Bireysel emeklilikte uzak durulması gereken hatalar

Bireysel EmeklilikBireysel emeklilikte sıklıkla yapılan ve uzak durulması gereken hatalar nasdaq.com tarafından açıklandı.

Sıklıkla yapılan hataların başında birilim yapmaya başlamayı ertelemek geliyor. Birçok insan ileri yaşta daha çok biriktirip kayıp zamanı telafi edebileceğini sanıyor ancak para sisteminde ne kadar uzun sürede kalırsa, emeklilik fonu o kadar güçleniyor.

Bireysel emeklilik sahipler, gelirlerinin yeterli kısmını prim ödemelerine ayırmıyor ve emeklilik fonunu erken bozdurulması birikimlerin hız kaybetmesine neden oluyor.

Çoğu emeklilik fonunu erken bozdurulması birikimlerin hız kaybetmesine neden oluyor. Çoğu emeklilik uzmanı 80 – 90 yaşına kadar yaşanacakmış gibi birikim yapılmasını tavsiye ediyor. Emeklili olduktan sonra geçimi sürdürmek için ne kadar paraya ihtiyaç olacağını tahmin etmek yerine hesaplamak çok büyük önem taşıyor.

BES’te genelde genç yaşlarda agresif yatırımlar tevsiye edilirken, ilerleyen yaşla birlikte daha garanti araçlara geçilmesi tavsiye ediliyor. Belirli bir yatırım stratejisi izleyenlerin amaçsızca yatırım yapanlara göre daha çok kazanç elde ettiği belirtiliyor.

BİREYSEL EMEKLİLİKTE YAPILAN 7 BÜYÜK HATA

1. Başlangıcı ertelemek

Bireysel emeklilikte en sık yapılan hataların başında birikim yapmaya başlamayı ertelemek geliyor. Çok sayıda insan ileri yaşta daha çok para biriktirerek kayıp zamanı telafi edebileceğini sanıyor. Ancak paranız sistemde ne kadar uzun süre kalırsa, emeklilik fonunuz o kadar güçleniyor.

2. Yeterince biriktirmemek

Bireysel emeklilik sahipleri, genelde gelirlerinin yeterli kısmını prim ödemelerine ayırmıyor. Prim tutarını elinizden geldiğince artırarak ileride elde edeceğiniz kazancı artırabilirsiniz.

3. Emekliliği bozdurmak

Bireysel emeklilik bir tür birikim hesabı olsa da, fon sahipleri bu parayı her ihtiyaç halinde bozdurulacak bir kaynak olarak görmemeli. Emeklilik fonunun erken bozdurulması birikimlerinizin hız kaybetmesine neden oluyor.

4. Yaşam sürenizi azımsamak

Kimse ne kadar yaşayacağını bilemez, bu da bireysel emeklilik planlamasında ciddi bir belirsizliğe yol açıyor. Çoğu emeklilik uzmanı 80-90 yaşına kadar yaşayacakmış gibi birikim yapılmasını tavsiye ediyor. Eğer 70’inize kadar yaşayacağınızı düşünüp bu süreyi aşarsanız elinizde hiç birikim kalmaz.

5. Hesaplamak yerine tahmin etmek

Emekli olduktan sonra hayatınızı sürdürmek için ne kadar paraya ihtiyaç olacağını tahmin etmek yerine hesaplamak çok büyük önem taşıyor. Emeklilik hesaplama aracı kullanarak yapılacak bir hesap, rahat bir yaşam tarzını sürdürmek için ne kadar paraya ihtiyacınız olacağını ortaya çıkaracaktır.

6. Yanlış yatırım stratejisi izlemek

BES’te genelde genç yaşlarda agresif yatırımlar tavsiye edilirken, ilerleyen yaşla birlikte daha garanti araçlara geçilmesi tavsiye ediliyor. Belirli bir yatırım stratejisi izleyenlerin amaçsızca yatırım yapanlara göre daha çok kazanç elde ettiği belirtiliyor.

7. Paniklemek

Nasdaq.com panik olmanın yatırımlara zararını bir örnekle açıkladı. Buna göre, 2008’de ABD borsalarındaki düşüş, emeklilik fonlarında trilyonlarca dolarlık kayba yol açtı. Bu düşüş sırasında panik olup hisse piyasasından çıkanlar, paralarını kaybettikleriyle kaldı. Sabredip hisse portföylerini sürdürenler ise kayıplarını telafi etti.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...