2016 yılında dolar, euro, altın ve borsa ne olur?

2016 altın fiyatları,borsa,dolar,hisse senedi,euro ne olur tahminleri2016’da parayı nereye değerlendirmeli? 2016 yılında altın fiyatları, dolar, euro, borsa ve emtia fiyatları ne olur? İşte 2016 yılı tahminleri…

Bu sene piyasalarda oldukça dalgalı bir seyir yaşanacak. Borsada 20 bin puanlık dalgalanma ihtimal dahilindeyken, döviz kurunda ise yükseliş eğilimi sürecek. Dolar ve euro’nun eşitlenmeye doğru gittiğini ve mevduat faizinin yatırımcı tercihlerinde yine öne çıktığını göreceğiz.

“Bu yıl piyasalardaki yüksek dalgalanma yatırım araçları arasındaki geçişleri zorunlu kılacak” diyor fon yöneticileri. FED’in faiz artışıyla birlikte gelişmekte olan ülkelerden para çıkışı kendisini daha fazla hissettiriyor. Buna ek olarak Çin ekonomisindeki yavaşlamanını da etkisiyle global bazda talep zayıflığı, Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelere yönelik olumsuz etkiyi canlı tutmakta. Mevcut olumsuzlukları dengeleyecek gelişmeler ise Avrupa Birliği’nden bekleniyor. Neticede Avrupa Merkez Bankası’nın parasal gevşemede nasıl bir yıl izleyeceği ve İran’a yönelik ambargonun kaldırılması, yurtdışında olduğu kadar Türkiye’de de yakından izlenecek. Yurt içerisinde ise gündem daha ziyade siyaset ağırlıklı olacak. Yeni hükümetin başta doğu ve güneydoğudaki olayların çözümüne yönelik uygulamaları ile programına dahil ettiği Anayasa değişikliğine ilişkin gelişmeler, piyasaları doğrudan etkileme potansiyeli taşıyor. Ekonomi cephesindeyse Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın görev süresi nisan ayında bitiyor. Piyasa aktörleri Merkez Bankası’nda görev değişimi olup olmayacağını gözlüyor. Küresel para piyasalarında yaşanan dalgalanmalar ve gelişmeler birlikte değerlendirildiğinde; bin dolar / onsun aşağısında altın, 2.70 TL’nin altında dolar ve 70 bin seviyesinin altında hisse senedi, yatırım için makul seviyeler olarak öne çıkıyor. Satış durumundaysa dolar kurunda 3,30 TL’nin üstü, BIST 100 Endeksi’nde 84 binin üzeri, altında da 1400 dolar/ons üzeri seviyeler takip edilebilir.

“FIRSATLAR İÇİN LİKİTTE KALMALI”
Gülsevin Çipli – Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü

“Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japon Merkez Bankası’nın (BOJ) genişlemeci para politikalarının devamı beklentisi neticesinde riskli varlıklar açısından 2016 başlarında daha olumlu bir piyasa ortamı görebiliriz” diyor Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Gülsevin Çipli. Yatırımcıların portföylerini enstrüman bazında çeşitlendirmesinin önemine değinen Çipli, “Biz, bireysel yatırımcının risk profilini dikkate alarak enstrüman bazında çeşitlendirmeye gitmesini ve böylece risk-getiri arasındaki dengeyi gözetmesini öneriyoruz. Yatırımcılar, ortaya çıkabilecek fırsatları hızlı değerlendirebilmek için portföylerinin büyük bir bölümünü likit enstrümanlarda tutabilirler” diyor.

İdeal portföy olarak da yüzde 45 mevduat ve sabit getirili menkul kıymetleri, yüzde 30 hisse senedini ve yüzde 25 dövizi öneriyor. Yatırım fonu alacaklar için de yüzde 30 A tipi hisse senedi yüzde 30 B tipi tahvil bono fonu, yüzde 20 yabancı para cinsi ve yüzde 20 altın fonu önerisinde bulunuyor. Çipli, 2016’da riskli varlıklar açısından daha temkinli bir duruşun ön plana çıkacağı bir yıl olacağını düşünüyor.

“MEVDUAT TERCİHLERDE ÖNE ÇIKMAYI SÜRDÜRECEK”
A. Erdal Aral – İş Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü

“2016 yılı güçlenen doların etkisiyle emtia fiyatlarında zayıflamanın devamını görebileceğimiz bir yol olacak” diyor İş Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Erdal Aral. Aynı zamanda bankaların yüksek TL mevduat/kredi oranları ve TL fonlamadaki sıkışık seyri nedeniyle, mevduatın yatırımcıların tercihlerinde üst sırada yer almaya devam edeceğini düşünüyor. Hisse senedi ve bono piyasalarının ise halen fiyatlanan yurtiçi ve yurtdışı risklerin gerçekleşmemesi durumunda öne çıkacağını ifade ederken kendi beklentisi risklerin yıl içinde azalacağı yönünde. “FED’in ilk faiz artışı önemli ölçüde fiyatlandığı için altın fiyatlarında yılın ilk aylarında önemli bir hareket olmayabilir. Ancak geri kalan aylarda enflasyon ve dolardaki yön değerli metalleri etkileyecek” diyen Aral, güçlenmeye devam edecek olan doların etkisiyle altında değer kaybının devam edeceği ve 1000 dolar / ons civarında taban oluşumu görüleceği öngörüsünde bulunuyor.

