Ağız kokusunu gidermek için küçük ipuçları

ağız kokusunu gidermenin yollarıAğız kokusunun ağız içi bir nedenden kaynaklanıp kaynaklanmadığının teşhisi için uzman hekime başvurmak gerekir. Diş aralarında kalan yiyecekler, iyi temizlenmeyen protezler, kullanılan ilaçlar ağız kokusuna neden olur.

Birçok kişinin derdi olan ağız kokusu sosyal hayata da darbe vuruyor. Sebepsiz yere ağzı kokanlara antiseptik diş macunları ve gargara öneren uzmanlar, bazı bitkilerin olumlu etkilerini de gözardı etmemek gerektiğini belirtiyor… İşte mucizevi etki gösteren bu bitki ve karışımlardan bazıları..

Ağız kokusunu gidermenin yolları

Ağız kokusunu gidermek için ;

 • Diş ipi kullanın. Dilinizi de dişinizi de fırçalayın
 • Ağızda var olan protez, çürük dişleri ve kanayan dişetlerini kontrol ettirin
 • Ağız gargarası kullanın
 • Şekersiz sakız çiğneyin

Bir fincan kaynar suya yarım çay kaşığı pelin otu atılıp soğuduktan sonra süzülerek sabahları gargara yapılır ve tükürülür. Karahindiba: Havanda dövülerek toz haline getirilen bir avuç karahindiba kökü, bir litre suyun içine katılıp kaynatılır. Ardından süzülüp gün içinde aralıklarla toplam 3 çay fincanını geçmeyecek şekilde içilir.

Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç mayasıl otu katılıp kaynatılmasının ardından gerektiğinde gargara yapılarak kullanılır. Bir litre suya kıyılmış bir avuç enginar katılıp kaynatılır. Süzülüp gargara yapılır.

Bir litre suyun içine inçe kıyılmış birer yemek kaşığı sinir otu yaprağı, meyan kökü ve kazayağı yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak toplam 3 çay fincanı kadar içilir.

Bir litre suyun içine birer yemek kaşığı rendelenmiş turp, turunç kabuğu ve bir avuç sümbül katılıp kaynatılır. Süzülerek gargara yapılır.

Havanda dövülen badem, bal ile birlikte karıştırılıp aç karnına bir tatlı kaşığı yenir. Bir tatlı kaşığı tarhana ağız içinde uzunca bir süre dolaştırılarak yutulur. Bir litre suya kereviz yaprağı katılıp kaynatılır. Bir süre dinlendirildikten sonra süzülüp gün içinde gargara yapılarak kullanılır.

AĞIZ KOKUSUNU ENGELLEMENİN 9 YOLU

Ağız kokusu insanları günlük yaşamda zor duruma sokan ciddi bir sorundur… Peki bu sorunla başa çıkmanın mümkün olduğunu biliyor musunuz? Ağız kokusu insanları hem sosyal açıdan hem de bireysel anlamda zor duruma sokan bir problemdir. Ancak ağız kokusunu erken dönemlerde önlemek mümkün.

İşte bu sorunu ortadan kaldırmak için yapmanız gerekenler;

Ağız kokusu insanları günlük yaşamda zor duruma sokan ciddi bir sorundur… Peki bu sorunla başa çıkmanın mümkün olduğunu biliyor musunuz?

 1. Bol bol su için
 2. Ağız temizliğini ihmal etmeyin
 3. Ağız ve diş sağlığınız ile ilgili sorununuz varsa tedavi ettirin
 4. Ticari kaygılarla satılan gargaralardan uzak durun
 5. Doğal antibiyotikler kullanın
 6. Taze ve sert sebze meyveler yiyin
 7. Kendi diş macununuzu yapın
 8. Kahve yerine çayı tercih edin
 9. Sakız çiğneyecekseniz şekersiz sakız çiğneyin


yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...