60 ve 65 KPSS puanı ile memur alımı yapan kurumlar

60 ve 65 KPSS puanı ile memur alımı yapan kurumlar
KPSS
2016 sonuçları açıklandı. 60 ve 65 KPSS puanı ile memur alımı yapan kurumları sizin için araştırdık. KPSS‘de tercih yapabilmek için 70 taban puan baraj puanı alma şartı 2002 yılında kaldırılmıştır. Ancak halen onbinlerce aday sınav sistemi hakkındaki yanlış ya da eksik bilgilerden dolayı 70 puan altında kalan puanlarla tercih yapılmayacağını ya da yapılsa bile yerleşme ihtimali olmadığını düşünmektedir.

KPSS‘de tercih yapabilmek için 70 taban puan baraj puanı alma şartı 2002 yılında kaldırılmıştır. Ancak halen onbinlerce aday sınav sistemi hakkındaki yanlış ya da eksik bilgilerden dolayı 70 puan altında kalan puanlarla tercih yapılmayacağını ya da yapılsa bile yerleşme ihtimali olmadığını düşünmektedir. Oysaki KPSS de düşük puan ile de atanmak matematiksel olarak mümkündür ve bun binlerce örneği de vardır. Bunun için adayların tercih ve yerleştirme esaslarını çok iyi bilmesi gerekmektedir. Öncelikle şu gerçeği kesin olarak bilmek gerekir; KPSS puanına göre, MERKEZi VE KURUMSAL olmak üzere iki ayrı tip memur alım süreci vardır. Merkezi yerleştirmelerde 70 veya başka bir baraj ya da başvurma taban puanı yoktur. KURUMSAL yerleştirmelerde ise kurumlar kendilerinin belirleyecekleri bir taban puan kullanabilirler. Bu iki yerleştirme sistemini iyi tanımak ve bunlara göre hareket etmek gerekir. Ana hatlarıyla KPSS sistemi şöyledir.

1.MERKEZi ALIMLAR:

Bu alımlar sınavın geçerli olduğu iki yıl boyunca ortalama 4 ya da 5 kez yapılabilir. Tercihler belirtilen dönem içinde internet üzerinden yapılır. Yani sınava girip bir puan alan öğrenci basından sürekli olarak bu yerleştirme dönemlerini takip edip her defasında bu alımlarda şansını deneyebilir. Bu alımlar ihtiyaca göre yapılır dolaysıyla önceden belirlenmiş kesin bir atama takvimi yoktur.Ancak genel itibari ile sistem şu şekilde yürümektedir: Kamu kurum ve kuruluşları personel ihtiyaçlarını, Devlet Personel Başkanlığı’na (DPB) bildirirler. DPB, yerleştirme yapılmak üzere kendisine yapılan bildirimleri, Yerleştirme yapılacak (B) grubu kadroların sınıf, unvan, derece ve sayısı ile bu kadrolar için aranacak nitelikleri kapsayan bilgiler, DPB adına ÖSYM tarafından ilan edilir. Bunun için ÖSYM bir tercih kılavuzu hazırlar. Daha sonra elektronik ortamda adayların tercihlerini alır ve adayları (B) grubu kadrolara; KPSS puanları, tercihleri, kadro sayıları ve koşulları göz önünde tutmak suretiyle bilgisayar ortamında yerleştirir. Bilgisayar puan üstünlüğü esasına göre adayları tercihlerine yerleştir.

ÇOK ÖNEMLi DETAY: KPSS merkezi yerleştirmelerine elinde geçerli puanı olan herkes başvurabilir belirli bir taban puan uygulaması bulunmamaktadır. Baraj puanı olmadığı için 50 puan altı alan adaylar da başvurabilir. Ancak yerleşebilmek için yüksek puanlı olmak avantaj sağlamaktadır. Ama matematiksel olarak 70 puan altı alanların da bir kadroya yerleşme
ihtimali vardır.

DÜŞÜK KPSS PUAN ALANLAR NASIL YERLEŞiYOR?

