Ana Sayfa » Bayilik veren firmalar - 2016 yılında bayilik veren firmalardan tatlı fırsat! - haber24


2016 yılında bayilik veren firmalardan tatlı fırsat!

2016 bayilik veren firmalar ve bayilik şartlarıToplam büyüklüğü 20 milyar dolara ulaşan tatlı sektörü, girişimcilerin yeni gözdesi oldu. Geleneksel markaların bayilik vererek büyümeye başlaması girişimciler için fırsatlar yaratıyor. Bu arada dondurulmuş yoğurttan yenilenebilir kurabiye fincanına kadar uzanan farklı konseptler de sektöre giriyor. Yüksek kâr marjı vaat eden sektör, uygun yatırım seçenekleri de sunuyor.

TATLICILARI BÜYÜTEN 4 FAKTÖR

  1. Geleneksel tatların inovatik bir şekilde sunularak geniş bir kitleye hitap etmesi,
  2. Türk mutfağında tatlının önemli bir yere sahip olması,
  3. Özellikle çocukların ve gençlerin sosyalleşme alanı olarak da bu mekanları tercih etmeye başlaması,
  4. Yüksek kâr marjı sayesinde krizlerden minimum etkilenmesi.

Pasta ve tatlı grubu, yeme-içme sektörünün en hızlı büyüyen segmentlerinden biri. Türkiye’de 30 bine yakın pastane bulunuyor. Sektörüde 450 bin kişi çalışıyor ve 400’den fazla makine ve ekipman üreticisi, tedarikçisi faaliyet gösteriyor. Toplam tatlı sektörünün yaklaşık 20 milyar dolarlık ciroya sahip olduğu ifade ediliyor.

Türkiye’de günlük ortalama 600 ton baklava üretiliyor ve tahmini üreticisi sayısı 30 bin civarında. Yıllık toplam cironunu 4,5 milyar TL’ye ulaştığına dair veriler bulunmasına rağmen, baklavacılık küçük ölçekli işletmeler ve mahalle arası pastanelerde bile yapılan bir iş haline geldiğinden net rakamlar vermek çok mümkün değil.

Yani büyük bir ekosistemden bahsediyoruz. Sektöre farklı konseptlerde yeni markaların girmesiyle birlikte girişimciler için de önemli bir fırsat doğdu. Çünkü bu markaların birçoğu büyüme tercihini bayilik vermekten yana kullanıyor.

Tatlı sektöründeki oyuncuların büyüme planlarını ve sundukları girişim fırsatlarını sizler için araştırdık.

bayilik veren baklava ve dondurma firmaları

BAKLAVA PARA KAZANDIRIYOR

1871 yılında kurulan ve baklava denince ilk akla gelen Güllüoğlu bayilik vermeye devam ediyor. Güllüoğlu bayilik ve bayilik şartları hakkında bizi bilgilendiriyor.

Güllüoğlu markasından doğan Fatuk Güllüoğlu ise 1995 yılında kuruldu. Şirketin yönetim kurulu başkanı Faruk Güllüoğlu, İstanbul, Antalya, Kocaeli, Tekirdağ, KTTC ve Azerbaycan’da olmak üzere toplam 69 mağaza ile faaliyet gösterdiklerini söylüyor. Güllüoğlu, 2016 yılı sonuna kadar İstanbul ve Antalya’nın ardından çeşitli kentlerde bölge bayilik ya da üretim tesisinden beslenecek şekilde 15-20 franchise şube daha açmayı planladıklarını ifade ediyor.

Faruk Güllüoğlu, geleneksel mağaza adı verilen tatlı ve kahvaltıya yönelik 80-150 metrekare arasında büyüklüğe sahip dükkanlar ile 150 metrekare ve üstü mağazalardan oluşan iki ayrı konsept sunuyor. Güllüoğlu, “Biz kazan-kazan esası olmayan iş birliklerine hiçbir zaman sıcak bakmıyoruz. Eğer bir noktada yatırımın geri dönüşünde sorun olacaksa açıklıkla karşı tarafa iletiyoruz. Genelde 3,5 – 4 yıl içerisinde yapılan yatırımın geri dönüşü olmasını ideal olarak kabul ediyoruz” diye konuşuyor.

