Almanya’da çalışmak mı istiyorsunuz?

Almanya’da çalışmak mı istiyorsunuz? Peki Almanya’da çalışmak için aranan şartları biliyor musunuz?

almanya çalışmak için vizeKalifiye işgücü eksikliği nedeniyle yıllardır işgücü ithal eden Almanya, nitelikli yabancın da ülkeye çalışmak amaçlı olarak gelişini kolaylaştırdı.

Almanya’da ihtiyaç duyulan nitelikli meslekler

Almanya’da en çok ihtiyaç duyulan nitelikli meslekler arasında bilişim teknolojileri konusunda uzmanlamış kişilerin Almanya’da iş bulma şansı çok yüksek. Her ne kadar ürettiği ürünlerle dünyaya nam salmış olsa da Almanya’da kalifiye personel açığı söz konusu. 

Almanya’da çalışmak isteyen kişilerde aranan şartlar?

Almanya’da çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının ülkeye gelmeden önce işini bulması gerekiyor. Almanya’da çalışma olanakları Almanya Federal İstihdam Dairesi’nin ve iş bulma kuruluşlarının internet sayfalarında araştırılabiliyor. Bunun yanı sıra kişisel bağlantılar ile de iş bulabilirsiniz.

Almanya’da çalışmak için aranan şartlardan ilki Almanca bilmek ve uzman olduğu alanda niteliklerini kanıtlayabilmesi gerekiyor. Bunun içinde varsa yüksek okul ve üniversite diplomasının Almanya’da tanıtılması gerekiyor.

Almanya’da çalışmak isteyenlerin diplomalarını nasıl tanıtacağına dair bilgi, Almanya Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde bulabilirsiniz.

Almanya’da iş bulan bir kişi nasıl vize alabilir?

Almanya’da iş bulan bir Türk vatandaşının ülkeye giriş yapabilmesi için öncelikle vize alması gerekiyor. Almanya’nın Türkiye’deki temsilciliklerine yapılacak vize başvurusu için başvuru formu, pasaport, eğer varsa eski pasaportlar, iki adet biyometrik fotoğraf ve Almanya’daki işverenden alınacak onay belgesi isteniyor. Berlin Eyaleti Göç ve Uyum Dairesi Danışmanı Eckhard von Zengen, bu evraklar arasında işverenden alınacak onay belgesinin önemli olduğunu vurguluyor. Bu belge ile Almanya’da hangi işte, hangi koşullarda çalışılacağı kanıtlanıyor. Von Zengen, daha sonra belgelerin ilgili Yabancılar Dairesi’ne gönderildiğini, Yabancılar Dairesi’nin de onay verip, veremeyeceğini incelediğini belirtiyor. Bu çerçevede, genellikle Federal İstihdam Dairesi’nin de onayı isteniyor.

Federal İstihdam Dairesi de söz konusu işte Almanya’da çalışacak birinin olup, olmadığını araştırıyor. Federal İstihdam Dairesi Berlin Brandenburg Bölge Müdürlüğü Basın Sözcü Yardımcısı Benkendorf bu süreci şöyle anlatıyor: ”Arka planda Almanya’daki istihdam piyasasının durumu inceleniyor. Benim iş bulduğum alanda Almanya’dan birinin çalışıp, çalışamayacağına bakılıyor. Eğer bu inceleme sonucunda olumlu sonuç alınırsa, yani Almanya’da bu alanda çalışacak kimse yoksa, uzun bir sürecin ardından, iş sözleşmesinin süresine göre esasen vize verilmesi mümkün.

Avrupa Birliği’ne üye olmayan bir ülke vatandaşının Almanya’da çalışabilmesi için gereken önemli koşullardan biri Almanya ve Avrupa Birliği dahilinde o alanda çalışabilecek birinin bulunmaması. Berlin Eyaleti Göç ve Uyum Dairesi Danışmanı Eckhard von Zengen, bunun yanı sıra çalışma şartları ve alınacak paranın da göz önünde bulundurulduğunu hatırlatıyor: ”Yapılacak işe Almanya şartlarına göre ücret verilip, verilmediğine bakılıyor. Böylelikle kölelik benzeri çalışma koşullarının oluşması engelleniyor.

