2016 yılında yıldızı parlayacak hisse senetleri

2016 hisse senedi tahminleri ve yorumlarıGeçen yıl borsa düştüğü halde kârlı ve bu kârı dağıtan, enflasyonun üzerinde büyüyen, düşük riskli ve faaliyet etkinliği yüksek firmalara yatırım yapanlar kazandı. Biz de geçen sene olduğu gibi bu yıl söz konusu kriterleri önemseyen Joseph Piotroski’nin modelini BIST 100’e uyarlayarak yılın favori hisselerini belirledik.

Geçtiğimiz yıl yatırımcılar uluslararası ölçekte FED, ECB ve BOJ’u takip ederek, Türkiye’de TCMB ve seçimleri izledi.

Türkiye’de jeopolitik riskler arttığı ölçüde BIST 100 Endeksi’nin yukarı yönlü her atağı satışla karşılaştı. 17 Aralık gününe gelindiğinde ise endeksin değer kaybı ortalama yüzde sekizi buldu. Borsada yaşanan genel bazlı değer kaybının benzeri fonlarda da gözlemlendi. Hisse ve emeklilik fonlarıyla yatırım fonları değer kaybeden yatırım enstrümanlarının başında geliyor. Bu anlamıyla borsa ve fonlar için 2015’in pek de iyi bir yıl olduğu söylenemez.

17 Aralık itibariyle oluşturduğumuz “yılın yıldız hisseleri” yatırımcısına yüzde 18 kazandırdı. Dahası listede yer alan finansal riski düşük şirketlerin performansının yüzde 37’lere vardığını görebiliyoruz. Aralık 2015’te belirlediğimiz kriterlere göre listelenen 10 hisseyi alarak yıl boyunca ellerinde tutanlar endeks yüzde sekiz düşerken kazandı. Bu hisseleri Joseph Piotroski’nin modeline uygun şekilde her ay güncelleyenlerin getirisiyse yüzde 27’ye çıktı. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yıldız hisseleri tespit ederken finansal tabloları ayıklayarak Değer Yatırım Stratejileri gurusu Profesör Joseph Piotroski’nin dokuz kriterini BIST 100 Endeksi’ne uygulayarak belirledik. Söz konusu kriterleri QPS (Queenstocks Portfolio Selection) ile test ederek 2016 yılı için kullandık ve bu şekilde listeyi oluşturduk. Bu yılın yıldız hisseleri de 17 farklı kriter ve beş farklı kategoriye göre belirlenerek tespit edildi.

ÖNE ÇIKAN 8 HİSSE SENEDİ

Önerileriyle S&P 500’ün getirisinin üzerine çıkan profesör Joseph Piotroski, söz konusu başarıyı, belirlediği dokuz kriter üzerinde sağladı. Biz de aynı kriterleri, BIST 100 Endeksi’ne uygularken kriter sayısını 17’ye çıkardık. Modeli endeksteki sanayi hisselerine uyguladığımızda yıldız hisseler de ortaya çıkmış oldu. Joseph Piotroski’in BIST 100 Endeksi’ne uyguladığımız modeline göre bu yıl kriterleri sağlayabilen ancak 8 hisse bulunuyor. Bu nedenle her yıl 10 hisse üzerinden portföyü oluştururken, bu yıl sadece sekiz hisse ile değerlendirme yapacağız.

İŞTE SEKİZ YILDIZ HİSSE SENEDİ

EGE ENDÜSTRİ ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTIYOR

Şirket, otomotiv sektöründe piyasa riskini dengelemek için farklı pazarlara girerken müşteri ve ürün çeşitliliğini artırma çabasını sürdürüyor. Hem iç hem de dış pazara çalışan şirket, gelirinin ağırlıklı kısmını ihracattan sağlıyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre 2014 yılında otomotiv endüstrisi kategorisinde ihracat yapan firmalar arasında ikinci sırada yer aldı. Kârını düzenli olarak artıran Ege Endüstri’nin kârlılık performansını sürdüreceği görülüyor.

ÇELEBİ HIZLI BÜYÜYOR

Çelebi ile ilgili olumlu değerlendirmede bulunan Tera Menkul Değerler analistleri, üçüncü çeyrekte artan kâra dikkat çekiyor. Kârdaki yükselişte hem artan satış gelirinin hem de marjlardaki iyileşmenin etkili olduğu belirtiliyor. Çelebi için kurumların tavsiyeleri ortalama yüzde 14’lük getiri yönünde. Şirket net kârını 2015’in dokuz aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50.85 artırarak 73 milyon TL’ye yükseltti. Gerçekleşen başarılı performansta satış gelirlerindeki yüzde 16,33 oranındaki artışın etkisi hissediliyor.

