5 bin yabancı öğrenci Türkiye’de burslu okuyacak

burslu öğrenciTürkiye tarafından yabancı uyruklu öğrencilere verilen kamu kaynaklı üniversite burslarına olan talebin artmasıyla birlikte ilginç bir detay da ortaya çıktı.

Eğitim bursları kapsamında 2013’te Türkiye’de burslu okumak için ABD’li öğrenciler ilk defa başvuru yaptı. İsrail ve Ermenistan’dan da ilk kez başvurular gelmesi dikkati çekti. Türkiye’de burslu okumak için 140 binden fazla öğrenci başvuru yaptı. Türkiye, 2013’te 4 bin öğrenciye burs verirken, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın talimatıyla bu sayının 2014’te 5 bine çıkarılması kararı alındı.

Hürriyet’in haberine göre, 2013’te 150 ülkeden 140 binden fazla öğrenci Türkiye üniversitelerinde burslu okumak için internet üzerinden başvuru yaptı. Başvuru kriterlerini sağlayan 56 bin kişinin başvurusu değerlendirmeye alındı. İnternetten online yapılan başvuruların akademik değerlendirmeleri ile mülakatlar sonucunda yaklaşık 4 bin öğrenci farklı üniversitelerde burslu okumaya hak kazandı.

Başvuruların çoğu Orta Asya, Balkanlar, Ortadoğu, Güneydoğu Asya ve Avrupa ülkelerinden yapıldı. Amerika Birleşik Devletleri’nden 21 öğrenci bu yıl Türkiye’de lisans, yüksek lisans ve doktora dalında öğrenim görmek için başvuru yaptı. Türkiye’de burslu olarak eğitim görmek için ilk defa İsrail ve Ermenistan’dan da başvuru yapılması dikkati çekti. İsrail’den 11, Ermenistan’dan ise 2 öğrenci Türkiye’de eğitim görmek için başvuruda bulundu. ABD, İsrail ve Ermenistan’dan başvuranlara da burs verilirken, bu ülkelerden kaç öğrenciye burs verildiği açıklanmadı.

2013’te en çok öğrenciye burs verilen ülkeler ise Afganistan, Azerbaycan, Suriye, Kosova, Filistin, Kazakistan, Irak, Somali, Kırgızistan, Çin, Yunanistan, Endonezya, Mısır, Rusya, Yemen, Makedonya, Arnavutluk, İran, Fas ve Bosna Hersek oldu.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...