Devlet memurlarına 30 lira 28 kuruşa tam pansiyon tatil imkanı!

devlet memuru tatil imkanıDevlet memurları kamu kampında günlük 30 lira 28 kuruş ödeyerek tam pansiyon tatil yapma imkanına sahip olacak.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in haberine göre, devlet memurları kamu kamplarında günlük 30 lira 28 kuruş ödeyerek tam pansiyon tatil yapma imkanına sahip olacak.

30 lira 28 kuruşa tam pansiyon tatil

Maliye Bakanlığı, kamu kurum ve kuruluşlarına ait tatil kampı ve dinlenme tesisleriyle misafirhanelerin 2016 yılı fiyat tarifelerini yeniden belirledi. Fiyatlar, geçen yıla göre yüzde 6.8 ile yüzde 7.1 oranlarında artırıldı. Eski adı tatil kampı olan eğitim ve dinlenme tesislerinde günlük 3 öğün yemek ücreti 14.85 TL’den 15.90 TL’ye, konaklama fiyatı da 5.85 TL’den 6.25 TL’ye çıktı. Bu fiyatlar yüzme havuzu, sauna, hamam, plaj, spor alanları, asansör, çay bahçesi gibi 15 ve daha üzerinde sosyal donatı özelliğine sahip tesislerde geçerli olacak. Bu özellikleri daha az olan tesislerde fiyatlar da düşüyor.

1 MAAŞ TATİLE GİDECEK

Devlet memurları yemek ve yatak ücretinin yanı sıra, odalarında bulunan buzdolabı için 2.25 TL, TV için 2.46 TL ve klima için de 3.42 TL günlük ücret ödeyecek. Buna göre, tam donanımlı bir tatil kampının günlük fiyatı bir memur için 30 lira 28 kuruşu bulacak. 12 günlük konaklama sonunda 4 kişilik bir memur ailesinin tatile ödeyeceği tutar 1.453 lirayı bulacak. Yol parası ve diğer giderler de eklendiğinde, memur bir aylık maaşını tatile harcamak zorunda kalacak.

Yeni ücret tarifesiyle kamu personelinin misafirhanelerde yapacağı günlük konaklama için ödeyeceği ücret de yüzde 7.1 oranında zamla 7.75 TL’den 8.30 TL’ye çıktı. Ayrıca kamuya ait kreşlerin aylık ücret tutarları da 140 liradan 150 liraya yükseltildi.

TÜRSAB’IN HEDEFİNDE MEMUR VAR

Kamuya ait kamplardaki konaklama ve yemek fiyatları, özel sektöre ait turizm tesislerine kıyasla oldukça düşük düzeyde bulunuyor. Memurun, kamu kamplarında 12 günle sınırlanan tatil hakkını kullanabilmesi için bir aylık maaşını tümden gözden çıkarması gerekiyor. Buna karşılık özel sektörde çalışan asgari ücretliler, bir aylık gelirlerinin de üzerine çıkan kamu kamplarının fiyatını karşılayamadıkları gibi, kapıdan içeri de alınmıyorlar. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), bu yıl turizmdeki sıkıntılar nedeniyle memurların özel otellere yönlendirilmesi konusunda teşvik verilmesini talep etmişti.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...