2016 yılında önce çıkan hisse senetleri ve şirketler

Piyasalara bahar havası geldi! Kötü bir ocak ayı performansının ardında şubat ayının ortasından itibaren hisse senedi piyasasında yükseliş eğilimi görülüyor. Bu durum bazı analistler tarafından yaklaşık bir yıldır devam eden ‘ayı’ piyasasının sonuna gelindiği yönünde ilk işaretler şeklinde yorumlanıyor.

18 güçlü hisse senedi

2016 YILINDA BEKLENTİSİ GÜÇLÜ SEKTÖRLER VE HİSSELER. UZMANLAR PİYASADA NELER BEKLİYOR?

Bunun temel nedeni ise FED’den faiz artışı beklentilerinin ertelenmesi ile gelişmekte olan ülke piyasalarına küresel sermaye girişinin başlaması.

Ata Portföy’ün değerlendirmesine göre, risk iştahının artmaya başlaması ile petrol başta olmak üzere emtia fiyatlarında da bir miktar toplarlanma var. Bir aylık bu olumlu ortamın Türkiye piyasalarına yansıması ise dolar kurunun 70.000’li seviyeden yaklaşık yüzde 14 prim yaparak 80.000 zirvesini test etmesi oldu.

Piyasanın son yukarı hareketlerinde beklendiği üzere Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) politika faizi niteliğindeki ana refinansman operasyonları faiz oranını yüzde 0,05’ten yüzde 0’a çekmesinin ve mevcut aylık alım programı miktarının nisan ayından başlayarak 20 milyar dolar daha artırıp 80 milyar Euro’ya çıkarmasının da etkisi var. Bu haber piyasaları memnun etti.

TEMKİNLİ İYİMSERLİK

Endeks, bundan sonra yükselişine devam eder mi? Borsa 80.000’in üzerinde tutunur ve 90.000 seviyelerini test eder mi? Yerli ve yabancı kurumların değerlendirmelerine bakıldığında temkinli bir iyimserlikten söz etmek mümkün. Bu temkinli iyimserlik, hisse seçiminde dikkatli olunması gerektiği sonucunu ortaya koyuyor.

Borsaya tekrar dönecek olursak, Yatırım Finansman Araştırma Müdürü Zümrüt Can Ambarcı, son dönemde BİST’te yaşanan yükselişin ana nedeninin yurtdışı piyasalar olduğu söyleniyor. Yurtiçi kısa vadede borsayı  bu derece sürükleyecek bir beklentinin olmadığını vurgulayan Ambarcı, “Jeopolitik ve siyasi riskler de bir ölçüde devam ediyor ama bu vaka risklerinin bu aralar çok fazla fiyatlandığını görüyoruz. Bu yükselişin devamı için global risk iştahının devam etmesi gerekiyor” diyor. Ambarcı, geçen yıl gelişen piyasalar ortalamarından yüzde 19 daha kötü performans gösteren hisse senedi piyasalarının bu yıl olumlu yönde ayrıştığının altını çiziyor.

Alnus Menkul Genel Müdürü Egemen Kaya ise boğa piyasasına dönüş olmamakla birlikte olumlu bir havanın söz konusu olduğunu söylüyor. Yurtdışında büyüme endişelerinin radardan çıkma eğiliminde olduğunu ifade eden Kaya, FED’in bu hafta toplantısında faiz artırımı beklemiyor. Türkiye’nin cari açık ve büyüme verilerini iyi tutmasıyla birlikte olumlu ayrışmaya devam edeceğini anlatan Kaya, “Ancak jeopolitik riskler, siyasi tartışmalar, petrol fiyatlarında oynaklık gibi riskler de göz ardı edilmemeli” diyor.

10 kritere göre en iyi 18 şirket

5 KURUMDAN HİSSE SENEDİ ÖNERİLERİ

İş Yatırım: Akbank, Garanti Bankası, Tat Gıda, TAV, Turkcell, Trakya Cam, Tüpraş, Ülker, YKB.

Yatırım Finansman: Akçansa, Garanti Bankası, Halkbank, Migros, Turkcell, THY, Tofaş, Tüpraş.

Gedik Yatırım:  Orta-uzun vadede; İş GYO, Aselsan, Bizim Toptan, Garanti Bankası, Tofaş, Kardemir D, Sabancı Holding, Tekfen Holding, TAV, Tüpraş.

ALB Forex: Tüpraş, Sabancı Holding, Koç Holding, İş Bankası, Halkbank, THY, Emlak GYO, Arçelik, Vakıfbank, Şişecam.

Alan Yatırım: Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, Tüpraş, Aygaz, Çimsa, THY.