2013 yılında kurularak baklava sektörünün yeni oyuncularından olan Habeşoğlu Baklavaları bayilik vermeye devam ediyor. Şuruplu tatlı grubu, pasta, börek menüsüyle faaliyet gösterdiklerini söyleyen markanın kurucusu Fırat Uzman, iki ilde 10 şube ile hizmet verdiklerini ifade ediyor. Toplam yatırım maliyeti 150 bin ile 300 bin lira arasında. Franchise şubeler içi yıllık 80 bin TL ciro hedefleniyor. Satış bedeli üzerinden yüzde 35 kâr marjı veriliyor. Marka kullanım bedeli olarak aylık 250 dolar alınıyor.

DONDURMA KONSEPTLERİ

Spagetti Icecream bayilik vermeye devam ediyor. 2011 yılında faaliyete başlayan Spagetti Icecream, tekerlekli standlar üzerinden kurulmuş bir konsept. Standda Spagetti Icecream, Liberty Pancake ve Happy Churros olmak üzere üç farklı ürün hazırlanıyor. Yedi ülkede toplam 17 noktada hizmet verdiklerini belirten markanın kurucusu Murat Aslanoğlu, mini cafe, stand ve pratik mutfak olmak üzere üç farklı konseptle bayilik verdiklerini söylüyor. Aylık minimum 10 bin TL ciro hedefleniyor.  Aslanoğlu, kâr marjının yüksek olduğunu belirtiyor. Royalty alınmıyor.

Türkiye pazarına 2013 yılında giriş yapan ABD’li Coldstone Creamery, dondurma, kek ve sandviç konseptiyle faaliyet gösteriyor. Şirket, şu anda dört ilde 14 şube ile hizmet veriyor. Coldstone Creamery, bayilik ve operasyon direktörü Sezai Kıvıklı, bu yıl iki ilde beş franchise şube daha açacaklarını belirtiyor. 350 bin TL yatırımla kurulabilen bu iş modelinin aylık ciro hedefi 100 bin TL. Yüzde 20 kâr marjı sunduklarını ifade eden Kavaklı, 35 bin dolar royalty aldıklarını kaydediyor.

1986 yılında dondurma sektörüne giriş yapan İzmir menşeli Edem bayilik vermeye başladı Şirketin genel müdürü Tacettin Kaleli, ortalama bir cadde konseptinin 40 metrekare içn mekan ve 30 metrekare bahçe oturma alanından oluştuğunu ve anahtar teslim komple yatırım bütçesinin 90 bin TL olduğunu söylüyor. Edem bayilik için aylık 50 bin TL ciro hedefleniyor. Royalty alınmıyor.

Yaklaşık beş yıldır faaliyet gösteren ve Yogolat Frozen Yogurt markası ile ilerleyen Froyo Yogurt bayilik vermeye devam ediyor. Froyo Yogurt, ağırlıklı olarak var olan işletme modelleri yani kafe ve restoran konseptleri içinde ilerliyor. Bu işletmeleri forzen yogurt makine ve hammaddesi ile destekleyen firmanın ürünü Yogolat bayilik veriyor. Bu bayilikler işletme modeli konseptiyle sunuluyor. Herhangi bir isim hakkı alınmıyor. Belirli miktarda ürün tüketim şartı ile yıllık 200 paket ürün alımıyla yıllık isim hakkı kullanımı sağlıyor. 30 bin – 65 bin TL aralığında sunulan bu konseptlerde stant, makine ve soğutucu bedelleri dahil.

YENİLERİ DE GELİYOR

Sektöre yeni markalar ve konseptler de giriş yapıyor. Örneğin Çıtır Fincan, 2015 yılında kurulmuş bir konsept. Türkiye’de ilk defa yenilebilir kurabiye fincan üretimi yapan firma bayilik vererek büyüyor. Şu an için iki ilde iki şube ile faaliyet gösteriyor. Firmanın hedefi bu yıl 10 şubeye ulaşmak. Franchise giriş bedeli olarak 15 bin dolar alınıyor. Toplam yatırım maliyeti ise 50 bin dolar. Bölgeler ve müşteri potansiyeline göre değişmekle birlikte, şubeler için aylık 60 bin TL ciro hedefi bulunuyor. (Burcu Tuvay / Ekonomist)