60 ve 65 KPSS puanı ile memur alımı yapan kurumlar

60 ve 65 KPSS puanı ile memur alımı yapan kurumlar
KPSS
2016 sonuçları açıklandı. 60 ve 65 KPSS puanı ile memur alımı yapan kurumları sizin için araştırdık. KPSS‘de tercih yapabilmek için 70 taban puan baraj puanı alma şartı 2002 yılında kaldırılmıştır. Ancak halen onbinlerce aday sınav sistemi hakkındaki yanlış ya da eksik bilgilerden dolayı 70 puan altında kalan puanlarla tercih yapılmayacağını ya da yapılsa bile yerleşme ihtimali olmadığını düşünmektedir.

KPSS‘de tercih yapabilmek için 70 taban puan baraj puanı alma şartı 2002 yılında kaldırılmıştır. Ancak halen onbinlerce aday sınav sistemi hakkındaki yanlış ya da eksik bilgilerden dolayı 70 puan altında kalan puanlarla tercih yapılmayacağını ya da yapılsa bile yerleşme ihtimali olmadığını düşünmektedir. Oysaki KPSS de düşük puan ile de atanmak matematiksel olarak mümkündür ve bun binlerce örneği de vardır. Bunun için adayların tercih ve yerleştirme esaslarını çok iyi bilmesi gerekmektedir. Öncelikle şu gerçeği kesin olarak bilmek gerekir; KPSS puanına göre, MERKEZi VE KURUMSAL olmak üzere iki ayrı tip memur alım süreci vardır. Merkezi yerleştirmelerde 70 veya başka bir baraj ya da başvurma taban puanı yoktur. KURUMSAL yerleştirmelerde ise kurumlar kendilerinin belirleyecekleri bir taban puan kullanabilirler. Bu iki yerleştirme sistemini iyi tanımak ve bunlara göre hareket etmek gerekir. Ana hatlarıyla KPSS sistemi şöyledir.

1.MERKEZi ALIMLAR:

Bu alımlar sınavın geçerli olduğu iki yıl boyunca ortalama 4 ya da 5 kez yapılabilir. Tercihler belirtilen dönem içinde internet üzerinden yapılır. Yani sınava girip bir puan alan öğrenci basından sürekli olarak bu yerleştirme dönemlerini takip edip her defasında bu alımlarda şansını deneyebilir. Bu alımlar ihtiyaca göre yapılır dolaysıyla önceden belirlenmiş kesin bir atama takvimi yoktur.Ancak genel itibari ile sistem şu şekilde yürümektedir: Kamu kurum ve kuruluşları personel ihtiyaçlarını, Devlet Personel Başkanlığı’na (DPB) bildirirler. DPB, yerleştirme yapılmak üzere kendisine yapılan bildirimleri, Yerleştirme yapılacak (B) grubu kadroların sınıf, unvan, derece ve sayısı ile bu kadrolar için aranacak nitelikleri kapsayan bilgiler, DPB adına ÖSYM tarafından ilan edilir. Bunun için ÖSYM bir tercih kılavuzu hazırlar. Daha sonra elektronik ortamda adayların tercihlerini alır ve adayları (B) grubu kadrolara; KPSS puanları, tercihleri, kadro sayıları ve koşulları göz önünde tutmak suretiyle bilgisayar ortamında yerleştirir. Bilgisayar puan üstünlüğü esasına göre adayları tercihlerine yerleştir.

ÇOK ÖNEMLi DETAY: KPSS merkezi yerleştirmelerine elinde geçerli puanı olan herkes başvurabilir belirli bir taban puan uygulaması bulunmamaktadır. Baraj puanı olmadığı için 50 puan altı alan adaylar da başvurabilir. Ancak yerleşebilmek için yüksek puanlı olmak avantaj sağlamaktadır. Ama matematiksel olarak 70 puan altı alanların da bir kadroya yerleşme
ihtimali vardır.

DÜŞÜK KPSS PUAN ALANLAR NASIL YERLEŞiYOR?

