AVM’lerde stand açmak girişimcinin gözdesi oldu

Son yıllarda alışveriş merkezlerinde stand açmak ya da başka bir deyişle kiosk konseptli bir iş modellerinin sayısı özellikle AVM’lerde hızla artıyor. Bu model girişimcilere düşük yatırımla yüksek kâr marjına sahip iş kurma fırsatı sunuyor.

stand açmak

Standlar, düşük kiralarıyla mağazalara karşı maliyet avantajı sağlıyor. Goda, içecek, aksesuar gibi sektörlerde görülen stand açmak önümüzdeki dönemde daha da büyümesi bekleniyor.

Kiosk veya diğer adıyla stand konseptli iş fikirleri, yatırımcılarına düşük maliyetli yatırım yaparak girişimci olma ve iş kurma imkanı veriyor. Franchise çatısı altında alınan stand konseptleri, sürekli denetim, eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile yatırımcısının iş yükünü hafifletiyor. Tanıtım ve reklam faaliyetleri de girişimciye kolay satış yapma olanağı sunuyor. Kurulumu kolay ve anahtar teslimi olarak sunulan stand konseptleri, girişimcisinin satış faaliyetine çok kısa bir zamanda başlayabilmesine de fırsat veriyor.

Alışveriş merkezlerinin sayıca artması ve mağaza kira bedellerinin yüksek olmasından dolayı, birçok ulusal marka, stand şube konsepti üzerine çalışmalar yapıyor. Özellikle kâr marjı yüksek olan gıda konusunda stand konseptli girişimcilerin artması bekleniyor. Aynı zamanda elektronik ve kadınlara yönelik aksesuarların satışının yapıldığı stand açmak konseptli iş modellerinin de bu yıl ve önümüzdeki yıllarda artması öngörülüyor.

Bu nedenle biz de stand konseptliyle bayilik veren firmaların sundukları girişim fırsatlarını araştırdık.

STAND KONSEPTLİ İŞ KURMANIN 5 AVANTAJI

  1. Alışveriş merkezlerinin açık alanlarında yer aldığı için, food-court mağaza konsetlerinde olduğu gibi metrekare kira maliyeti bulunmuyor.
  2. Ciro üzerinden de kira ödenmediği düşünüldüğünde kiralama maliyetleri daha ekonomik boyutta gerçekleşiyor.
  3. Girişimciler maksimum iki personel ile standlarını çalıştırma imkanına sahipler.
  4. Kolay kurulumu sayesinde yatırım kısa sürede hayata geçebiliyor
  5. Kâr marjının yüksek olması nedeniyle yatırımın geri dönüş süresi normal bir mağazaya göre çok daha kısa oluyor.

STAND KONSEPTLİ YER AÇMAK YATIRIMDA HIZLI DÖNÜŞ SAĞLIYOR

Örneğin ‘Sabun Dünyam’, düşük sermayeli bir iş modeli. Bu iş modelinin doğal ve bitkisel sabuların yanı sıra süs sabunları da satılıyor. İsim hakı ya da bayilik bedeli alınmıyor. Satış yerini girişimci hazırlıyor. Sabun Dünyam da sabunları tedarik ediyor. Mini bayilik paketi 2 bin 220 TL. Bu paketin içerisinde, sabun, tabela seti, broşür gibi unsurlar yer alıyor. Bölge bayilik paketi ise 4 bin 470 TL. Bu pakette diğer pakete ek olarak geniş kapsamlı bölge korumalı bayilik yetki belgesi de bulunuyor. Erkal Trading Company Genel Müdürü Nuri Erkal, Anadolu şehirlerinde küçük bir AVM standı aylık 12 bin TL ciro yapabilirken, İstanbul’da turistik bir bölgede bu rakamın 50 bin TL’ye çıkabildiğini ifade ediyor. Sabunların fiyatları 5 ile 20 TL arasında değişiyor. Girişimciye yüzde 400 kâr marjı sunuluyor.

İLK ŞUBE BURSA’DA

Hot dog ürünler ABD’de çok yaygın tüketilen bir gıda türü. Stand şube konsepti ile franchise sektörüne adım atan Sossis bu konseptte bir girişim. 2015 yılında Elif Ağır tarafından kurulan Sossis’in ilk franchise şubesi Bursa’da hizmete açıldı. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Samsun ve Sakarya’da büyümeyi hedeflediklerini söyleyen Sossis Franchise Genel Müdürü Ali Ağır, bayilik giriş bedeli almadıklarını belirtiyor. Toplam yatırım maliyeti 7,5 metrekarelik stand şube için 59 bin TL + KDV, yaya giriş çıkışının yoğun olduğu lokasyonlarda aylık minimum 25 bin TL ciro hedeflediğini anlatıyor. Ali Ağır, “Düşük kira maliyetleri nedeniyle ürün kârlılığımız işletme giderleri hariç yüzde 100. Royalty bedelini ilk bir yıl almıyoruz. Yatırım bedelinin maksimum sekiz ayda karşılanmasını hedefliyoruz. Bir yılın sonunda ise aylık 100 dolar + KDV royalty bedeli talep ediyoruz” diyor.