Almanya’ya gelince ne yapmak gerekiyor?

En az üç ay kadar süren incelemelerin ardından eğer gereken şartlar sağlanıyorsa vize alınabiliyor. Federal İstihdam Dairesi’nden Erik Benkendorf, üç ay geçerli olan bu vize ile Almanya’ya gelen kişinin en kısa zamanda oturma izni almak için ilgili Yabancılar Dairesi’ne gitmesini tavsiye ediyor. Benkendorf, Yabancılar Dairesi’nin oturulan evi, iş sözleşmesi çerçevesinde yeterli ücret ödenip ödenmediğini, bu paranın geçinmek ve eğer varsa diğer aile bireylerini geçindirmek için yetip yetmediğini incelediğini belirtiyor. Kazanılan paranın geçimi sağlayacak düzeyde olmasının önemli olduğunu vurgulayan Benkendorf, devletten yardım almamak gerektiğini söylüyor. Bu incelemelerin ardından da iş sözleşmesinin süresine göre oturma izni veriliyor. İlk etapta oturma izni en fazla üç yıllığına veriliyor. Ayrıca çalışma izni almak gerekmiyor. Oturma izninin üzerinde çalışabileceğine dair damga bulunuyor. Ancak bu oturma ve çalışma izni, belirli bir meslek, işveren veya kent ile sınırlı olabiliyor.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
Almanya’da çalışmak mı istiyorsunuz? yazısına yapılan yorumlar
 1. Nihat dedi ki:

  Yurt dışında da iş arim çalışmak için mikser tamper çalışmak için

 2. israfıll güvenc dedi ki:

  Meslek listesi elektrik mezunuyum alçak gerili yüksel gerilim zayıf akım fabrika ağır sanayi kurumları otel hastane inşaat işleri elektriği ayrıca tedaş arıza şirketlerin arıza bakım işinde çalıştım proje okurum ugulalı yaparım tel 05442341137

 3. reyis dedi ki:

  Merhaba ben Erzurum da sizinle konuşuyorum ekibim var alçı Sıva boya dış cephe kaplama kara sıva fayas tlf

 4. Ahmet dalmis dedi ki:

  Yurt disinda asci olarak is ariyorum 05399631992

 5. Ben Nurettin Yardım Trabzonluyum .40 kalıpçı Ve 30 Demırcım Var Isımı Dört dörtlük yapıyorum Yalnız Bu tür üstlerde Bir Tanıdıgın Bir Bağlantın olacak.05355110117 dedi ki:

  NURETTIN Yardım Kalfalık ve tasoronluk Yapıyorum .Trabzonluyum.KAYI AS .rönesans .as Kayon as.Makyol As.Bunlar bir-kac Calıstıgım Yeler

 6. boyaci alçı ustayim yurtdışında çalışmak isterim 05316879159 dedi ki:

  Reis elma 05316879159

 7. mustafa taş dedi ki:

  demirciyim isimde iyimdir zizinle calismak istiyorum

 8. celil dedi ki:

  Meraba ben kalibci usdasiyim lutfen benide aliniz yurt disina.+905346550140….+994516202634

 9. Erhan dedi ki:

  Benim meslegim kaynak isi kaynak isileri ilgileniyorum numaram 077608837 ben makedonija

 10. ozcan topcu dedi ki:

  merhaba elktrıkcıyım arbıstanda mng fırmasında calıstım mobılasyoncu olarak 05373302398

 11. Engin dedi ki:

  Ben demirci ustasıyım yurtdışında çalışmak istiyorum MYK belgem hepsi hazır numaram 05318849165