YABANCILAR OLUMLU

Böyle bir konjonktürde son dönemde yabancı sermayeli finans şirketlerinden de Türkiye pazarına yönelik olumlu açıklamalar geldiğini görüyoruz. Credit Suisse geçen hafta içinde yatırımcılarına Türk tahvillerini uzun vadede tavsiye etti. Credit Suisse, FED etkisi ve enflasyon görünümündeki iyileşmeye vurgu yaparak, Türk tahvillerinin önümüzdeki dönemde sıkı performans göstereceği yorumunu yaptı.

Yine geçen hafta için HSBC yetkilileri, piyasalara yönelik kritik açıklamalarda bulundular. Global piyasalar dolarda boğa piyasasının sonuna gelindiği vurgusunu yapan HSBC Küresel FX Stratejisti David Bloom, FED’in bu yıl içinde faizleri tahmin edildiği kadar yüksek oranda artırmayacağının anlaşılmasının arından dolara yüksek talep döneminin sona erdiğini kaydetti.

Bloom, FED’in önceki tahminlerin aksine bu yıl faizleri dört defa artırmayacağını, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) parasal gevşeme süreçlerine devam edeceğini ve Çin ekonomisinin ikinci yarıdan itibaren toplarlanmasını beklediklerini söyledi. Bloom, “Bütün bunları dikkate aldığımızda gelişmekte olan piyasalar açısından 2016 görünümü geçen yıla göre çok daha iyi ve istikrarlı” dedi. HSBC’nin 2016 yılı sonu için dolar/TL tahmini 3,00, Euro/dolar parite beklentisi 1,2 seviyesi.

şirketlerin net kar satışı - esas faaliyet kâr artışı - net satış büyümesi

KÜRESEL ALGIDA DÖNÜŞ

İş Yatırım ise yaptığı analizde Türkiye’nin gelişmekte olan ülkelere göre olumlu ayrışabileceğini söylüyor ve bunun için küresel risk iştahının bozulmaması gerektiğini ifade ediyor.

FED’in varlık alımlarına bağlı olarak küresel risk iştahının güçlü olduğu Nisan 2009 – Mayıs 2013 döneminde Türkiye Piyasalarına yaklaşık 65 milyar dolar (milli gelirin yüzde 10’u civarında) portföy girişi oldu. FED’in varlık alımlarını azaltma sinyalini verdiği Mayıs 2013 sonrasında Türkiye’den çıkış yaklaşık 11 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Buna göre İş Yatırım, portföy hareketleriyle son yıllarda girilen yabancı paranın yaklaşık yüzde 85’inin halen Türkiye piyasalarında olduğu hatırlatmasını yapıyor.

HSBC Grubu Gelişmekte Olan Piyasalar Küresel Araştırma Başkanı Murat Ülgen, 2015’ten gelişmekte olan piyasalara dönük sermaye akışının 500 milyar dolar ile 10 yılın en düşük seviyesine gerilediğini hatırlatıyor. Ülgen, “Bu yıl gelişmekte olan piyasalar açısından çok kötü olmayacak, sermaye akımları istikrar kazanacak ve geçen yılın altına inmeyecek” yorumunu yaptı. HSBC uzmanları, Türkiye’de sabit getirili yatırım enstrümanlarına ilginin artacağını vurgularken, hisse senedi piyasasında 2016 yılında da seçini olunması gerektiği vurgusun yapılıyor.

ÇALIŞMA NASIL YAPILDI?

İşte burada hangi hisse sorusu önemli. Bu soruya yanıt aramak üzere 2015 yıl sonu bilançolarını analiz ettik.

10 kriterin en güçlü hisselerini bulduk. Yine bu kriterlerde puanlama yapıp 10 kriteri konsolide ederek en iyi 18 bilançoyu analiz ettik. Burada sanayi ve hizmet bilançolarını inceledik. Yakın İzleme Pazarı, Piyasa Öncesi İletim Platformu, Gelişen İşletmeler Pazarı şirketlerini, finans ve holding şirketlerini inceleme dışında tuttuk. Toplamda 227 şirket incelemeye alındı. 227 şirket üzerinden tabloları hazırladık. Bu tabloların son bir işlemden geçirerek 2015 bilançosunda 50 milyon TL cirosu olan şirketleri de liste dışı bırakarak, haberimizde gördüğümüz tabloları oluşturduk.

Her kriter için en iyi 10 listesine yer verdik. Bunun yanında 10 kriteri tek bir tablo haline getirerek 2015 yılında bilançosu iyi hizmet ve sanayi sektörüne ait, 50 milyon TL’nin üzerinde ciroya sahip 18 şirketi belirledik.