KPSS tercih kılavuzunda binlerce kadro yer alır. Ancak herkes her kadroya başvuramaz adaylar sadece koşulları kendisine uyan kadrolara başvurabilir. dolayısıyla her kadroya başvurabilecek adaylar farklıdır. Örneğin kimya mezunu olma şartını talep eden bir kadroya biyoloji bölümü mezunları başvuramaz. Yani bazı bölüm mezunlarına daha fazla kadro açılırken bazı bölüm mezunlarına ise daha az açılmakta veya hiç açılmamaktadır. kamu kurumlarının özellikle teknik ve sağlık personeline ihtiyacı diğer kadrolara göre daha fazladır. Bu nedenle de bu bölüm mezunlarına yönelik kadrolar fazla olup, puanlar da haliyle düşebilmektedir. Bunun sonucunda bazen teknik bir kadroya bir aday 60 ile girebilirken bir başka kadroya diğer aday 85 ile giremeyebilir. Öte yandan bazı bölüm mezunlarına yönelik olarak ise ya çok az kadro açılmakta ya da hiç açılmamaktadır. işte bu halde, yani mezun olduğu bölüme hiç kadro açılmaması halinde, aday 99 puan da alsa yapılabilecek bir şey yoktur. Başka bir etkende tercih meselesidir: Bazı adaylar çok ücra yerlerdeki kadrolar yerine daha büyük kentleri tercih edebilmektedir. Yüksek puan alan aday, taşradaki hiçbir kadroyu tercih etmez sadece merkezdeki bazı kadroları tercih ederse açıkta kalma şansı oluşur.

ÇOK ÖNEMLİ DETAY: Düşük puan alan adayların tercihlerinde sadece kendi bölüm mezunlarını isteyen kadrolara ağırlık vermeleri durumunda yerleşme ihtimalleri artacaktır. Çünkü bu durumda aday tüm yüksek puanlılarla değil sadece kendi bölümündekilerle yarışacaktır. Tüm bölüm mezunlarının başvurabileceği ( 2001-3001 -4001 kodlu kadrolar gibi ) yerlerde kazanma çok daha az olacaktır.

2. KURUMSAL ALIMLAR:

DPB adına yılda iki kez yapılan merkezi yerleştirmenin dışında bazı kurum ve kuruluşların KPSS puanını kullanarak ve adayları yazılı ve/veya sözlü başka sınavlara da tabi tutarak yaptığı yerleştirmelerdir. Sağlık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Diyanet işleri Başkanlığı, Merkez Bankası, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi bazı kurum ve kuruluşlar, belirli kadro veya pozisyonlar için kurumsal yerleştirme yapmaktadır. Bu y koşularını başvurma tarih ve koşularını her kurum kendi yürütür. Özel koşullar ve belli bir taban puan koyabildikleri gibi ek sınav veya mülakat da yapabilirler. Bu alımlarda da ilan etme zorunluluğu vardır.

ÇOK ÖNEMLi DETAY: Yerleştirmenin ÖSYM tarafından yapılıyor olması, yerleştirmenin merkezi yerleştirme olduğu anlamına gelmez. ÖSYM tarafından ilan edilen yerleştirmelerden yalnızca DPB adına yapıldığı belirtilen ve KPSS-yerleştirme yılı/1 veya KPSS-yerleştirme yılı/2 şeklinde ilan edilenler merkezi yerleştirmedir. Kurumların kendi başlarına KPSS puanı esas alınarak yaptığı alımlara kurumsal alımlara kurumsal yerleştirme denir. Tüm adaylara başarılar. (kamudanhaber) • tıbbi tanıtım ve pazarlama kpss atama puanları
yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
60 ve 65 KPSS puanı ile memur alımı yapan kurumlar yazısına yapılan yorumlar
 1. Saadet Kuş dedi ki:

  AÖF LABORANT VETERİNER SAĞLIK TEKNİKERİM 63 PUAN ALDIM YERLEŞİRMİYİM

 2. UMUT dedi ki:

  VALLA ZOR YERLEŞİRSİN KIZ

 3. yd dedi ki:

  olabilir

 4. neşe karabulut dedi ki:

  60 puan aldım yerleşebilirimiyim

 5. zeynep dedi ki:

  laborant ve veteriner sağlık teknikeriyim 80 aldm yerlesir miyim? birde tarım bakanlığı ayrıyeten alım yapar mı? bunu nerden takip edebilirim?

