Çörek otu yetiştiriciliği yaparak para kazanmak ister misiniz?

Geçmişi çok eski ve hemen hemen her evde kullanılan ancak tarımı biraz unutulmuş olan çörek otu üreterek para kazanmak mümkün. Tarım sektöründen para kazanmak isteyenler için çörek otu yetiştiriciliği yapmak isteyenler için düşük maliyetli yüksek kazançlı bir iş fikri.

Çörek otu aslında her derde deva olan ürünlerin başında gelir. Peygamberimiz “Ölüm dışında her derde deva” diyerek tüketilmesini tavsiye ettiği bir üründen bahsediyoruz. Çörek otu biraz geç olsa da birçok sağlıklı beslenme ve diyet uzmanının listesindeki ürünlerin arasında ilk sırada yer alıyor.

ÇÖREK OTU ÜRETEREK PARA KAZANMAK MÜMKÜN MÜ?

Çörek otu hemen hemen her bölgede yetişebilecek bir bitki olmasına rağmen geçmişte profesyonel olarak üretenlere rastlamak mümkün değildi. Ana tarım ürünü olarak değil, 1-2 dekarlık küçük bahçelerde üretimi yapılıyordu. Artık bu işe ciddi bakanlar ve üretimine yoğunlaşanlar var. Özellikle Burdur ve ilçeleri, Isparta, Bursa, Karaman ve Aksaray bölgelerinde bahçeleri kuruluyor. Burdur’un Bucak ilçesinde 30-50 dekar alanda üretim yapan çiftçilerimiz var.

Çörek otu üreterek 1 dekardan 1000 TL para kazanmak mümkün. Çörek otunun tarladan çıkış fiyatı 5 TL’den başlıyor ve dekardan 200 kiloya kadar verim alınabiliyor. İyi bakım ve sulamayla bu rakam dekarda 240 kiloya kadar yükselebiliyor.

Çörek otu ekiminde dekara 1-1,5 kg kadar tohum kullanılıyor. Alternatif bir ürün olarak karşımıza çıkan çörek otu üreticisi 1 dekardan 1000 TL civarında para kazanabiliyor.

1 DEKAR BAHÇENİN MALİYETİ NE KADAR?

çörek otuÇörek otu üretmek isteyen girişimciler için büyük bir fırsat barındırıyor. Çünkü dekarından 1000 TL kazanmayı mümkün kılan çörek otunun maliyeti neredeyse sıfır. Eğer arazi size ait ise tohum maliyeti sadece 10 TL. Zirai ilaçlama ve bakım giderleriyle dekarın maliyeti 150 TL’yi geçmiyor. Bir dekardan en kötü 170 – 240 kg verim alındığı düşünülürse gerçekten iyi bir kazanç ortaya çıkabiliyor.

Ayrıca belirtmekte fayda var. Çörek otunun fiyatı zaman zaman 9 liraya kadar yükselebiliyor.

ÇÖREK OTU HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Açık yeşil renkte olan çörek otunun dallanan gövdesi 20 ile 60 cm arasında olur ve tüylüdür. Alttaki yaprakları saplı, üst yaprakları ise sapsız durumdadır.  Çiçekleri sap uçlarında birer tane bulunur ve nektar açısından çok zengindir. Çiçekler beş yapraklı ve yeşil, mavi, mor renklerdedir. Çanak tipi yapraklar yuvarlak ve uçları sivrilmiş biçimdedir. Çörek otu tohumları, bitkinin kendine has kapsülü içerisindedir ve rengi siyah olup, 4-5 köşeli, 2 ile 4 milimetre uzunlukta, 1 ile 2 milimetre genişlikte ve 1 milimetre kalınlığındadır.

Çörek otu bitkisi sıcak, zengin içerikli, çok killi ve kumlu olmayan toprakaları sever, özellikle kumlu tınlı topraklarda çok güzel yetişir. Çörek otu tohumları öğütüldüğü zaman kokusu keskin olup, bin tane ağırlığı 1.8 ile 2.7 gram ağırlığında değişir. Tohumlukta safiyet derecesi yüzde 95, çimlenme gücü ise yüzde 90’dan aşağı olmaması gerekir.

ÇÖREK OTUNUN EKİMİ NASIL VE NE ZAMAN YAPILIR?

Çörek otu tohumu ekildikten bir hafta sonra çimlenir, iki hafta sonra da çıkar.

Çörek otunun en uygun ekim zamanı çapa bitkilerinden sonradır. Ekim öncesi toprağın iyi hazırlanması gerekiyor. İlkbaharda olabildiğince erken ekilmelidir. Mibzer ile ekilirse sıra ara mesafesinin 20 santimetre olması ve dekara 1.5 kilogram kadar tohum kullanılması uygundur.

Çörek otu tohumunun ekiminde orta dozda kimyasal gübreleme veya iyi yanmış hayvan gübresi iyi verim alınmasını sağlar.

Bitki kapsülleri siyahlaşmaya başladığında çörek otu hasata edilmeli, tane dökülmesi ihtimaline karşı hasatta geç kalınmamalıdır. Çörek otunun hasatı orak, tırpan veya biçme makineleri ile yapılabilir. Kuruduğunda harman yapılır. Harmandan sonra torumlar tekrar kurutulur.

Çörek otu tohum verimi dekarda ortalama 170 ila 240 kilogram civarındadır.

Çörek otunda yabancı otla mücadele yöntemi olarak kimyasal mücadele yöntemleri kullanılamamaktadır. Henüz ülkemizde kayıtlı çörek otu için ilaç bulunmadığından yabancı ot mücadelesi fiziksel olarak yapılmaktadır. Yabancı ot mücadelesinde sık yapılan ekimlerde bitki yabancı otu baskı altına alarak gelişimini engellemektedir.

Çörek otu tohum fiyatları kalitesine göre 15 – 25 TL arasında değişmektedir. • çörek otu yetiştiriciliği
 • çörek otu fiyatı
 • çörek otu ekimi
yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
Çörek otu yetiştiriciliği yaparak para kazanmak ister misiniz? yazısına yapılan yorumlar
 1. toprak dede dedi ki:

  çör otunda 240 kg/dekar berimi asla gerçekleşmez. 90-150 arası verim en iyi şartlarda oluşur.

 2. samet dedi ki:

  fikir aldık eyvalah

 3. Mehmet dedi ki:

  Hasat-harmanda işçi kullanılacak işçi parası maliyete girmiyor mu? Günlük bir işçi parası 50-80 arası değişiyor…

 4. ismail dedi ki:

  tohumu nereden temin edebilirim? irtibat kurabileceğim yer varmı?

 5. Anonim dedi ki:

  çorek otu tohumu almak istiyorum