Aracı kurumlardan hisse tavsiye güncellemesi gelmedi

Piyasalarda dikkatin ABD Merkez Bankası’nın (FED) beklentilerinden farklı olarak sergilediği ‘güvercin’ tutumda ve faiz artırmama kararında olduğu geçen hafta, aracı kurumlardan herhangi bir hisse için tavsiye güncellemesi gelmedi. 2015 son çeyrek bilanço açıklamalarının sona erdiği haftada, şirketlerden gelen haberler takip edildi.

borsa

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda gözler, ABD Merkez Bankası’nın (FED) Açık Piyasa Komitesi toplantısındaydı.

Toplantıda faiz artırımı yönünde bir karar çıkmadı ve gösterge faiz oranı yüzde 0,25 – 0,50 aralığında bırakıldı. Ocak ayı toplantısından sonraki açıklamaya göre daha ‘şahin’ bir tutum takınması beklenen FED bu beklentileri karşılamazken, 2016 yılı için faiz artırımı sayısı projeksiyonunu da dörtten ikiye çekerek beklenenden daha ‘güvercin’ bir konumunda yer alıyor.

Geçen hafta, BİST-30 Endeksi’ne dahil olan şirketler arasında en fazla alım önerisinde bulunulan hisselere göz attığınızda, Halkbank’ın yedi ‘al’ önerisi ile ilk sırada yer aldığı görülüyor. Halkbank’ı altı ‘al’ önerisi ile Emlak GYO ve Türk Hava Yolları izlerken; Garanti Bankası, Sabancı Holding, Trakya Cam ve Vakıfbank için ise beş hisse için ‘alım’ önerisi bulunuyor.

Kurumlar ise BİST-30 Endeksi’ne dâhil olan şirketler için tavsiyelerinde herhangi bir değişikliğe gitmedi.

aracı kurumların şirket değerlendirmeleri

2015 yılı son çeyrek bilanço açıklamalarının sona erdiği geçen hafta, şirket haberleri de takip edildi. Buna göre, Erdemir yüzde 95,07 bağlı ortaklığı olan İsdemir’in 2015 yılı mali tablolarındaki net dağıtılabilir dönem kârı yüzerinden yüzde 92 oranında 493 milyon TL nakit hissedar kâr payı ayrılmasına karar verdi.

Buna göre; ayrılan nakit kâr payı tutarının ödenmiş sermayesinin yüzde 5’ini geçmesi sebebiyle, geçen tutarın yüzde 10’u kadar (34 milyon 800 bin TL) genel kanuni yedek akçe ayrılacak ve kâr dağıtım tarihi en geç 15 Aralık tarihine kadar tek seferde olacak şekilde belirlenecek.

Bir diğer haber ise, 2016 yılı şubat ayına ait trafik verilerini yayınlayan Türk Hava Yolları’ndan (THY) geldi. THY’nin 2016’nın ilk iki ayındaki yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,2 artışla 9,2 milyona ulaştı. Bu rakam 2015’te 8,3 milyon olmuştu. Yolcu sayısındaki artış iç hatlarda yüzde 12,6, dış hatlarda yüzde 10,2 oranında gerçekleşti.

Geride bıraktığımız haftada, şubat ayı trafik verilerini açıklayan bir diğer havayolu şirketi de Pegasus’tu. Şirket, şubat ayında iç hatlarda 1,14 milyon, dış hatlarda da 610 bin yolcu taşıyarak toplamda yüzde 24,1’lik artışla 1,75 milyon yolcu sayısına ulaştı. Pegasus uçuşlarını da yüzde 77,4’lük doluluk oranıyla gerçekleştirdi.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...