Borsa nasıl oynanır? 

Borsa nasıl oynanır? Borsada para kazanmak mümkün mü? Borsa’da oynayanlar nelere dikkat etmeli?

borsaBorsa oynamak isteyen yatırımcılar bilinçli olması çok önemli. Yatırımcıların özellikle de küçük yatırımcılarda olumsuz algıların oluşmasında bilinçsiz yatırımcıların çok büyük rolü var. Bu yüzden yatırım yapan bilinçsiz yatırım risk almayı sever fakat riskin yeri borsa değildir. 

Gelişen teknoloji ile birlikte borsa oynamak için artık eskisi gibi borsa salonlarına gitmenize hiç gerek yok. Gerek bilgisayardan gerekse de telefonunuzdan kolayca borsa oynayabilirsiniz. İstediğiniz hisse senedine yatırım yapıp satışını da gerçekleştirebilirsiniz. Bankaların ve aracı kurumların sağladığı hizmetlerden dolayı borsa oynamak artık çocuk oyuncağı haline geldi. Oynamak diyorum yatırım yapmak değil.

Küçük yatırımcıların birçoğu borsa oynarken bankaları tercih ediyorlar. Borsayla iç içe olmaya kısa süreli duyumlarla veya öngörülerle yatırım yapan kişilerin ilk başvurdukları yer bankalar, ATM ve mobil bankacılık.

Fakat borsaya bir şekilde sonradan merak saranlar veya ciddi yatırım yapmak isteyenler aracı kurumların kapısını çalışıyor. Tabii kapısını çalıyor derken borsa oynamak isteyenlerin aracı kurumlara internet üzerinden de başvurabilirler. Aracı kurumun hesabına gönderilen para ile istediğiniz hisse senedini alıp satabiliyorsunuz. Tabii hisse senetleriniz Takasbank’ta güvende kalıyor. Borsa oynamak isteyenlerin içi rahat olsun.

Borsa nasıl oynanır?

sorusunun net cevabını vermeden önce bilemiz gereken borsada soğuk kanlı ve sakin olmanız gerekiyor. Ani alım satımlar yapmamız sabırlı davranmanız gerekiyor. Tabii bunları yapmadan önce hisse senedini iyi takip etmeli analiz de etmelisiniz. Buna vakti olmayanlar bankaların ve aracı kurumların hisse senedi tavsiyelerini de takip edebilirler. 

Unutmayalım ki borsa oynamak isteyen yatırımcıların kısa vadede sürekli para kazanamayacağını bilmesi gerekiyor. Kısa vadede para kazanma ümidiyle girenler genelde istisnai olanlar hariç zor durumda kalmışlardır ve paralarını kaybetmişlerdir. Borsada orta ve uzun vadede yatırım yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Doğru hisse senedi seçiminden başlayarak.

Borsada sürekli nasıl kazanılır?

•    Kısa zamanda bir sürü kuruluş firma yönlendirse bile kimse borsa piyasasındaki orta ve uzun vade akışını yönlendiremez.

•    Elindeki sermayeyi bir yere değil birçok yere paylaştıran yatırımcı her zaman kazanma şansı yüksek olan yatırımcıdır.

•    Yalnız parayı da tek bir yerin kazanacağını belirterek ekleyelim.

•    Borsa hareketli bir piyasa olduğu için değerli evraklar çok inmeye başladıysa çabuk çıkar, ama değerli evraklar çok çıkmaya başladıysa da çabuk iner demektir. 

•    Borsa piyasasında çok dikkatli olmak, iyi analiz yapmak gerekir. Çünkü borsacılar endeksin bankacılar ise faizin çıkacağını söyler hep.

•    Yazımın başında da söylediğim gibi borsada düşüş varsa satın, çıkış varsa elinizde tutun.

•    Almış olduğunuz hisse ya da menkul kıymetlerden herhangi bir şeyden ötürü rahatsızlık duyuyor iseniz karlı bir pozisyona geldiğinizde satıp başka menkul kıymetlere yatırım yapıp onlarla yola devam edebilirsiniz.

•    Dikkat etmeniz gereken bir başka konu ise yılsonunda, yani borsada vergi ayı olarak ta bilinen nisan da Lira nakiti sıkışık durumda olur. Böyle bir durumda ise likidite sıkışık ise Lira’nın faizinin artacağına ancak borsa ve dövizin düşeceğine işaret verilmiş olur.

•    Elinizde olan hissenin veya hisselerin olan fiyatından satılamayacağına dair bir duyum aldıysanız iyice araştırdıktan sonra kendi fikrinizde bu yönde ise o hisseyi hemen elinizden çıkarmaya çalışın.

•    Aldığınız hisse küçük ise borsadaki dalgalanmalar sırasın çok dikkatli davranmanız gerekir. Çünkü büyük hisselerde bazen ufak bazen büyük dalgalanmalar olmaktadır.

•    Almış olunan hisseler kazanmaya başladığı sırada birçok yatırımcı menkul kıymetlere yönelir ama burada önemli olan sınır aşmadan yerinde hareket etmesini bilerek zamanında durmaktır. Çünkü o küçük kâğıt parçaları sizi hüsrana uğratabilir.

•    Unutmamanız gereken bir diğer konu ise hisse fiyatları yükselirken tahvil fiyatlarının daima düşmesidir.

•    Hisse senedi alım-satım işlemini yaparken mutlaka enflasyon verilerinden ayrı olarak hazırlanan fiyat/kazanç rasyonuna bakmalısınız.

•    1 hafta boyunca hep kazandıran bir kâğıt ertesi hafta da kazandıracak diye bir garanti yoktur. Yani geçmişte başarılı olan bir hisse gelecekte de başarılı olur diye düşünmeyin.

•     Kulaktan dolma bilgilerle aldığınız duyumlara güvenerek yatırım kararı vermeyin mutlaka sizinde bir teknik analiz araştırmasını yapmanızı tavsiye ederiz. 

•    Bulunduğunuz konumu sağlama almak ve güvenli bir portföy çerçevesinde sürdürmek istiyorsanız alım-satımlarınızı daha az tutmanızda yarar var.

•    Almış olduğunuz menkul kıymet gerçekten zarara dönüşmediği sürece sizde zarar etmiş sayılmazsınız.

•    Hafta sonu geldiğinde yani borsanın son günü olan Cuma günü geldiğinde ne hisse senetlerinizle ne de menkul kıymetlerinizle kesinlikle oynamayın. Şayet oynarsanız bütün hafta boyunca kazandıklarınızı kaybedebilirsiniz. Buda sizin kötü bir hafta sonu geçirmenize neden olabilir.

•    Fonlar hakkında çok fazla yorumlar yapılmakta. Bunlardan biride fonların hisse senetlerine göre çok az kazandırması özelliklede likit fonlarının. Ama şöyle bir gerçeği de gözden kaçırıyorlar. Fonlar tek tek alınan hisse senetlerine göre daha güvenli olmaktadır.

•    Son olarak şunu söylemeliyim her şey sizin elinizde kulaktan dolma haberlerle kendinizi ve hissenizi riske atmayın.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...