Bunu yapanın borçları silinecek!

bunu yapanın borcu silinecekSabah gazetesi yazarı Faruk Erdem, ’30 Eylül’ü kaçırma borçlardan kurtul’ başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Yazısında, 18 yaşını doldurmuş çalışmayan milyonlarca vatandaşın karşılaştığı borçlardan kurtulmanın yolunu anlatıyor.

Borçlardan kurtulmak için son günün 30 Eylül olduğunu ileten Erdem’in yazısında şu ifadelere yer verildi:

“18 yaşını doldurmuş çalışmayan milyonlarca vatandaş, çıkan binlerce liralık borcun şaşkınlığını yaşıyor. Bu borçlardan kurtulmanın yolu var. Ama 30 Eylül’ü kaçırmayın

Bu aralar kimi görsem yana yakıla çocuğuna, kendisine ya da kardeşine çıkarılan borçtan bahsediyor. Türkiye’de 2012’den bu yana yeni bir sistem devrede. Genel Sağlık Sigortası (GSS) adı verilen sistem toplumun önemli bir bölümüne borç çıkardı. GSS açısından çalışanlar, emekliler ve bunların eşleri ile 18 yaşından küçük bakmakla yükümlü oldukları çocuklar için bir sorun yok. Ama çalışmayan ve 18 yaşını doldurmasına rağmen eğitim hayatı devam etmeyen gençler, sistemle ilgili işlem yaptırmayanlar en yüksekten borç ile karşı karşıya.

GELİR TESTİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Gelir testine hiç gitmeyenlere borçlar yazıldı. Oysa testten belki de daha az prim çıkacak ya da hiç çıkmayacaktı. O yüzden gelir testine gitmek önemli. Testte aile içinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3’te 1’inden az ise primleri devlet ödüyor ve tüm sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Çıkan borçlar da siliniyor. Aksi halde tavandan borç çıkmaya devam ediyor. Bugüne kadar GSS ile ilgili hiç işlem yaptırmamış olanlar için son tarih 30 Eylül 2015. Bu tarihe kadar kaymakamlıklara giderek gelir testi yaptırmak gerekiyor. İkinci tarih 30 Kasım 2015. Bu tarih ise borcu olanlar için faizlerden kurtulup kalan miktarı taksitlendirmek isteyenleri ilgilendiriyor. Başvurular SGK müdürlüklerine yapılıyor.

NE KADAR ÖDENİYOR?

 • Evde ki kişi başı gelir asgari ücretin üçte birinden az olanlar GSS primi ödemeyecek sağlıktan ücretsiz yararlanacak (1273.5/3 = 424.50 TL)
 • Aylık kişi başı geliri asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olanlar (424.5 TL-1273.5 TL) için hesap 424.5 X %12 = 50.94 TL (Aylık GSS primi)
 • Aylık kişi başı geliri asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında olanlar ( 1273.5 TL-2547 TL) için hesap 1273.5 X %12 = 152.82 TL (Aylık ödenecek GSS primi)
 • Gelir testi yaptırmayanlar ya da aylık kişi başı geliri asgari ücretin iki katı olanlar (2547 TL) için hesap 1273.5 X 2 = 2547 TL, 2547 x % 12 = 305.64 TL (Aylık ödenecek GSS primi)

KİMLER GİDECEK?

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar ve çalışmayanlar
Lise ya da üniversite eğitimini tamamlamış, ebeveyni üzerinden sağlık yardımı almayan gençler

KİMLER MUAF?

 • Sigortalı olanların tamamı
 • İsteğe bağlı sigorta primi ödeyenler
 • Emekli ve dul-yetim aylığı alanlar
 • İşsizlik maaşı alanlar
 • 65 yaş aylığı ve engelli maaşı alanlar
 • Yukarıda sayılan kişilerin eşleri, yaş şartını aşmamış ve bekar çocukları ile geçimleri sigortalı tarafından sağlanan anne ve babaları
 • 20 yaşını doldurana kadar lise 25 yaşını doldurana kadar üniversite öğrencisi olanlar
 • 1 Ekim 2008’den önce bakmakla yükümlü olan kız çocukları evlenene kadar”


yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...