KPSS tercih kılavuzunda binlerce kadro yer alır. Ancak herkes her kadroya başvuramaz adaylar sadece koşulları kendisine uyan kadrolara başvurabilir. dolayısıyla her kadroya başvurabilecek adaylar farklıdır. Örneğin kimya mezunu olma şartını talep eden bir kadroya biyoloji bölümü mezunları başvuramaz. Yani bazı bölüm mezunlarına daha fazla kadro açılırken bazı bölüm mezunlarına ise daha az açılmakta veya hiç açılmamaktadır. kamu kurumlarının özellikle teknik ve sağlık personeline ihtiyacı diğer kadrolara göre daha fazladır. Bu nedenle de bu bölüm mezunlarına yönelik kadrolar fazla olup, puanlar da haliyle düşebilmektedir. Bunun sonucunda bazen teknik bir kadroya bir aday 60 ile girebilirken bir başka kadroya diğer aday 85 ile giremeyebilir. Öte yandan bazı bölüm mezunlarına yönelik olarak ise ya çok az kadro açılmakta ya da hiç açılmamaktadır. işte bu halde, yani mezun olduğu bölüme hiç kadro açılmaması halinde, aday 99 puan da alsa yapılabilecek bir şey yoktur. Başka bir etkende tercih meselesidir: Bazı adaylar çok ücra yerlerdeki kadrolar yerine daha büyük kentleri tercih edebilmektedir. Yüksek puan alan aday, taşradaki hiçbir kadroyu tercih etmez sadece merkezdeki bazı kadroları tercih ederse açıkta kalma şansı oluşur.

ÇOK ÖNEMLİ DETAY: Düşük puan alan adayların tercihlerinde sadece kendi bölüm mezunlarını isteyen kadrolara ağırlık vermeleri durumunda yerleşme ihtimalleri artacaktır. Çünkü bu durumda aday tüm yüksek puanlılarla değil sadece kendi bölümündekilerle yarışacaktır. Tüm bölüm mezunlarının başvurabileceği ( 2001-3001 -4001 kodlu kadrolar gibi ) yerlerde kazanma çok daha az olacaktır.

2. KURUMSAL ALIMLAR:

DPB adına yılda iki kez yapılan merkezi yerleştirmenin dışında bazı kurum ve kuruluşların KPSS puanını kullanarak ve adayları yazılı ve/veya sözlü başka sınavlara da tabi tutarak yaptığı yerleştirmelerdir. Sağlık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Diyanet işleri Başkanlığı, Merkez Bankası, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi bazı kurum ve kuruluşlar, belirli kadro veya pozisyonlar için kurumsal yerleştirme yapmaktadır. Bu y koşularını başvurma tarih ve koşularını her kurum kendi yürütür. Özel koşullar ve belli bir taban puan koyabildikleri gibi ek sınav veya mülakat da yapabilirler. Bu alımlarda da ilan etme zorunluluğu vardır.

ÇOK ÖNEMLi DETAY: Yerleştirmenin ÖSYM tarafından yapılıyor olması, yerleştirmenin merkezi yerleştirme olduğu anlamına gelmez. ÖSYM tarafından ilan edilen yerleştirmelerden yalnızca DPB adına yapıldığı belirtilen ve KPSS-yerleştirme yılı/1 veya KPSS-yerleştirme yılı/2 şeklinde ilan edilenler merkezi yerleştirmedir. Kurumların kendi başlarına KPSS puanı esas alınarak yaptığı alımlara kurumsal alımlara kurumsal yerleştirme denir. Tüm adaylara başarılar. (kamudanhaber)

 • tıbbi tanıtım ve pazarlama kpss atama puanları
 • kpss 60 puan ile memur alımı
 • kpss 70 le alan memurluklar
 • kpss den 65 almak
Bunları da beğenebilirsin
65 Yorumlar
 1. Saadet Kuş diyor

  AÖF LABORANT VETERİNER SAĞLIK TEKNİKERİM 63 PUAN ALDIM YERLEŞİRMİYİM

 2. UMUT diyor

  VALLA ZOR YERLEŞİRSİN KIZ

 3. yd diyor

  olabilir

 4. neşe karabulut diyor

  60 puan aldım yerleşebilirimiyim

 5. zeynep diyor

  laborant ve veteriner sağlık teknikeriyim 80 aldm yerlesir miyim? birde tarım bakanlığı ayrıyeten alım yapar mı? bunu nerden takip edebilirim?