SODA SANAYİİ KUR ARTIŞINDAN OLUMLU ETKİLENDİ

Şirketin 2015’in dokuz aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre kârı yüzde 55,03 oranında artış gösterdi. Kambiyo gelirlerindeki kârlılığını yükseltti. Anadolu Yatırım analistleri hisseyle ilgili geçtiğimiz aralık ayında yaptıkları değerlendirmede Rusya’nın doğalgazda kısıntıya gitmemesi durumunda cam sektöründeki hisselerde satış baskısının azalacağını ifade ettiler. Hissenin 17 Aralık itibariyle fiyat – kazanç oranı 5,51 seviyesinde bulunuyor. Aynı zamanda aracı kurumların öneri listesinde de yer alan hissede getiri beklentisi ortalama yüzde 26 seviyesinde.

TOFAŞ OTOMOTİV’İN İHRACAT HACMİ ARTTI

Tofaş için kurum beklentileri ortalama yüzde 12’de yoğunlaşıyor. Ata Yatırım, güçlü seyreden Doblo satışlarıyla firmanın ihracat hedefinin üst bandını dahi yakalayabileceğini belirtiyor. Şirket, 2015 yılının dokuz aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 26,63 kârını yüzde 44,84 oranında artırdı. Gerçekleşen performansın sürmesi halinde hedefe ulaşması şaşırtıcı olmayacak.

ECZACIBAŞI İLAÇ KÂRINI ARTIRMAK İÇİN MALİYET DÜŞÜRECEK

Türkiye’nin köklü şirketlerinden olan EİS Eczacıbaşı 1951 yılından bu yana faaliyette bulunuyor. Şirket, verimliliği ve kârlılığı artırmak için maliyetlerinde beklentinin üzerinde artış gösteren bazı hammadde girdisi yerine daha uygun maliyetli ikame malzeme kullanabilmek için geliştirme çalışmalarında bulunuyor. Doğalgaz ve elektrik fiyatlarında olması beklenen artışın etkisini azaltabilmek için maliyet iyileştirme çalışmalarını diğer alanlarda da sürdürüyor. Bilanço kalemlerine bakıldığında da çalışmaların sonuç verdiği gözlemleniyor. Dokuz aylık bilançosuna göre geçen yıl esas faaliyetlerden dolayı firma zarar ederken bu defa kâra geçti.

FORD OTOSAN ATILIMDA

HSBC Yatırım analistleri, hisseyle ilgili kısa ve orta vadeli göstergelerin olumlu olduğunu söylüyor. Hisse, kurum tavsiyelerine göre 2016 yılında ortalama yüzde 21 kazandırma potansiyeli taşıyor. Borsa şirketleri arasında güçlü temettü verimliliği ile dikkat çekiyor. Şirket dijitalleşmeye önem veriyor. Genel Müdür Haydar Yenigün, “Dijitalleşme, Ford Otosan’ın gelişiminde ve kârlılığında büyük bir etken ve aynı zamanda şirketi geleceğe hazırlamada önemli bir unsur” diyor. Yenigün, teknoloji ve inovasyon yatırımlarını sürdürülebilir ilerleme yaklaşımını ayrılmaz bir parçası olarak görüyor.

DOĞUŞ OTOMOTİV’İN PAZAR PAYI BÜYÜYECEK

İşlem hacmi yönünde piyasanın öne gelen beş kurumunun Doğuş Otomotiv için öneri ortalaması yüzde 38,23 oranında yükseleceği yönünde. Halk Yatırım, pozitif değerlendirmede bulunurken dizel motorlardaki emisyon sorununa yönelik Alman makamlarınca onaylanan teknik çözümün ocak ayından itibaren tüm pazarlarda uygulanacağını hatırlattı. Şirketin temettü ödeyen güçlü firmalar arasında yer alması ve dizel motorlarla ilgili yaşadığı sıkıntıyı aşması çıkışında destek bir güç olacak. Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan, pazar paylarının yüzde 22’ye yakın gerçekleştiğini ifade ederken, 2016 yılında çok daha umutlu olduklarını belirtiyor.

ŞİŞECAM KÜRESEL MARKA OLMA HEDEFİ İLE İLERLİYOR

TEB Yatırım, Şişecam için “tut” önerisinde bulunurken 12 aylık hedef fiyat olarak 3,16’yı işaret ediyor. Kurumların ortalama beklentisiyse yüzde 32’lik getiri yönünde. Şişecam sektöründe oldukça deneyimli ve 80 yıllık tecrübesiyle globalleşme iddiasında. Şişecam Topluluğu Genel Müdürü Ahmet Kırman, “Dünyadaki ilk üç içinde yer alan küresel marka olma hedefimize istikrarlı şekilde ilerlemekteyiz” diyor. Satışlarını istikrarlı şekilde artıran firmanın kârındaysa dalgalanmalar yaşanmakta. Yakalanacak istikrarlı kârlılık hissenin performansına da olumlu yansıyacak. (Kaynak: Fortune)yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...