Aral, 2015 sonu itibariyle 13 yılın en düşük seviyesine gerileyen doğalgazın yılın ilk yarısında önemli bir toparlanma yaşayacağını hatırlatıyor.

“DOLAR VE POUND GÜÇLÜ BİR SEYİR İZLEYECEK”
Murat Çetinkaya – Halk Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü

“Piyasalarda dış şoklara karşı kırılganlığın azalmasında oldukça kritik rolü bulunan bütçe dengeleri korunacak” diyor Halk Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Murat Çetinkaya. Siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasıyla, emtia ithalatçısı olarak küresel normalleşmenin gelişmekte olan ülkeler üzerinde yarattığı baskı karşısında Türkiye’nin daha güçlü durabilen bir görünüm arz edeceğini söylerken hükümetin açıkladığı ekonomik programın da piyasalara olan ilgiyi canlı tutacağını düşünüyor. Çetinkaya, BIST 100 Endeksi’nin bir döngü içinde olduğunu, 2015’te kaybettirdiğini ve 2016 yılında da yükseleceğini belirtiyor. Böyle bir ortamda, risk ve getiri dengesinin korunması açısından portföy çeşitkiliğine gidilmesini ve makro bakışın hakim olduğu bir çerçeveyle hareket edilmesini öneriyor. Döviz ve emtia tarafında, “güçlü dolar ve pound”, “ılımlı emtia fiyatları” ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki ayrışmanın ana temaları olacağını söylüyor. Çetinkaya, emtiada bakır ve altında aşağı yönlü baskıların daha fazla hissedilmesini beklerken hisse senetlerinde cam, havacılık, gıda, otomotiv güvenliği gördüğü sektörler arasında yer alıyor. Enerji, petrol, gaz ve perakende gibi sektörlerde ise hisse bazlı ayrışmalar yaşanacağını ifade ediyor.

2016 YILI BEKLENTİLERİMİZ

 • Dolar 2016 yılında en fazla takip edilen yatırım enstrümanı olacak. FED’in 2015 aralık ayında faiz artırım sürecini başlatması ile attığı adım etkilerini 2016 yılında hissettirecek. Dolar kuru 2,60 – 3,40 TL aralığında dalgalanacak. Kurda 2,70 TL’nin altındaki seviyeler alım fırsatı, 3,30 TL’nin üzerindeki seviyeler satım fırsatı yaratacak.
 • Euro/dolar paritesinde para birimlerinin eşitlenerek 1,00 seviyesine gelmesi ve hatta altına gerilemesi beklenebilir. Beklentimiz çerçevesinde paritede 0,85 – 1,2 aralığında bir hareket gerçekleşebilir. Bu nedenle dövizde euro yerine dolar tercihi öne çıkacaktır. Dövizde kalmayı düşünenler pound’u da göz önünde bulundurabilir.
 • 2016’da jeopolitik riskler gündemdeki ağırlığını korumaya devam edecek.
 • BIST 100 Endeksi, 25 yıldır üst üste iki yıl kaybettirmedi. Düşüşün yaşandığı yılı takip eden sene hep kazandırdı. 2016’da endekste çıkış hedeflenirken 58.000 – 90.000 bandında dalgalanma beklenmeli. Endeksteki 70 binin altındaki seviyelerden orta ve uzun vadeli hedeflerde kademeli alım yapılabilir. 85.000 – 90.000 bandında doğru hareketlerde satış yapılmalı.
 • Emtia fiyatlarında görülen sert düşüşler hız kazanacak. Emtialarda taban oluşumları görülecek. Ancak dolar kuru güçlü kaldığı için satış baskısı sürecek. Altının onsunda 980 – 1.400 aralığında hareket beklenmeli.
 • 2016 yılında volatilite yüksek olmaya devam edecek. Bu nedenle “al-sat” stratejisi kazandırmayı sürdürecek.
 • Hükümetin 2016’da yapısal reformlara ağırlık vererek ekonomiyi ve piyasaları canlandırması iyimserliği artıracak.
 • Faizler yüzde 9 – 13 aralığındaki marjda dalgalanacak. Mevduat ve kredi faizleri, devlet tahvili faizlerinin üzerinde seyredecek.
 • FED’in faiz politikası gelişmekte olan ülkeleri 2016 yılında zorlayacak. Çin’in para birimi yuanın devalüe edilme ihtimalini gündeme getirecek. Bu ihtimal kur savaşlarının tetiklenmesini gündeme getirecek.
 • Çin’deki yavaşlama tüm dünyanın gündeminde olacak.
 • Rusya’nın etkisi ve Irak ile İran’ın katılımıyla Türkiye’nin ambargoya tabi kalması dış ticareti olumsuz etkileme olasılığını gündeme getirecek.
 • Global ölçekte etki gücüne sahip merkez bankalarının para politikaları izlenecek.
 • Anayasa değişikliği ile ilgili atılacak adımlar ve sonrası gündeme gelecek olası bir referandum toplumsal gerilimi gündeme getirecek.
 • BES ilgi görmeye devam edecek. Yüzde 25 oranındaki devlet teşviki avantaj yaratmaya devam edecek.
 • Kamu dış borçlanma araçları fonlarının ve yabancı borçlanma araçları fonlarının getirileri, diğer alternatif fonlara göre öne çıkacak. Yabancı hisse senedi fonları öne çıkacak.

Zeynep Aktaş / Fortuneyurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...