 6. RAMAZAN ÇİÇEK diyor

  SLM BEN LİSE MEZUNUYUM 73 PUANLA BİR ŞEY TERCİH EDEBİLİRMİYİN LÜTFEN BİGİLENDİRİMİSİNİZ

 7. aysenur diyor

  tıbbi tanıtım ve pazarlama mezunuyum 65 aldım yerleşme olasılığım nedr ?

 8. G.d diyor

  Adliye sınav başvurularında kpss 70puan altına dúşme ihtimali varmı 69puanda kaldım perişan oldum ya başka bir kadroya bu puanla yerleşebilirmiyim?

 9. tülay çetin diyor

  sınav sonucum 65 lise mezunu bir anneyim.acaba banada şans doğma ihtimali olurmu merakla bekliyorum…ilgililer beni anlar umuyorum….

 10. fatma diyor

  önlısan buro yont, yont. ast. mezunuyum puanım 69.82 kamu kurumlarından bır yere yerlese bılır mıyım?

 11. ece diyor

  Slm çevre koruma ve Kontrol bölümü mezunuyum puanım 68 sıralamam 325 sizce yerleşebilirmiyim

 12. aysenur diyor

  tıbbi tanıtım ve pazarlama mezunuyum 65 aldım yerleşme olasılığım nedr ? lutfen bı cevap verınn

 13. ahmet işbara diyor

  ben meslek lisesi mezunuyum bılgıyar muhasebecılıgını okudum 66,95 puan aldım kpss’den acaba bır yere yerlese bılırmıyım bana yardımcı olabılırmısınız lutfen

 14. elif onur diyor

  ben 60 sevgilim ise 65 aldı ikimizinde yerleşebileceği bir yer varmı acaba??

 15. elif onur diyor

  bazı bilgiler araştırdım yerleşme şansımızın olabileceği söyleniyor doğrumu acaba nasıl olucak pek bi bilgimiz yok bilgilendirirseniz seviniriz 🙂

 16. i KAYA diyor

  İHL Mezunuyum KPSS den 60.6 aldım. hangi kadrolara yeşleşebilirim. yardımcı olursanız sevinirim.

 17. dilek diyor

  60 puan aldm kpss den koruma memuru alimlari ne zaman yapilck . Biri bısey soylesn ltfn?

 18. haydar haydar diyor

  orta öğrenim 60 varmı yoksa hayalmi yoksa şakamı

 19. isimsiz diyor

  lise mezunuym 65 aldm yerleşme şansm varmı

 20. ramazan diyor

  evt

 21. tarafsız diyor

  16 sını bekle sabırla

 22. hilal hilal diyor

  ben lise kpss den 78 almıştım 2012 de ki ve meslek lisesi mezunuyum hiç bi yer gelmedi 2 yıl boyunca

 23. hilal hilal diyor

  ben lise kpss den 78 almıştım 2012 de ki ve meslek lisesi mezunuyum hiç bi yer gelmedi 2 yıl boyunca

 24. cemal diyor

  bende 65 aldım yerleşebileceğin bi yer bulursan banada haber veer

 25. m a diyor

  hayır hiç birimiz yerleşemezsiniz :)))

 26. hüseyin diyor

  koruma memuruna 70 şartı aranmıyormu.60 alan basvuru yapabılıyormu

 27. ne yapacan diyor

  64 puan aldım meslek lisesi mezunuyum atanma şanşım varmı :

 28. özlem sertel diyor

  61.4 puan aldım yerleştirilme şansım varmı

 29. aşure diyor

  Önlisans mezunuyum 62 aldım yerlşirmiyim szce

 30. aziz diyor

  Kpss den 60 puan aldım yerleştirilir

 31. gülten diyor

  Turizm mezunuyum bolum yiyecek icecek 61 aldm hngi bolumleri tercih etmelim lise mezunuym

 32. murat fen diyor

  61 Aldım yerleştirme şansım varmı

 33. serdar seçilmiş diyor

  61 puan aldım lise mezunuyum yerleştirme şansım varmı nereye

 34. Anonim diyor

  Hanimefendi puaniz 70 ten az ise tercih veremiyosunuz

 35. Anonim diyor

  Biraz zorr

 36. mihrima diyor

  Kpss den 60 aldım yerleşmem mümkünmü?

