80 Bin Sözleşmeli Personele Kadro Müjdesi

80 Bin Kamu Çalışanına Kadro Müjdesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yaptığı açıklamda, sözleşmeli olarak çalışan kamu personeline kadro müjdesi verdi.

Belediyelerdeki 20 bin sözleşmelinin kadroya alınması çalışmalarında kapsamın genişletildiğini kaydeden Çelik, 80 bin sözleşmeli personelin kadroya alınması önerisini, Başbakan’a sunacaklarını açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik kamuda çalışan 80 bin sözleşmeli personelin kadroya alınması çalışmalarını değerlendirdi.

Köklü bir çözüm için çalışmalarını tamamladıklarını belirten Çelik, konunun Başbakan Erdoğan’ın açıklaması ile netleşeceğini vurguladı.

Erken Emeklilik Bekleyenlere Kötü Haber

Çelik, emeklilikte yaşa takılanların beklediği “erken emeklilik” düzenlemesi için ise olumlu mesaj vermedi. Çelik, “düzenlemenin maliyeti karşılanamayacak boyutta” dedi.

Taşeron İşçiye Yeni Haklar

Bakan Çelik, 2 milyona yakın taşeron işçiye yeni haklar sağlanacağını söyledi. “Şu anda elde edemedikleri hakların kendilerine verilmesi gerekiyor” şeklinde konuşan Çelik, “Bunlardan bir tanesi, kıdem tazminatı. Yıllık izinleri yok. Bu izinlere kavuşmaları gerekiyor. Beş yıllık bir iş güvencesinin onlara sağlanması gibi, dolayısıyla örgütlenme imkanının doğması gibi bazı çalışmalarımız var” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Çelik Şöyle Devam Etti

“80 bin sözleşmeli ile ilgili yerel yönetimlerdeki sözleşmelilerle birlikte toplam değerlendirilmesinin uygun olacağı şeklinde biz çalışmamızı yürütüyoruz. Bunun netleşmesi Sayın Başbakan’ımızın takdiminden sonra olacak.

Şu anda yerel yönetimlerin dışındaki sözleşmelilerle ilgili kesin alınmış bir karar yok ama yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personeli kadroya aldığınız zaman da diğer sözleşmelilerin talepleri devam ediyor. Bunu acaba köklü bir şekilde çözüme kavuşturabilir miyiz? diye bir çalışmayı biz tamamlamış bulunuyoruz.”yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...