Çağrı merkezinde çalışmak isteyenlere iş fırsatı

Türkiye’de faaliyet gösteren çağrı merkezleri büyüyor ve bu büyümeyle birlikte personel alımı yapmaya devam ediyor. Çağrı merkezinde çalışmak ve kariyer yapmak ister misiniz?

çağrı merkezi iş ilanlarıŞirketlerin müşteri odaklı stratejileri ‘kurumsal davranış’ haline getirmeleri, çağrı merkezlerine olan ilgiyi arıtıyor. ‘Satış sonrası hizmet’in ötesinde ‘müşteri ilişkileri yönetimi’ yapan çağrı merkezlerinin pazar değeri 2015’te 3,6 milyar TL’e ulaştı. Konsolidasyon ve Anadolu’da yarattığı istihdam ile de dikkat çeken sektör, 2016’nın geri kalanında en az 9 bin kişiye iş verecek.

Müşterilerin isteklerini ve şikayetlerini kurumlara iletme ihtiyacının ortaya çıkardığı çağrı merkezleri, günümüzde bu tanımın çok ötesinde bir yapıya sahip hale geldi. Artık müşteriye sadece satış sonrası hizmet desteği vermekle yetinmeyen çağrı merkezleri, şirketlerin müşterileriyle tüm iletişim kanalları üzerinden gerçekleştirdikleri etkileşimleri yönetmeye çalışıyor. Bu da sektörün büyüme temposunu destekliyor.

Çağrı merkezi sektörünün hacim ve hizmet açısından gerçekleştirdiği gelişim, Çağrı Merkezleri Derneği’nin (ÇMD) 2015 yılı verilerinde de görülüyor. 2013’te 2.8 milyar TL olan pazar değeri, 2015 yılında 3,6 milyar TL’ye ulaştı İstihdamda da büyük artış var. 2011’de 55 bin 700 kişi olan çalışan sayısı 2015’te 83 bine çıktı. Bu istihdamın yüzde 46’sı Anadolu şehirlerinden sağlanıyor. Ayrıca sektörde kadın çalışanlar yüzde 67’lik ağırlığa sahip.

ÇMD’ye göre çağrı merkezi sektörünün 2023 hedefi, pazar büyüklüğünün 6 milyar TL’ye, istihdamın ise 300 bin kişiye ulaşması. Odak noktada yine Anadolu bulunuyor. 2016’nın kalan döneminde ise en az 9 bin kişinin daha işe alınması bekleniyor.

MÜŞTERİ DENEYİMİ ÇÖZÜMLERİ

Sektörde toplamda 1214 çağrı merkezi olsa da, kurumsal statüde ve birden çok şehirde hizmet veren çağrı merkezlerinin sayısı daha az. 1999’da bir Turkcell Grup şirketi olarak kurulan Turkcell Global Bilgi, sektörün önemli oyuncularından biri. Şirket, Türkiye’de 14 ve Ukrayna’da dört olmak üzere 18 farklı lokasyonda 12 bin çalışanla hizmet veriyor. Türkiye’deki 11 bin kişinin istihdamının yüzde 82’si Anadolu şehirleri oluşturuyor. 650 milyon TL’lik bir ciroya ulaşan Turkcell Global’in 60 müşterisi var.

‘Müşteri deneyimi çözümleri merkezi’ olduklarını belirten Turkcell Global Bilgi Genel Müdürü Çağatay Aynur, ‘çoklu kanaldan hizmeti’i hayata geçirmek istediklerini ifade ediyor. 2016’da mevcut lokasyonlardaki verimliliği artıracaklarını söyleyen Aynur, “Yılın geri kalanında 4 bin 500 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz’ diye konuşuyor.

Türk Telekom iştiraki olarak faaliyete başlayan 10 yıllık deneyimi bulunuyor. Ankara ve İstanbul’da 2 bin 500 kişilik bir ekiple yola çıkan Assistt, şu anda 20 şehir ve 22 ayrı lokasyonda 10 bin çalışanıyla hizmetlerini sürdürüyor. Şirketin müşterileri arasında Türk Telekom ve iştiraklerinin yanı sıra, THY ve Medical Park gibi kurumlar yer alıyor. Şirket, satış-pazarlama, back-office hizmetleri ve  mailing gibi alanlarda bir ‘contact center’ olarak çalışıyor. 2016 hedefi ise teknoloji ve hizmetleri bir üst seviyeye çıkarmak.

