Asıl işi yapan 200 bin kişiye kadro verilebilir!

hangi işi yapanlara kadro verilecekTürkiye’de 650 bin kişi taşeron işçi olarak kamuda görev yapıyor. Bu işçilerin yaklaşık 200 bininin ‘asıl iş’ niteliğinde görev yaptığı tahmin ediliyor.

Parti seçim öncesi vaatlerini yerine getirmek için iktidarın ilk 100 gününü hedef koydu. Kamuda çalışan taşeron işçilerden ‘asıl iş‘i yapanlara kadro verilmesi konusunda da önümüzdeki dönemde hızlı adımların atılacağı net şekilde görülüyor. Bakanlar Kurulu kamuda taşeron çalıştırılmasıyla ilgili olarak çok kritik bir liste hazırlayacak.

ÖNCE KRİTER BELLİ OLACAK

Bu listenin hazırlanması gerekliliği 6552 sayılı torba yasa yürürlüğe girdiğinden beri, yani 1 yılı aşkın süredir söz konusu. Ancak seçim öncesi bu konuda herhangi bir adım atılamamıştı. Bakanlar Kurulu’nun oluşumu ile birlikte bu konunun netleştirilmesi hedefleniyor. Bakanlar Kurulu, kamu kurumları özelinde hangi işlerin ‘yardımcı iş‘ olduğunu belirleyecek. Bu liste belirlendikten sonra kamu kurumları listedeki işler dışındaki işlerde taşeron işçi çalıştıramayacak. Listenin dışındaki işlerde bir fiil çalışan taşeron işçilere de kadro hakkı doğmuş olacak.

HANGİ İŞLER VERİLEBİLİR?

İş Kanunu hükümleri uyarınca kamu veya özel sektör fark etmeksizin yalnızca ‘yardımcı iş’ler ve ‘teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren iş’lerde taşeron işçi çalıştırılabiliyor. Ancak ne yazık ki geçtiğimiz dönemlerde kamuda taşeron işçi çalıştırılamayacak işlerde de taşeron işçi çalıştırılması söz konusu olmuştu. Bakanlar Kurulu’nun ‘yardımcı iş’leri belirlerken çok hassas olması gerekiyor. Listenin geniş tutulması pek çok taşeron işçisinin kadro hakkının kısıtlanması anlamına gelecek.

Temizlik ‘Yardımcı iş’

‘Yardımcı iş’ listesi belirlenirken kamu özelinde ayrımlar söz konusu olabilir. Kamunun özelliği gereği ‘asıl iş‘leri ve ‘yardımcı iş‘leri farklılaşabilir. Bu nedenle tek bir liste yerine kamu kurumları özelinde farklılaşmış bir listenin hazırlanması söz konusu olabilir. Yüksek ihtimalle yardımcı iş niteliğindeki temizlik ve güvenlik taşeronca yürütülmeye devam edilecek.

Kaç kişi faydalanacak?

Net bir rakamdan bahsetmek mümkün değil. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın verilerine göre yaklaşık 650 bin taşeron işçisi kamuda görev yapıyor. Bu işçilerin yine yaklaşık 200 bininin ‘asıl iş’ niteliğindeki işlerde görev yaptığı tahmin ediliyor. Dolayısıyla Bakanlar Kurulu’nun belirleyeceği liste sonrasında 200 bin kişiye kadro yolu gözükebilir.

Kadro hakkı nasıl doğuyor?

TAŞERON kullanımı İş Kanunu hükümleri doğrultusunda belirleniyor. Bu çerçevede yalnızca ‘yardımcı iş‘lerin ve ‘teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işler‘in taşerona verilmesi mümkün. Bir işveren asıl işin bir bölümünü veya tamamını taşerona veremez. İş Kanunu taşerona verilmemesi gereken bir işin taşerona verilmesini ‘muvazaa’ olarak adlandırıyor. İşveren bu ilişkide muvazaa söz konusuysa işçiye en başından itibaren kendi işçisi gibi muamele yaparak tüm hakları uygulamak zorunda. Kamuda ‘muvazaa’lı kurulmuş bir alt işveren ilişkisinin söz konusu olması halinde de aynı yaptırım geçerli. Bu yüzden böyle bir işte çalıştırılan taşeron işçilerinin baştan itibaren kamunun işçisi olması gerekiyor. AKŞAMyurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
Asıl işi yapan 200 bin kişiye kadro verilebilir! yazısına yapılan yorumlar
 1. sait dedi ki:

  mrb ben Büyükşehir Belediyesi destek hizmetler daire başkanlığında 7 yıldan beri şoför luk yapıyorum resmi araclari kullanıyorum benle beraber kadrolu işçilerde calisiyor benim yaptığım is asıl ismi yardimci ismi …

 2. cemil çoban dedi ki:

  ben 15 yıldır torbalı devlet hastanesinde teşaronda temizlik olarak görev yapmaktayım.acaba bize kadro verilecek mi

 3. nebahat kaya dedi ki:

  ben izmir torbalı devlet hastanesinde teşaron işçi temizlik olarak çalışmaktayım acaba bana kadro verilecek mi aydınlanılmasını rıca ederim

 4. Anonim dedi ki:

  usta öğreticilere kadro var mı

 5. sevda dedi ki:

  Eşim 112 ambulans da şoför asıl işi yapan şoför ler kadro varmı acaba sağlık sektörü için aydinlatirmisiniz lütfen ¿¿¿

 6. Hakan dedi ki:

  Adalet bakanlığına bağlı olan ve taşeron firmalardan daha beter durumda, sendikasız, özlük hakları hiçe sayılan, devlet adına çalışan ancak devletin bile unuttuğu noter memurlarını yine unutursunuz değilmi …?

 7. GÖNÜL KARADAYI dedi ki:

  inşallah kamuda çalışan Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Mezunu olup kendi işini yapanları kapsar…..

 8. Gül dedi ki:

  kamu personeli olmayan aile sağlığı elemanıyım bana kadro varmı

 9. bb dedi ki:

  nw demek şimdi bu hiç bir şey anlamadım

 10. Tuba dedi ki:

  Ben kamu dışı aile saglıgı elemanıyım. Aile saglıgı merkezlerinde hemşire olarak asıl işi yapıyoruz bizi De kadroya alırlar mı ki ?

 11. d.s.i 2011 bir temmusdan beri makine bakımcısı olarak çalışmaktayım kadro varmı dedi ki:

  Ahmet

 12. HAMTİNE TİYORKİ I dedi ki:

  TEMİZLİK İŞCİSİNE KATRO NARMI