 37. fatmatü zehra diyor

  Kpss den 60 aldım çocuk gelişimi mezunuyum yerleşme şansım varmı?

 38. engin diyor

  Mümkün değil. Kadro bile açılmıyor. Nereye yerleşecen

 39. dmla diyor

  60 aldm düz lise mezunuyum acaba yerlesme sansım var mı

 40. yılmaz diyor

  İİamm hatip lisesi mezunyyum kpss sınavından 66 puan aldım

 41. gülbahar diyor

  72 puan aldım merkezi yerleştirmelerde atanamadım aöf adalet mezunuyum hangi kurumlara yada nerelere yerleşmek için tercih yapabilirim bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim

 42. mehmet diyor

  Zor allah yardimcimiz olsun

 43. fatma diyor

  alımlar başladı başvuru yapmalısın ama puan 70 sınırlaması var

 44. Anonim diyor

  Ben nergis kpss 65 aldım.Nereye baş vurabilirim?

 45. müktedir sümer diyor

  hiç adelet yok ya nolacak böyle kaç alrsak alalm byere gremyoz referanssız..

 46. sıkıntı diyor

  Kimseyi umutlandırmayın 80 puan altında yerleşen ya yuksek torpilli ya babasi mudur

 47. fatih diyor

  hepinizde Yarran basına yerleşcenız mk böyle bi ülkede kanun nızamın olmadıgı adaletın olmadıgı bı ulkde- sez gtmeden ısmınız gtmesiii lazım

 48. ay ben aydemir diyor

  Ben ay ben önlisans çocuk gelişimi mezunuyum kpss den 65aldım biryerlere yerlesebilirmiyim

 49. Emrah avcı diyor

  68 puan aldım bu puanla nereye gidebilirim motorlu araçlar bölümü mezunuyum meslek lisesinde

 50. oguzhan diyor

  63 aldım lise meslek yuksek okulu çıkışlıyım yerleşebilirmiyim

 51. yusuf diyor

  87.8 aldım, sırlamam 5bin, ortaöğretim mezunuyum, çalışabileceğim kurumlar nelerdir? bilen lütfen yarımcı olun.

 52. caner diyor

  90 puan aldım yerleşemiyorum

 53. kadir diyor

  Selam e postani vs yazar MS bende biyomedikal meznym napabilrz nasıl is bulabiliriz bu alanlarda

 54. hazal diyor

  çok zor enaz 85 alman gerekiyor

 55. aysen diyor

  87 puanim var yerlesemedim. Butun yil boyunca calistim cabaladim bunu haketmedim.

 56. Kazikci declet diyor

  Arkadaslar dogrudur ebe hemsire 47 puanlada yerlesen var ama devket bunu ikide bir yayinlamalarin sebebi de herkesin tercih etmesidir cunku tercihler onbes tl aliyorlar ya millette puanim dusuktur diye tercih etmiyor milletti tercih edip daha fazla hazineye katki saglamak istiyorlar anladinizmi yalan dolan

 57. emine diyor

  63 aldım meslek lisesi mezunuyum nereye nasıl başvura bilirim

 58. emine diyor

  63 aldım meslek lise mezunuyum nereye nasıl başvurabilirim

 59. 82 puanım var emek verdim diyor

  BRC

 60. yıldız diyor

  iş arıyorum

 61. 63 PUAN ALDİM ORTAOGRENİM MEZUNUYUM MEMUR ALAN KAMU KURUMLARİ NERELERDİR? diyor

  SEÇİL

 62. 92 puan aldm hic bir yer gelmedi ayip bee diyor

  palulu

 63. 92 puan aldm hic bir yer gelmedi ayip bee diyor

  ali

 64. samet diyor

  kpss den 60 aldım düz lise mezunuyum nereye hangi kuruma başvurabilirim yardımlarınızı bekliyorum

 65. isa diyor

  önlisan olarak girdim 65 puan aldım nerelere basvurda bulunabilirim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.