Bu tabloya bakıldığında otomotiv sektörü şirketleri, çimento şirketleri, inşaat yan sanayi şirketleri dikkat çekiyor. Şirket bazında F-M İzmit Piston, Ege Endüstri, Gersan ilk üçte yer alıyor.

SANAYİ Mİ FİNANS MI?

Açıklanan 2015 yıl sonu bilançolarına bakıldığında genel olarak sanayi endeksinin bankacılık endeksine kıyasla görece daha iyi performans sergilediği görülüyor. Yıl genelinde döviz kurlarındaki yükseliş eğilimi sanayi şirketlerinin kârlılıklarını baskılasa da bu şirketler arasında ön plana çıkan da oldu. Sanayi sektöründe yer alan şirketler söz konusu dönemde defansif sayılabilecek güçlü mali tablolar ve temettü verimi beklentileriyle öne çıktı.

2015 yılı içiden bilişim şirketlerinin çok kazandırdığını söyleyen Enver Erkan, TL’deki değer kaybının ön planda olmasıyla döviz varlığı olan şirketlerin öne çıktığını kaydediyor. 2015’in döviz varlığı bulunan sanayi şirketleri açısından olumlu olduğunu söyleyen Erkan, “Sektörel bakımdan olumlu hikayeye sahip olan otomotiv ve beyaz eşya da bu dönemde ön plana çıktı” diyor.

ÖNE ÇIKAN SEKTÖRLER

Yatırım Finansman ise 2015’te otomotiv, perakende, çimento, rafineri  şirketlerini beğenirken, kur farkı giderleri, dava karşılıkları gibi nedenlerle telekom şirketlerinin ve zayıf talep, artan rekabet gibi faktörlerle teknoloji perakendeciliği şirketlerinin beklentinin altında kaldığını belirtiyor. Zümrüt Can Ambarcı, “Araştırma takip listemizde bulunan sanayi şirketleri 2015 yılında ortalama yüzde 8 net kâr artışı ve yüzde 29 FVAÖK artışı kaydetti” diyor.

Yıl sonu bilançolarında özellikle petrol ilişkili firmaların iyi kâr rakamları açıkladığını söyleyen Yeliz Karabulut, “Yurtiçi petrol talebi geçen yol düşük petrol fiyatları sayesinde oldukça artıl gösterdi. Bu da hem bu şirketlerin satış rakamlarındaki gerilemenin önüne geçti hem de brüt kâr marjlarına olumlu etki yaptı” diyor. Yine otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde kur bazlı hareketlerin etkisine dikkat çeken Karabulut, otomotivde iç pazarın çok canlı olduğunu hatırlatıyor. Karabulut, döviz varlığı yüksek şirketlerin de 2015 bilançolarının iyi olduğunu ifade ediyor.

BEKLENTİNİN ALTINDA KALDILAR

2015’te sanayi şirketleri genel olarak varlığı olan veya ekside olan şirketler şeklinde ayrıştı. Gelirleri TL maliyetleri döviz olan şirketlerde finansman giderleri ciddi anlamda artarken, bunun tam tersi kompozisyona sahip şirketler avantaj elde etti. Siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasına rağmen faizlerdeki yüksek seyrin devam etmesi, GYO’ların beklentilerin altında kalmasına neden oldu. Rusya ile yaşanan uçak krizi de tekstil sektöründe olumsuzluğa yol açtı. Dünya genelinde gerilemekte olan emtia fiyatlarının satış ve faaliyet gelirlerini baskılaması sonucunda da demir-çelik sektörünün karlılıkları olumsuz etkilendi.

Yeliz Karabulut, demir-çelik sektörünün yanında bazı çimento şirketlerinin ve bankaların iyi bir yıl geçirdiğini söylüyor. 2015’te jeopolitik riskler ve iki seçim atmosferinin çimento firmalarının satış rakamlarına olumsuz yansıdığını kaydeden Karabulut, çelik fiyatlarındaki gerilemeden dolayı ise demir-çelik şirketlerinin 2014’e göre kötü bir yıl geçirdiğini hatırlatıyor.

2016 YILININ YILDIZLARI

Gedik Yatırım, 2016 yılında gübre, beyaz eşya, savunma, otomotiv ve çimento sektörlerinin ön plana çıkmasını bekliyor. Kurumun analizine göre, gübre sektöründe, KDV’nin kaldırılması ve şirket bazında yeni yatırımların tamamlanması ön plana çıkacak. Tekfen Holding bünyesinde faaliyet gösteren Toros Tarım’da 2015 yılının son çeyreğinde sülfürik asit tesisinin tamamlanması ve Bagfaş’ta AN/CAN yatırım ile üretim kapasitesinin artırılması Tekfen Holding ve Bagfaş’ı 2016 yılında ön plana çıkarabilir.

