Altın fiyatları neden yükseliyor?

Altın fiyatları yılbaşından bu yana yüzde 9 oranında geriledi ancak aynı dönemde doların Türk Lirası karşısında 19.17 değer kazanması altına yatırım yapanları kazandırdı. 

PEKİ ALTIN FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ?

Altın fiyatları ve güçlü dolar

Güçlü dolar

ABD Doları’nın güçlü seyri, altının yukarı hareketlerinin zayıf kalmasına neden oluyor. Paranın güven liman olarak altın yerine dolara yönelmesi dolar kurunda yukarı hareketi getirirken altının zayıflamasına neden oluyor.

Altın fiyatları faiz oranındaki yükseliş

Faiz oranındaki yükseliş

ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş altının ons fiyatındaki gerilemenin en büyük nedenlerinden birini oluşturuyor. FED’in faizleri artıracak olması altın satılarak dolar almasına neden oluyor. Bu nedenle FED faiz arışı altın yatırımcılarının yakın takibinde.

Altın fiyatları ve büyümede yavaşlama

Büyümeki yavaşlama

Dünyada büyüme beklentilerindeki düşüş altın fiyatlarını baskı altında tutuyor. Ekonomilerde 2015 yılında büyümelerin yavaşlaması bekleniyor. Bu nedenle dip seviyelerde olduğu için altının ons fiyatındaki yukarı tepkiler olsa da zayıf kalabilir.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...