 6. RAMAZAN ÇİÇEK dedi ki:

  SLM BEN LİSE MEZUNUYUM 73 PUANLA BİR ŞEY TERCİH EDEBİLİRMİYİN LÜTFEN BİGİLENDİRİMİSİNİZ

 7. aysenur dedi ki:

  tıbbi tanıtım ve pazarlama mezunuyum 65 aldım yerleşme olasılığım nedr ?

 8. G.d dedi ki:

  Adliye sınav başvurularında kpss 70puan altına dúşme ihtimali varmı 69puanda kaldım perişan oldum ya başka bir kadroya bu puanla yerleşebilirmiyim?

 9. tülay çetin dedi ki:

  sınav sonucum 65 lise mezunu bir anneyim.acaba banada şans doğma ihtimali olurmu merakla bekliyorum…ilgililer beni anlar umuyorum….

 10. fatma dedi ki:

  önlısan buro yont, yont. ast. mezunuyum puanım 69.82 kamu kurumlarından bır yere yerlese bılır mıyım?

 11. ece dedi ki:

  Slm çevre koruma ve Kontrol bölümü mezunuyum puanım 68 sıralamam 325 sizce yerleşebilirmiyim

 12. aysenur dedi ki:

  tıbbi tanıtım ve pazarlama mezunuyum 65 aldım yerleşme olasılığım nedr ? lutfen bı cevap verınn

 13. ahmet işbara dedi ki:

  ben meslek lisesi mezunuyum bılgıyar muhasebecılıgını okudum 66,95 puan aldım kpss’den acaba bır yere yerlese bılırmıyım bana yardımcı olabılırmısınız lutfen

 14. elif onur dedi ki:

  ben 60 sevgilim ise 65 aldı ikimizinde yerleşebileceği bir yer varmı acaba??

 15. elif onur dedi ki:

  bazı bilgiler araştırdım yerleşme şansımızın olabileceği söyleniyor doğrumu acaba nasıl olucak pek bi bilgimiz yok bilgilendirirseniz seviniriz 🙂

 16. i KAYA dedi ki:

  İHL Mezunuyum KPSS den 60.6 aldım. hangi kadrolara yeşleşebilirim. yardımcı olursanız sevinirim.

 17. dilek dedi ki:

  60 puan aldm kpss den koruma memuru alimlari ne zaman yapilck . Biri bısey soylesn ltfn?

 18. haydar haydar dedi ki:

  orta öğrenim 60 varmı yoksa hayalmi yoksa şakamı

 19. isimsiz dedi ki:

  lise mezunuym 65 aldm yerleşme şansm varmı

 20. ramazan dedi ki:

  evt

 21. tarafsız dedi ki:

  16 sını bekle sabırla

 22. hilal hilal dedi ki:

  ben lise kpss den 78 almıştım 2012 de ki ve meslek lisesi mezunuyum hiç bi yer gelmedi 2 yıl boyunca

 23. hilal hilal dedi ki:

  ben lise kpss den 78 almıştım 2012 de ki ve meslek lisesi mezunuyum hiç bi yer gelmedi 2 yıl boyunca

 24. cemal dedi ki:

  bende 65 aldım yerleşebileceğin bi yer bulursan banada haber veer

 25. m a dedi ki:

  hayır hiç birimiz yerleşemezsiniz :)))

 26. hüseyin dedi ki:

  koruma memuruna 70 şartı aranmıyormu.60 alan basvuru yapabılıyormu

 27. ne yapacan dedi ki:

  64 puan aldım meslek lisesi mezunuyum atanma şanşım varmı :

 28. özlem sertel dedi ki:

  61.4 puan aldım yerleştirilme şansım varmı

 29. aşure dedi ki:

  Önlisans mezunuyum 62 aldım yerlşirmiyim szce

 30. aziz dedi ki:

  Kpss den 60 puan aldım yerleştirilir

 31. gülten dedi ki:

  Turizm mezunuyum bolum yiyecek icecek 61 aldm hngi bolumleri tercih etmelim lise mezunuym

 32. murat fen dedi ki:

  61 Aldım yerleştirme şansım varmı

 33. serdar seçilmiş dedi ki:

  61 puan aldım lise mezunuyum yerleştirme şansım varmı nereye

 34. Anonim dedi ki:

  Hanimefendi puaniz 70 ten az ise tercih veremiyosunuz

 35. Anonim dedi ki:

  Biraz zorr

 36. mihrima dedi ki:

  Kpss den 60 aldım yerleşmem mümkünmü?