KONSOLİDASYON ARTIYOR

Türkiye çağrı merkezi sektörünün önemli bir başka özelliği de, son yıllarda yabancı şirketlerin ilgi alanına girmiş olması. Uluslararası şirketlerin de yer aldığı pazarda rekabet giderek artıyor. Kimi yabancı şirketler direkt kendi markalarıyla kimileri ise bir Türk şirketini satın alarak giriyor. Konsolidasyon artmasının nedenleri arasında, ülkenin stratejik konumu ve sektörün kalifiye ve genç nüfus yapısı nedeniyle önemli bir gelişim potansiyeline sahip olması gibi faktörler gösteriliyor.

Arvato, Türkiye pazarına ilk giren yabancı şirketlerden biri. 1835’te Almanya’da kurulan Bertelsmann AG grubuna bağlı olan Arvato, dünyada 40 ülkede 70 bin çalışanla faaliyet gösteriyor. Türkiye’de ise İstanbul’da 300, Adana, İzmir, Elazığ ve Gümüşhane’de toplam 2 bin 700 olmak üzere 3 bin kişiyi istihdam ediyor.

Arvato CEO’su Soner Cesur, 2015’te yüzde 6 büyüyen pazarın üzerinde yüzde 52 büyüme elde ettiklerini vurguluyor. 2016 büyüme hedefi ise yüzde 30. Anadolu’ya yatırımları sürdüreceklerinin altını çizen Cesur, “Dijital çözüm portföyümüzü büyütmek için ‘Portfolio ana Solution Design’ organizasyonunu kurduk. Yeniliklere devam edeceğiz” diyor.

ÇAĞRI MERKEZLERİ KARİYER ALANI OLACAK

2010’da Metis şirketini satın alarak Türkiye çağrı merkezi sektörüne giriş yapan Teleperformance ise 1978’den bu yana 65 ülkede 190 dan fazla çalışanıyla hizmet sunuyor. Türkiye’de İstanbul’da 1100 ve Uşak’ta 900 kişi olmak üzere iki lokasyonu ve 2 bin çalışanı var.

Müşterilerine teknik destek, sosyal medya yönetimi gibi hizmetleri sunduklarını belirten Teleperformance Türkiye Genel Müdürü Engin Utkan, 2016’da yüzde 20 büyümeyi hedeflediklerini söylüyor. Rotalarında ise Anadolu’da yeni bir şehir var. Bu yatırım sonucunda 400 kişilik ek bir istihdam yaratılması öngörülüyor. Ayrıca, İstanbul’da 350 ve Uşak’ta da 400 yeni işe alım yapılacak. Utkan, diğer hedeflerinin de çağrı merkezi işinin gerçek bir meslek ve kariyer yapılabilecek bir alan olduğu algısını güçlendirmek olduğunu sözlerine ekliyor.

Çağrı Merkezleri 9 bin kişi daha işe alacak.

  • 12 şehirde 11 bin kişi istihdam eden Turkcell Global Bilgi, 2016 yılında 4500 kişiyi daha çağrı merkezlerinde istihdam etmeyi planlıyor.
  • 20 şehirde 10 bin kişiyi istihdam eden Türk Telekom şirketi olan AssisTT 2016 yılında istihdamı konusunda bilgi vermese de sektörün büyümesiyle birlikte yeni istihdam yapmaya devam edecek.
  • Türkiye’de 3 farklı şehirde hizmet veren Comdata Türkiye 2800 kişiyi istihdam ediyor ve 2016 yılında 350 yeni istihdam yaratmayı planlıyor.
  • Webhelp Türkiye 2500 personeli ile 3 farklı şehirde hizmet veriyor ve 2016 yılında İzmir’de 2 bin, Van’da 1000 kişi istihdam etmeyi planlıyor.
  • Teleperformance Türkiye 2 şehirde 2000 personel istihdam ediyor ve 2016 yılında İstanbul’da 350, Uşak’ta 400, yeni bir şehirde de 400 kişi işe almayı planlıyor.

Çağrı merkezi iş ilanları ve iş başvurusu için kariyer sitelerindeki güncel iş ilanlarını inceleyebilir, açık pozisyonlara iş başvuru şartları doğrultusunda iş başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...