Aklınızı Başınızdan Alacak Kitaplar

Bazı kitaplar vardır, sizi daha okumaya başladığınız anda etkisi altına alır. Bitirdikten sonra bile olayların, mekanların içine hapseder, karakterleriyle yakınlaştırır. Yazarını ayakta alkışladığımız bu kitaplar işte bu usta kalemlerin provoke eden anlatımı ve sınır tanımayan hayal gücü ile hayatınıza girer; aklınızı başınızdan alır!

Dünyaca ünlü eğlence ve paylaşım sitesi Reddit’in kullanıcıları da “Aklınızı başınızdan alacak kitapları” oylamış. Gerçekten dikkate alınacak bir liste. Ama bu kitapların sizi mutlu ettiği kadar, rahatsız da edebileceğini unutmayın…

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984) – George Orwell

George OrwellGeorge Orwell5325f8653659e5946d8d392eGeorge Orwell

George Orwell’in yazdığı distopik romandır. 2000’li yılların dünyasında yaşadıklarımıza ayna tutar. İnsanların nasıl apolitikleştirildiklerini, nasıl her şeyden korkan bireyler haline geldiklerini çok iyi anlatır. Okurken her satırı içinize işleyeceğinden etkisinden kurtulmanız da kolay olmaz. Hikayeye katılan “aşk hikayesi” ise işin tuzu biberi olur.

Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez

Gabriel Garcia Marquez

Romanla ve edebiyatla uğraşan çoğu kişi tarafından mutlaka ilk 10’da gösterilen bu kitabı tanımlayan tek kelime: Şaheser. Nobel ödüllü Marquez’in dili, büyülü gerçekçiliği, fantastik atmosferi sizi çok şaşırtacak. Ayrıca kitap tam 16 yıllık emeğin ürünüdür. “Bu kitabı okumayan kendine roman okudum demesin!” cümlesini duymak istemiyorsanız, kitaplığınıza ekleyin.

Sahilde Kafka – Haruki Murakami

Sahilde Kafka - Haruki Murakami

Kafka Tamura 15 yaşına girdiği gün evden kaçar. Uzun zamandır planladığı bu kaçışın nedeni babasının yıllar önce dile getirdiği uğursuz kehanettir. Ama babasının bir düzenek gibi içine yerleştirdiği kehanet gölge gibi peşindedir. Kafka ilk kez aşkı ve tutkuyu yaşarken gizemli bir cinayetle kehanetin ve kaderinin düğümleri çözülmeye başlar.

Karamazov Kardeşler – Dostoyevski

Karamazov Kardeşler - Dostoyevski

Saygın kitap eleştirmenleri ve yazarlara göre dünyanın en üst metni. Hatta Hemingway’in intihar etmesinin nedeni “hiçbir zaman böyle bir kitap yazamayacağım” düşüncesi olduğunu söylerler (Tamamen edebi bir dedikodu olabilir!). Kısaca “insan”ı anlatıyor diyebiliriz. Ama her türden, gerçek, canlı kanlı insan.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...