Borsa İstanbul’da yükseliş sürer mi?

borsaSon dönemde BİST-100 Endeksi yükseliş performansıyla öne çıkıyor. Endeksteki değişim ile yabancı alımları arasındaki ilişkiye bakıldığında, yükselişin nedeni ortaya çıkıyor. Yabancıların alım yaptığı haftalarda endeks yükseliyor. Bundan sonraki süreçte petrol fiyatlarındaki gelişmeler ve global parasal genişleme gibi faktörler hareketlerine ve dolayısıyla endekse etki edecek.

YÜKSELİŞ SÜRER Mİ?

2015 yılında sadece Borsa İstanbul’un değil gelişmekte olan piyasaların ucuzladığını hatırlatan Ünlü Menkul Yönetim Kurulu Üyesi Attila Köksal, “Son dönemde yaşanan yükselişlerin sonrasında içinde bulunduğumuz ayı piyasasının bittiğini söylemek için henüz çok erken. Bunun kalıcı, uzun soluklu bir çıkış olduğunu düşünmüyorum” diyor.

İç ve dış politik belirsizliklerin yatırımcıları rahatsız ettiğinin altını çizen Attila Köksal’a göre, yatırımcılar piyasasının ucuz olduğunu düşünmelerine rağmen uzun vadeli alım yapmıyor. Çünkü petrol fiyatlarındaki düşüşün olumlu etkisi olsa da dış ticaretimizdeki ve turizmdeki düşüşler oldukça olumsuz.

Köksal, iç piyasada da birçok sektörde durguluk gözlemlendiğini sözlerine ekliyor.

YABANCILAR HANGİ HİSSE SENETLERİNİ ALIYOR?

Özellikle son bir ayda yabancı yatırımcıların alım yaptığı hisselere bakıldığında bankacılık hisselerinin yanında teknoloji şirketleri de ön planda.

Indeks, Despec Bilgisayar, Arena Bilgisayar bu hisselerin başında yer alıyor.

Bankalar arasında Vakıfbank’ta son bir ayda yabancı takas payı yüzde 11 artarak yüzde 76 seviyesine kadar çıktı.

Bunun yanında geçen hafta ortak hisse alım programı açıklayan Tekfen’de yabancı alımlarının olduğu gözlendi.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...