Ambulans Şöförü olmak için gerekli şartlar ve belgeler nelerdir?

Ana Sayfa » Gündem - Ambulans Şöförü olmak için gerekli şartlar ve belgeler nelerdir? - haber24

Ambulans şöförlüğü nasıl olunur? Ambulans şoförlüğü sertifikası nasıl alınır? İşte ambulans şöförü olmak için gerekli şartlar ve belgeler…

Ambulans şöförlüğü nasıl olunur ?

ambulans şoförü nasıl olunur neler gerekliHastaneler, ülkemizde 2 farklı kol üzerinden hizmet sunmaktadır. Sağlık bakanlığına bağlı olan devlet hastaneleri ve özel sektörde bulunan özel hastanelerdir. Sağlık Bakanlığına bağlı olan devlet hastanelerinde ambulans şöförü olmak için acil tıp teknikerliği yada acil yardım teknikerliği bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Eğer özel hastanelerde ambulans şöförü olmak istiyorsanız en az b sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekmektedir ve ayrıca ilk yardım sertifikanızın bulunması gerekmektedir. Ambulans şoförü olabilmek için özel hastanelerin iş ilanlarını devamlı takip etmeniz gerekmektedir.

Ambulans şöförüleri ne kadar maaş alıyor?

Ambulans şoförlüğü maaşları ve ücretleri ile ilgili bilgiler…
Sağlık sektörü dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok geniş bir alana sahiptir. Dünyanın en önemli sektörlerinde bir tanesi ve hatta en önemli sektörü dememiz çokta yanlış olmaz. Her geçen gün daha da büyüme kaydeden sağlık sektörü insanların da bu sektöre yoğunlaşmasına neden olmaktadır. Sağlık sektöründe yüzlerce meslek türü vardır ve bu mesleklerden sadece bir tanesi olan ambulans şöförlüğü son yıllarda çok dikkat çekmektedir. Ambulans şoförlüğü, çok iyi araba kullanabilmek gerektiren bir meslektir ve aynı zamanda cesaret, özgüven ve soğukkanlılık ister.

Acil Tıp Teknisyenliği bölümünü bitiren sağlık personeli adayları, girmiş oldukları sağlık sektöründe ambulans şoförü olarak en az 1500 tl maaş almaktadırlar. Ücretler hastanelerin isimlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Büyük hastanelerde şöför olarak görev yapan sağlık personelleri daha fazla ücretler alabilmektedirler. Aynı zamanda, kademeye, çalışma durumuna ve yeteneklere göre de maaşlar değişiklik gösterebilmektedir.

Ambulans şoförü sertifikası nasıl alınır?

Özel ambulans firmaları çalışmak isteyen adayların ise en az B ehliyetinin olması ve ilkyardım sertifikasının olması gerekmektedir. Ayrıca bazı psikolojik testlerde yapılarak bu test sertifikaları da istenebilir. Acil tıp teknisyenliği bölümü okumadıysanız, ilk yardım sertifikası alabilirsiniz ve böylelikle özel sektörde yer alan hastanelerde çalışabilirsiniz. Ambulanslar ve acil sağlık araçları ile ambulans hizmetleri yönetmeliğinin 4 üncü maddesinde şu şekilde bir durum söz konusudur. Ambulans şoförleri kullanacakları araca uygun sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir ve aynı zamanda temel ilkyardım eğitimi sertifikası almış olmaları zorunludur. Buradan da anlayacağınız üzere ambulans şöförü olmak için uygun sürücü belgesi ve temel ilkyardım eğitimi alınması zorunludur.

Ülkemizde hastanelerin ambulans şöförü bulundurma zorunluluğu kaldırılmıştır ancak isteyen özel hastaneler ve kamu kuruluşları ambulans şoförü çalıştırabilirler. Ambulans şöförleri Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan temel ilkyardım eğitimi sınavından geçmek zorundadırlar.