Altın fiyatları ne olur?

Altın fiyatları

Altın, Fed’in faiz tahminini yükseltmesi ve doların değer kazanması ile dokuz ayın en düşüğüne indi

Altın, doların yükselmesi altın fiyatlarını da vurdu. Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası’nın açıklamalarının ardından yaklaşık 9 ayın en düşük düzeyine geriledi.
Emtia piyasalarında altının onsu 1,216 dolara kadar geriledi.

Türkiye’de de 1 gram altın 87.35 liraya, çeyrek altın da 143.32 liraya düştü.

Vakıfbank ( http://www.vakifbank.com.tr ) Tarafından HazırlananAltın Fiyatları Raporu:

Dün ABD’de yapılan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısısonrasındaki açıklamalar yatırımcılar tarafından önemle takip edildi.Açıklamaların detayına baktığımızda faiz artırımına ilişkin yolharitasının bir miktar daha belirginleştiğini görüyor gibiyiz. Fedbaşkanı Yellen?ın istihdam ve enflasyonun istenilen düzeyeulaşmadığını ancak kademeli olarak yaklaşıldığını ve kayda değer süre tanımının ekonomik koşullara göre değişebileceğini, ifade etmesiemtia piyasasında baskılara neden oldu.

Fed?in dün aynı zamanda faizbeklentisini yükseltmesi, dolar endeksine destek olurken ABD 10 yıllıktahvil faizleri de 2.60 seviyelerine yükseldi ve altında sertsatışların yaşandığı görüldü. Dün güne 1,235 dolar/ons seviyesindenbaşlangıç yapan altının, gece saatlerinde 1,216 dolar/ons seviyelerinekadar çekildiği görülüyor. Bugün de güne 1,223 dolar/ons seviyesindenyatay başlangıç yapan altının sabah saatlerinde yataya yakınhareketler gerçekleştirdiği görülüyor.

Dün destek seviyelerini aşağıyönlü kırmayı başaran altın için bugün aşağı yönlü hareketlerin devametmesi halinde 1,210 dolar/ons desteği öne çıkıyor.

Altının satıcılıhareketlerini derinleştirmesi halinde ise daha önceki raporlarımızdada belirttiğimiz gibi 1,180 dolar/ons seviyesinin aşılmasının altındaciddi düşüşlere neden olabileceğini düşünüyoruz.

Bugün ABD?de Fedbaşkanı Yellen?ın konuşmasının yanı sıra haftalık işsizlik maaşıbaşvuruları, konut başlangıçları ve Philadelphia Fed imalat endeksiverileri takip edilecek.

Destek 1,216 1,210 1,200 Direnç 1,234 1,246 1,257

NoorCM Menkul Değerler ( http://www.noorcm.com.tr ) TarafındanHazırlanan Altın Raporu:

Dün ABD’den gelen düşük enflasyon verisine rağmen gün boyu yataybir düzlemde sakin seyrini koruyan altın, FED’in iki günlük FOMCtoplantısı sonrası açıklanan tutanaklar ve FED Başkan’ı Yellen’ınyaptığı açıklamalar sonucu bu haftaki kayıplarını artırarak günü 1223ons seviyesinden kapattı.

Yellen’ın yaptığı açıklamalarda pozitifsinyaller vermesi ve faizlerin 2015 yılı içerisinde artırılabileceğialgısı oluşması doların güçlenmesine yol açarken, altın talebininazalmasına ve altında sert satışların yaşanmasına neden oldu.

Dün açıklamalar doğrultusunda piyasanın dolar yönlü talebinin güçkazanması altında kritik 1230 – 1220 bant aralığının aşağı yönde birkez daha baskılanmasına neden oldu. Erken faiz artırım ihtimalininkoşulların oluşması doğrultusunda verilen mesajlar dolar eğiliminiartırıyor. Ancak piyasa net erken artırım sinyalinin verilmemesi ileoluşan baskıya rağmen şimdilik kritik destek kademelerinde tutunmuşgörünüyor.

Bugün piyasa önce baskılanmaya devam edecek ancak olasısarkmalara rağmen 1230 – 1220 bant aralığında tutunacaktır.Gelişmelerinde desteklemesi durumunda günün ikinci yarısında altınlehine kısa tepki atakları ile 1230 ons üzerine denemelerdegörülebilecektir. Ancak altın şimdilik mevcut kademelerinde dengelikalacak ve gelişmeleri fiyatlamayı, bir taraftan da aşağı yönlübaskılanmayı sürdürecektir.

Kritik destek kademelerinin olası kırılmasenaryolarında ise piyasa yönünde olunmalı ve ilk etapta 1200 – 1180bant aralığı hedeflenmelidir.

Bugün ABD’den gelecek Haftalık İşsizlikBaşvurusu ve Ağustos Konut Başlangıçları verisi ile FED BaşkanıYellen’ın konuşması önemle takip edilmelidir.

Sanko Menkul Değerler ( http://www.sankomenkul.com.tr ) AraştırmaBölümü Tarafından Tarafından Hazırlanan Altın Fiyatları Raporu:

FED tutanakları sonrasında ALTIN fiyatlarındaki değer kaybı sürdü.

Öngörüldüğü üzere 1240 direnci aşılmadığı sürece satış baskısınındevam edeceği görüşümüz devam ediyor, fakat 1240 seviyesineyükselişlerin yeni bir satış fırsatı olup olmayacağı ise artık muamma.

Haziran 2013 seviyesinden başlayan sıkışma alanı alt bandına doğruhareketini sürdüren ALTIN fiyatları FED tutanakları sonrası 1216dolara kadar gevşedi.

1210 ? 1195 bandının alım fırsatı yaratacağını düşündüğümüz ALTINda tepkilerin gelmesi sürpriz olmaz, fakat ilk etapta 1195 ?1210 bandına geri çekilmenin beklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. 1210? 1195 seviyesine geri çekilmeler ile oluşabilecek olan alımfırsatları ilk etapta 1240 hedefleyebilecek olsa da burada 1300 dolarseviyesine doğru hareketin beklenebilir.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...