanlarda en büyük gösterge hiç şüphesiz branş sıralamaları olacaktır. Bir adayın genel sıralaması atamalarda kesin bir fikir çok belirtmez; fakat branş sıralaması özellikle kendi alanında açılacak kadrolara ve kendi sıralamasına göre çok büyük bir gösterge olur. Bu açıklamamızı şimdi vereceğimiz bir örnekle somutlaştıralım. İktisat mezunu bir adayın KPSS’den almış olduğu atama puanı yani P3 86 olsun. Bu aday kendi branşı iktisatta ise örneğin sınava 16 bin kişi girmiş ise aldığı puanla 2700. sırada yer alsın.

Aday iktisat bölümü mezunlarının başvurabileceği kadrolarda önünde yer alan 2699 kişinin ataması olmadan kesinlikle bir kadroya yerleşemez.Hemen hatırlatalım bu kişiler arasında 4001 kodlu memurluk kadrolarına( Herhangi bir lisans programı mezunu) gidenlerde olabileceği için sadece iktisat bölümü mezununun istendiği kadrolar tercih edilmeyebilir.

İlk atamada hangi puana sahip adaylar kesin atanır?

Kesin bir puan tahmininde bulunmak zor olsada 90 ve üzeri puan alan adayların atanabilmek için yüksek bir şansları vardır. 90 ve üstü puan alan herkesin özellikle bitirdiği bölümün genel başarı sıralamasına göre atama şansıda değişebilmektedir. Matematik bölümü mezunu bir adayla işletme mezunu bir adayın aynı puanda atama şansı matematik bölümü mezunu adayların genel başarı ortalaması daha yüksek olduğu için eşit olmayacaktır ve işletme mezunu bir aday aldığı puanla ilk atamada daha yüksek şansa sahip olacaktır.

Öğretmen atamasıyla 40 bin kişilik kontenjan açıldı

Eylül atamasıyla 40 bin kişinin öğretmen olarak atanması bu kişilerin KPSS alımlarında tercih yapmayacağı anlamına gelecektir. Özellikle öğretmen olarak atanan kişilerle aynı branşta olan memur adaylarının şansları diğer bölümlerden mezun olan adaylara göre biraz daha fazla olacaktır.

Yığılmanın olduğu puan dilimleri atanma şansını fazlasıyla etkiler

Sınav sonuçlarında genel sıralamaya bakıldığında özellikle bazı puan aralıklarında çok fazla sayıda adayın yer aldığını her sınavda görürüz. Bugüne kadar yapılmış olan KPSS lere göz attığımız zaman en çok adayın bulunduğu puan sıralamaları 80-85 ve 85-90 puan aralıklarıdır. Aday sayısının fazla olduğu bu puan aralıklarında bir sorunun bile sonuçlara büyük etkileri olur ve çok ufak farklarla bazı adayların atamaları gerçekleşirken bazı adaylar ise memurluğa atanmanın kapısından döner. Genel değerlendirmelerimizde söylediğimiz gibi 90 puan ve üstünde alan adayların neden büyük şansa sahip olduklarının temel nedeni belirttiğimiz puan dilimlerinde yaşanan yığılmadan etkilenmemelerinden kaynaklanmaktadır.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...