503 bin üniversite mezunu işsiz var!

2012’de genel işsizlik oranındaki düşüş ve diğer tüm eğitim düzeylerindeki işsizlerin azalmasına rağmen, üniversiteli işsiz sayısı artmaya devam ederek 500 bin kişiyi aştı.

Geçen yılki mazunlarda üniversite diplomalı iş gücü 520 bin kişi arttı. Ancak bunlardan 484 bini istihdam edildi ve üniversiteli işsiz sayısı net 36 bin kişi arttı. Böylece üniversite mezunu işsiz sayısı ise 503 bin kişiye ulaştı.

En çok işsiz bırakan bölümler

2012 yılı itibariyle üniversite mezunu işsizler ordusu içinde sayıca en kalabalık grubu, 189 bin kişi ile iş ve yönetim bölümlerinden mezun olanlar oluşturuyor. Bu bölümlerden mezun işsizlerin sayısı geçen yıl net 25 bin kişi arttı. Sayıda bunları 51 bin kişiyle öğretmenlik ve eğitim bilimleri okuyanlar ve 42 bin kişiyle mühendis diplomalılar izliyor.
İlgili alandaki işsiz sayısının iş gücü içindeki payını gösteren işsizlik oranında ise yüzde 22.1’le gazetecilik ve enformasyon mezunları başı çekiyor. Bunları yüzde 21’le sanat bölümleri, yüzde 17 ile imalat ve işleme, aynı oranla ulaştırma hizmetleri ve çevre koruma, yüzde 15.3’le yaşam bilimleri, yüzde 14.1’le sosyal ve kişisel hizmetler, yüzde 14’le iş ve yönetim, yüzde 12.5’le bilgisayar bölümü mezunları izliyor. Oransal bazda işsizliğin en düşük olduğu alanların başında ise yüzde 1’le güvenlik hizmetleri geliyor. İşsizlik oranı sağlık mezunlarında yüzde 2.1, hukuk mezunlarında yüzde 3.4, veterinerlik mezunlarında da yüzde 4.3’le oldukça düşük düzeylerde seyrediyor.
Mezun olunan bölüme-alana göre üniversiteli işsiz sayısıDÜNYA


yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...