Devlet anneye her ay 823 TL maaş verecek

Annelerin yarım gün çalışıp tam maaş almaları sayesinde devlet katkısı 823 lira olacak.Anne ve babadan isterse birisi çocuk okula gidene kadar yarım gün çalışabilecek.

devlet anneye destek verecekTorba yasa ile yürürlüğe giren ve çıkartılan yönetmelikle de detayları belli olan yarım gün mesaide devlet katkısı aylık 823 lirayı bulacak. Yasaya göre kadınlar doğum yapmaları halinde analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay ikincisinde 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle yarım gün çalışıp tam maaş alabilecek. Engelli çocuğu olanlarda süre 12 ay olarak uygulanacak. Üstelik bu izin hakkından 3 yaşına kadar çocuk evlat edinenler de yararlanacak. Bu hak aynı şekilde işçi annelere de (özel sektörde çalışanlar) tanındı. Takvim’de yer alan habere göre bu hükümlerden faydalanacaklar süt izninden yararlanamayacak.

<p45 saat ikiye bölünecek

Memurlara göre işçi annelerin farkı ile yarım günlük maaşı işverenin kalanını ise işsizlik fonunun verecek olması. Öte yandan kadın isterse haftalık çalışma süresi olan 45 saati ikiye bölebilecek. Bunu her gün kullanabileceği gibi haftanın belli günleri de çalışabilecek. Buna kurumlar karar verecek. Yani 3 gün izin yapıp 3 gün çalışabilecek.

Okula kadar izin

Bu arada anne ve babadan birisi çocuk okula gidene kadar yarım gün çalışabilecek. Yeni doğum yapmış bir çalışan annenin devlet tarafından kendisine verilen izinlerin sona ermesinden sonra çocuk ilköğretim çağına gelinceye kadar çalışan anne ve babadan sadece birisi işvereninden kısmi süreli çalışabilecek.

Devlet 823.50 lira katkı sağlayacak
Yarı zamanlı çalışan bir işçi annenin maaş hesabı

Normal maaşı: 2.500 lira
Yarı zamanlı maaşı: 1.250 lira
Devletin ödeyeceği ücret: 823 lira 50 kuruş
Yarı zamanlı çalışan bir işçi annenin maaş hesabı (asgari ücret)
Normal maaşı (1 çocuk): 1.344,22 kuruş (AGİ’li)
Yarı zamanlı maaşı: 694 lira 45 kuruş (AGİ’li)
Devletin ödeyeceği ücret: 823 lira 50 kuruş

Kadın işçi için şartlar

* Son üç yılda en az 600 gün priminin yatmış olması
* Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışmış olması
* Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışmış olması
* Analık izninin bitiminden sonra 30 gün içinde kuruma başvuruda bulunması.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
Devlet anneye her ay 823 TL maaş verecek yazısına yapılan yorumlar
  1. yaşar temiz dedi ki:

    ben emekli memurum.aldığım para beni doyurmuyor.devlet çalışmayana.2500 tl maaş verecek.ozaman insanlar hep işden çıkarsa neolur acaba devlet bunuda düşündümü bilmiyorum.28 yıl devlete çalışdım maaşımı yarıya indirdiler.benim vebalimi maaşımı düşürenler nasıl çekecekler .öbür tarafda.devleti yönetenler.üç dört senedir.bir promosyonu bile ödetemediler.hemde devlet bankasına.lütven emekli memurların maaşlarını insanca yaşanacak bir hale getirsinler.devlet büyüklerimizden bunu istiyoruz.ben devletimi ve yönetenlerimizi seviyorum.onlarda emekli memurlarını sevsinler.tüm devlet büyüklerimizin ellerinden öper.sağlıklı mutlu yarınlar dilerim alla hepinizi korusun

  2. lucas kuzi dedi ki:

    çalışaamayan tüm annelere maaş bağlanmalı. nede olsa haksız yere para kazananları biz zengin ettik