Borsa 90 bin olur mu?

Borsa, mart ayı sonundan beri yaşadığı ralliyle 84.000 seviyelerine geldi. Analistler, 90.000 için erken olduğunu söylüyor ancak bu dönemde pozisyon azaltılmasını tavsiye ediyor. Uzmanlara göre, banka ve sanayi hisselerinde dengeli bir porföy oluşturulmalı. Altı kurumun hisse önerisinde öne çıkan hisseler şunlar: Halkbank, Vakıfbank, THY, Enka, Ford, Otosan, Kardemir D, Türk Telekom ve Turkcell…

Borsa endeksi son dönemde 76.000 seviyelerinden 84.000 seviyelerine doğru hızla yükseldi. Mart ayından bu yana 60.000’lerden itibaren yaşanan ralli ise bankalar öncülüğünde gerçekleşti. Bu dönemde bankacılık sektörü hisseleri yüzde 50’nin üzerinde getiri sağlarken, sanayi hisselerinde ortalama yüzde 35 civarında getiri elde edildi.

Bu yükselişteki ana etkenlere bakıldığında, öncelikle FED ve Avrupa Merkez Bankası tarafından bol likidite döneminin devam edeceği yönünde açıklamaların yapılması, küresel ölçekte risk alma iştahını destekliyor. Ayrıca yurtiçi piyasalara özgü olarak TCMB’nin politika faizinde indirim sürecine girmesi ile bankacılık sektörü önderliğinde BİST’te yaşanan yükseliş hareketi hızlandı. Piyasadaki yükselişin kalıcı olup olmadığına ilişkin şüpheler varken, yükseliş hareketinin devam etmesi uzmanlarca olumlu bir durum olarak değerlendiriliyor.

BORSA 90.000 ZİRVESİNİ TEST EDER Mİ?

Borsa 90.000 zirvesini test eder mi? Gelinen seviyelere pozisyon azaltılmalı mı? BİST-100 Endeksi için yerli ve yabancı birçok kurumun paylaştığı 12 ay vadeli hedef değerler 82.000 – 85.000 aralığında değişiyor. Bu durumda 90.000 endeks seviyesinin şu an için hedeflenmediğini söyleyen Finans Yatırım Portföy Yöneticisi Tolga Kudaloğlu, bu seviyenin gerçekleşme ihtimalini bazı faktörlere bağlıyor ve şunları söylüyor: “Global tarafta likidite bolluğunun devam etmesi ile gelişen ülkelere yönelik pozitif algının korunması gerekiyor. Küresel çapta ve Türkiye’de düşük faiz ortamının devamı gelir ve değerlemeler yukarı çekilirse, jeopolitik risklerdeki hafiflemeyle birlikte, cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında 90.000 endeks seviyeleri hedeflenebilir”

Piyasalar, FED’in faizler konusunda atacağı adıma göre hareket ediyor. Burada faizlerin beklentilerden daha kısa sürede artırılacağı algısı, piyasada yaşanan olumlu havayı çok kısa sürede tersine çevirebilir. Mevcut ortamda ise endekste yaşanması muhtemel gerilemeler, düzeltme mahiyetinde algılanıyor.

Destek Menkul Finansal Analisti Eren Can Ümüt, bu ortamda yükselişin devam ederek 90.000 seviyelerinin test edebilme potansiyelinin olduğunu söylüyor.

POZİSYON AZALTMALI MI?

Mevcut durumda endeksin teknik görünümünün Haziran 2013’te oluşan boşluğu kapatmaya işaret ettiğini söyleyen Burgan Yatırım Finansal Danışmanlık Müdür Yardımcısı Murat Akyol, bunun da 84.900’e yükseliş anlamına geldiğini belirtiyor. TL ve faizlerin görünümü BİST’in bu gedefine ulaşmasına yardımcı olacak bir tabloya sahip. Jeopolitik risklere dikkat çeken Akyol, bayram tatili boyunca risklerin artmasına yol açacak bir haber akışı ortaya çıkmazsa iyimser havanın sürmesini bekliyor ve “Endeksin 90.000 seviyesine ulaşıp ulaşamayacağı konusunda ise cumhurbaşkanlığı seçimi sonucu belirleyici unsur. Kesin bir dönüş görmeden pozisyon azaltmamalı” diyor.

Şu anda 90.000 zirvesi için erken olduğunu söyleyen Tolga Kudaloğlu da pozisyon azaltmak için aceleci olmaya gerek olmadığını ifade ediyor. Kudaloğlu’na göre mevcut pozitif mementum ve yükseliş trendi devam ettiği sürece pozisyonlar korunabilir.

SEÇİM SONUCU ÖNEMLİ

Mevcut ortamda ise risk alma iştahının yüksek seyri, Borsa İstanbul üzerinde de etkilerini hissettiriyor. 82.000 seviyeleri üzerinde kalıcılık sağlayan endeksin ilk etapta 2013’ün mayıs ayında görülen 85.000 boşluğunu kapatma olasılığı yüksek bulunuyor. Böyle bir durumda da Eren Can Ümüt, hisse pozisyonlarında azaltıma gidilmesi konusunda bir gerekçe görmüyor.

Endekste 90.000 ihtimalini hesaplama dışı bırakmayan Gedik Yatırım, konsesusa paralel olarak 80.000 – 87.000 bandını daha ön planda tutuyor. Kurum, özellikle cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası yaşanabilecek olası kâr satışlarına önlem amacıyla pozisyon azaltılabileceğini kaydediyor.

KURUMLAR HANGİ HİSSELERİ ÖNERİYOR?

Ata Yatırım: Enka, Erdemir, Halkbank, Vakıfbank, Migros, Tüpraş, Turkcell ve THY model portföyde yer alıyor. Bankalar, Migros ve THY gibi özellikle TL’nin ve ekonominin bir miktar toplanmasından fayda sağlayabilecek şirketler ön plana çıkabilir.

Burgan Yatırım: Temmuz ayı ortasında yaptığımız revizyon ile model porföyümüze Doğuş Oto ve Ak Sigorta’yı eklerken BİM ve Soda Sanayi’ni çıkardık. Önerdiğimiz diğer hisseler: Halkbank, İş Bankası C, Türk Telekom, Vakıfbank, Arçelik, Ford Otosan ve THY.

Destek Menkul: Garanti ve Halkbank hisselerini beğeniyoruz. Ayrıca Petkim ve Kardemir hisselerinin de orta ve uzun vadede portföylerde bulunması gerekir.

Finans Yatırım: Değerleme bazlı model portföyümüzde altı şirkete yer veriyoruz. Bunlar: TSKB, Ford Otosan, THY, Tekfen, Türk Telekom ve Sinpaş GYO.

Gedik Yatırım: Adana Çimento, Bizim Toptan, Brisa, Despec Bilgisayar, Demisaş Döküm, Halkbank, Kütahya Porselen, Mardin Çimento ve Trakya cam hisseleri, model portföyümüzde orta ve uzun vadeli yer alan hisseler.

Yatırım Finansman: Halkbank’ı yüksek özkaynak kârlılığı ve Vakıfbank’ı cazip değerlemesiyle beğeniyoruz. Kardemir’de büyüme hikayesi, Bolu Çimento’da güçlü talep, Turkcell’de temettü beklentisi, Enka’da defansif yapı, Sabancı’da uygun değerleme ve Tofaş’ta güçlü satış bağlantıları öne çıkıyor. (Ekonomist)yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...