 37. fatmatü zehra dedi ki:

  Kpss den 60 aldım çocuk gelişimi mezunuyum yerleşme şansım varmı?

 38. engin dedi ki:

  Mümkün değil. Kadro bile açılmıyor. Nereye yerleşecen

 39. dmla dedi ki:

  60 aldm düz lise mezunuyum acaba yerlesme sansım var mı

 40. yılmaz dedi ki:

  İİamm hatip lisesi mezunyyum kpss sınavından 66 puan aldım

 41. gülbahar dedi ki:

  72 puan aldım merkezi yerleştirmelerde atanamadım aöf adalet mezunuyum hangi kurumlara yada nerelere yerleşmek için tercih yapabilirim bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim

 42. mehmet dedi ki:

  Zor allah yardimcimiz olsun

 43. fatma dedi ki:

  alımlar başladı başvuru yapmalısın ama puan 70 sınırlaması var

 44. Anonim dedi ki:

  Ben nergis kpss 65 aldım.Nereye baş vurabilirim?

 45. müktedir sümer dedi ki:

  hiç adelet yok ya nolacak böyle kaç alrsak alalm byere gremyoz referanssız..

 46. sıkıntı dedi ki:

  Kimseyi umutlandırmayın 80 puan altında yerleşen ya yuksek torpilli ya babasi mudur

 47. fatih dedi ki:

  hepinizde Yarran basına yerleşcenız mk böyle bi ülkede kanun nızamın olmadıgı adaletın olmadıgı bı ulkde- sez gtmeden ısmınız gtmesiii lazım

 48. ay ben aydemir dedi ki:

  Ben ay ben önlisans çocuk gelişimi mezunuyum kpss den 65aldım biryerlere yerlesebilirmiyim

 49. Emrah avcı dedi ki:

  68 puan aldım bu puanla nereye gidebilirim motorlu araçlar bölümü mezunuyum meslek lisesinde

 50. oguzhan dedi ki:

  63 aldım lise meslek yuksek okulu çıkışlıyım yerleşebilirmiyim

 51. yusuf dedi ki:

  87.8 aldım, sırlamam 5bin, ortaöğretim mezunuyum, çalışabileceğim kurumlar nelerdir? bilen lütfen yarımcı olun.

 52. caner dedi ki:

  90 puan aldım yerleşemiyorum

 53. kadir dedi ki:

  Selam e postani vs yazar MS bende biyomedikal meznym napabilrz nasıl is bulabiliriz bu alanlarda

 54. hazal dedi ki:

  çok zor enaz 85 alman gerekiyor

 55. aysen dedi ki:

  87 puanim var yerlesemedim. Butun yil boyunca calistim cabaladim bunu haketmedim.

 56. Kazikci declet dedi ki:

  Arkadaslar dogrudur ebe hemsire 47 puanlada yerlesen var ama devket bunu ikide bir yayinlamalarin sebebi de herkesin tercih etmesidir cunku tercihler onbes tl aliyorlar ya millette puanim dusuktur diye tercih etmiyor milletti tercih edip daha fazla hazineye katki saglamak istiyorlar anladinizmi yalan dolan

 57. emine dedi ki:

  63 aldım meslek lisesi mezunuyum nereye nasıl başvura bilirim

 58. emine dedi ki:

  63 aldım meslek lise mezunuyum nereye nasıl başvurabilirim

 59. 82 puanım var emek verdim dedi ki:

  BRC

 60. yıldız dedi ki:

  iş arıyorum

 61. 63 PUAN ALDİM ORTAOGRENİM MEZUNUYUM MEMUR ALAN KAMU KURUMLARİ NERELERDİR? dedi ki:

  SEÇİL

 62. 92 puan aldm hic bir yer gelmedi ayip bee dedi ki:

  palulu

 63. 92 puan aldm hic bir yer gelmedi ayip bee dedi ki:

  ali

 64. samet dedi ki:

  kpss den 60 aldım düz lise mezunuyum nereye hangi kuruma başvurabilirim yardımlarınızı bekliyorum

 65. isa dedi ki:

  önlisan olarak girdim 65 puan aldım nerelere basvurda bulunabilirim