Cumhurbaşkanı maaşı ne kadar?

Cumhurbaşkanı maaşı ne kadar?  Cumhurbaşkanı ne kadar maaş alıyor?

cumhurbaşkanlığı maaşı

Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte net maaşı ne kadar olacak Peki ya Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün emekli maaşı ne kadar olacak?

Cumhurbaşkanı maaşı ne kadar?

Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte net maaşı 14 bin liradan 26 bin 800 liraya çıkarken, Abdullah Gül emekli Cumhurbaşkanı olarak 15 bin 980 lira alacak.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin 12’inci Cumhurbaşkanı olmasıyla 14 bin lira olan maaşı 26 bin 800 liraya yükselecek. 

Hürriyet’in haberine göre; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün şu anda aylık brüt geliri 40 bin lira civarında. Vergiler düşüldüğünde Cumhurbaşkanının maaşı aylık net 26 bin 800 liraya denk geliyor. Cumhurbaşkanı Gül ise emekli Cumhurbaşkanı olarak 15 bin 980 lira alacak.

Cumhurbaşkanlarının maaşı her yıl TBMM’ye sunulan Cumhurbaşkanlığı bütçesine göre belirleniyor. Cumhurbaşkanlığı aylık ödeneğinin Cumhurbaşkanlığı bütçesine toplam olarak konuluyor bunun 12’ye yani aylara bölümü ile de Cumhurbaşkanının brüt maaşı ortaya çıkıyor.

Brüt maaş üzerinden Maliye Bakanlığı’nın her yılın başında belirlediği gelir vergisi dilimlerine göre de maaşından vergi kesiliyor, bu kesintilerden sonra net maaş görülüyor. Vergi dilimlerine göre yapılan hesapta Cumhurbaşkanının aldığı maaş 26 bin 800 liraya denk geliyor.

MEMUR ETKİLEMİYOR
Cumhurbaşkanının maaşı memur maaşına yapılan artışlardan etkilenmiyor. Cumhurbaşkanının emekli maaşı ise 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununun 39. maddesine göre hesaplanıyor.

Maddeye göre yaş ve hizmet şartlarını yerine getiren Cumhurbaşkanları emekli aylığına hak kazanıyorlar. Cumhurbaşkanının emekli aylığı ilgili yıl içinde bağlanmış olan ödeneğin yüzde 40’ına göre hesaplanıyor. Cumhurbaşkanı Gül’ün aylığı şu anda brüt 39 bin 950 lira. Bunun yüzde 40’ı da 15 bin 980 liraya denk geliyor. Gül, bütçenin yüzde 47’sini harcadı.  • cumhurbaşkanı maaşı
  • başbakan maaşı
  • cumhurbaşkanının maaşı
yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
Cumhurbaşkanı maaşı ne kadar? yazısına yapılan yorumlar
  1. Onlara kepçeyle emeklilere çay kaşığıyla.Bunun adı adalet. dedi ki:

    Nuri Çiçekdal