ÇAYIN KÂR MARJI YÜKSEK

Çay ve kahve, kar marjı en yüksek içecek gruplarının başında bulunuyor. Dolayısıyla bu girişimcilerin sayısının arttığını görüyoruz. Çay Atölyesi, AVM mağaza ve kiosk alanlarında kurulmuş çay çeşitleri ve aperatif lezzetleri bünyesinde barındıran bir marka. Çay Atölyesi Genel Koordinatörü Onur Akdam, giriş maliyetinin kioskun büyüklüğü ve yerine göre değiştiğini, ortalama 55 bin ila 85 bin TL arasında bir bedelle açılabileceğini söylüyor. Aylık 200 dolar bayilik ücreti alınıyor. Akadam, “Kârlılık olarak aylık en az 5 bin TL ciro hedefimiz var. Verimlilik olarak yapılan yatırımın 18 ay içinde geri dönmesini hedefliyoruz” diyor.

KİOSKTA PİLAV!

Pilav arabaları son yılların en inovatif iş fikirleri arasında yer alıyor. Karamürsel Sepet Pilavı, Kocaeli Karamürsel’de Bulgur Fast Food adı altında üç yıldır hizmet eren bir firma. Kiosklar ile büyüyor. 50 bin TL + KDV bayilik girişi bedeli alınıyor. Toplam yatırım maliyeti ise 80 bin TL. Bayiler için aylık minimum 30 bin TL ciro hedefleniyor. Yüzde 70 kâr marjı sunuluyor.

AKSESUAR STANDI AÇIYOR

Aksesuar ve takı alanında faaliyet gösteren Sezgin Group’un markası Fix Silver da kiosk ile bayilik veriyor. Fix Silver’ın takı ve saat alanında AVM’lerin stand konseptli zincir markası olduğunu ifade eden Fix Silver Perakende Genel Müdür Yardımcısı Manas Özgen, giriş bedeli almadıklarını kaydediyor. Ancak ürün alım bedeli üzerinden yüzde 6 hizmet bedeli aldıklarını ifade ediyor.

Manas Özgen, kiosk konseptinin girişimcilere kârlı bir girişim fırsatı sunduğunu belirtiyor. Bu konseptin daha da büyümesini bekliyor. Özgen, “Küçük girişimciler için büyük fırsat anlamını taşıyor. Zaten AVM’lerde kiosk sayılarının arttığını biz de gözlemliyoruz. Artan AVM sayısıyla birlikte kiosk sayısının daha da artmasını bekliyoruz” diye konuşuyor.

TATLICLAR TERCİH EDİYOR

Özel formüllerle hazırlanmış waffle unlar, soslar, dondurma karışımları ve çikolatadan oluşan ürünleri bir araya getiren Juste, aynı zamanda bu ürünleri ayrı ayrı konseptler haline getirerek bütçesi düşük girişimcilere iş modeli olarak sunuyor. Juste, dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen yöresel kahvelerle de stand modeline ilaveler yapabiliyor. Şu anda Ortadoğu’da ve Afrika’da faaliyet gösterdiklerini söyleyen Juste Genel Müdür Yardımcısı Reyhan Bayram, 2016 yılında Türkiye’de de bayilik vereceklerini ifade ediyor. 2016 yılı için bayilik giriş bedeli almadıklarını belirten Bayram, şu bilgileri veriyor: “Toplam yatırım maliyeti, konseptlere göre, 50 bin TL’den başlayarak 135 bin TL’ye kadar yükselebiliyor. Bayilerimiz için aylık 30 bin ile 90 bin TL arasında ciro hedefliyoruz. Yüzde 100 ile yüzde 300 arasında kâr marjları mevcut”

Tatlı alanında faaliyet gösteren ve stand konseptiyle hizmet veren Osmanlı Tulumbacısı, 20 ilde 60 mağazaya ulaştı. Bu yıl dört adet stand şube daha açmayı hedefleyen firma, bayilik giriş bedeli olarak 15 bin TL alıyor. 50 bin TL yatırımla kurulabilen kiosklar için aylık 50 bin TL ciro hedefleniyor. Yüzde 100 ile yüzde 300 arasında kâr marjı sunan Osmanlı Tulumbacısı, royalty bedeli almıyor. (BURCU TUVAY / EKONOMİST)yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...