Beyaz eşya ve otomotivin, demir-çelik fiyatlarında yaşanan düşüş ve ihracat odaklı olması nedeniyle 2016 yılında da güçlü durması bekleniyor. Gedik Yatırım Araştırma Uzmanı Yılmaz Altun, “Şirket bazında Ford Otosan’ın yeni ürün gamı ve Ford’un Avrupa da güçlü ticari araç satış performansı var. Tofaş Egea ailesini büyütüyor ve Kuzey Amerika ile ihracat pazarını gelişletiyor. Arçelik güçlü ihracat yapısı ve demir-çelik fiyatlarının satışların  maliyetinde yaptığı iyileşme beklentileri ile öne çıkıyor” diyor.

Çimentoda altyapı yatırımlarını tamamlayan, iç pazar ağırlıklı çalışan ve özel ürünlere yoğunlaşan şirketler ön plana çıkıyor. Bu kapsamda, Yılmaz Altun, Bolu Çimento ve Çimsa’ya dikkat çekiyor.

Jeopolitik risklerin devam ettiği dinemde savunma sanayinde 2016 beklentilerinin güçlü olduğunu anlatan Yılmaz Altun, Aselsan’ı beğeniyor.

Gedik Yatırım, 2015 yıl sonu mali tabloları açıkladıktan sonra otomotiv sektöründe faaliyet gösteren ve olumlu bilanço açıklayan Tofaş hissesini model portföyüne ekledi. Bunun yanı sıra Aksa Enerji hisseleri, Torunlar GYO hisseleri ve Ülker hisseleri de olumlu bilanço açıklamarı nedeniyle portföye eklenmek için izlemeye alındı.

BANKALARDA YENİ BEKLENTİ

2016 beklentilerine bakıldığında yukarıda da ifade ettiğimiz üzere, bankacılık sektöründe beklentiler olumlu. Banka bazında yüzde 25’leri bulan kâr artışları görebiliriz. Bunun yanında yabancı yatırım bankalarının tahminlerinde yeni koşullarda doların gelişen ülke borsalarına karşı güçlü duruşunu devam ettiremeyeceği vurgusu öne çıkıyor. Gösterge faiz tarafında tek hanelere gerileme görülmesi halinde de kredi büyümesi ve TL mevduatların bundan olumlu etkileneceği yorumunu yapan ALB Forex’ten Enver Erkan, “Sektörün gelinen fiyat seviyeleri, F/K, PD/DD gibi çarpanlar çerçevesinde cazip göründüğü söylenebilir” diyor.

Türkiye’nin ihracat hacminin yaklaşık yarısı Euro Bölgesi’ne yapılıyor. Arupa Merkez Bankası’nın parasal gelişmeme yönündeki politikaları ve bölgenin 2016’da toparlanma eğilimi ile birlikte ihracat yapan şirketler tarafında da beklentiler olumlu. İhracat tarafında özellikle otomotiv öne çıkıyor. Petrol fiyatlarının 2016 yılında da düşük kalacak olması beklentisi ile havacılık sektöründe de olumlu trendin devamını bekleyen Enver Erkan, “BDDK’nın yeni kredi kartı düzenlemeleri ile birlikte beyaz eşya satın alımlarında kredi kartı taksit sayısı 9’dan 12’ye çıktı. Bu durum önümüzdeki dönemlerde beyaz eşya sektörü açısından olumlu bir hikaye yaratacaktır” diyor.

KUR ETKİSİ

Yeliz Karabulut, 2015 yılında jeopolitik riskler ve iki seçimin etkisiyle biraz durgun bir önem geçiren çimentoda 2016’da işlerin yeniden hızlanacağı beklentisinde. Karabulut, sözlerine şöyle devam ediyor:  “Sanayi şirketleri tarafından ise; kur tarafında ciddi bir yükseliş beklentimiz olmadığından finansman giderlerinin toparlanmasıyla birlikte, iyi bir 2016 performansı sergileyebilecek şirketler bulunuyor. Son olarak küresel piyasalarda petrol fiyatlarının uzun vadeli bir toparlanma sağlayamayacağı beklentilerine paralel olarak, petrol şirketlerinin de 2014 yılı kadar olmasa da genel ortalamaya göre iyi bir yıl geçireceğini öngörüyoruz”

Otomotiv sektöründe artan kapasitelerin ve model yatırımlarının etkisinin 2016 yılında görülmeye devam edeceği öngörüsünde bulunan Zümrüt Can Ambarcı, hammadde fiyatlarının düşük seyretmesi halinde kârlılıkların güçlü olmaya devam edeceği düşüncesinde.

(Kaynak:Ekonomist Dergisi)yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...