Dolar 3 TL olursa ne olur?

DOLAR 3 TL OLURSA NELER OLURSiyasi riskler ve FED’in faiz artırımına gidebileceği endişeleri ile dolar dün 3 lirayı aştı. Peki dolar yükselirse ekonomide neler oluyor?

ABD Tarım dışı istihdam verisi sonrası dolar güçlenmeye devam ediyor. Dolar lira karşısında, 20 Ağustos’tan bu yana ilk kez 3 TL seviyesini geçmesini sağlayan sert kaybının ardından tekrar 2.90 seviyesine geriledi.

DOLAR 3 TL OLURSA NE OLUR?

Enflasyon yükselir!

Dolar 3 TL olursa enflasyon zıplayacak. Dolar yüzde 10 değer kazandığında enflasyon 1.5 puan artacaktır. Temmuz ayında 6.81 olarak açıklanan enflasyon doların 3 TL olmasıya birlikte yüzde 7.35 değer kazanmış olacak. Bu da enflasyonu 1.1 puan artıracak. Doların yükselmesiyle enflasyonun 7.91’e çıkması mümkün.

Borçlar katlanacak!

Dolardaki artış reel sektörün döviz borcunu katlıyor. Merkez Bankası’na göre reel sektörün Mayıs 2015 itibarıyla 279 milyar dolar olan borcu mevcut kur oranıyla hesaplandığında 779 milyar liraya denk geliyor. Dolar 3 TL olursa ekstra bir borç artışı olmasa bile sadece kur farkından dolayı dış borç 838 milyar liraya çıkmış olacak. Doların 3 TL olması ile borç 58.6 milyar lira artacak.

İşsizlik artacak

Doların 3 TL olması işsizliği artıracak. 1994 ve 2001 krizinde kurdaki artış, borçlu birçok şirket için, aldıkları döviz oranında ciddi bir sorun oluşturmuştu ve birçok firma iflasın eşiğine gelmişti. 

İhracat zayıflayacak

Doların 3 TL olmasıyla birlikte ihracat zayıflayacak. Sanayide 100 dolarlık ihracat için yaklaşık 70 dolarlık ara malı ithalatı yapılması gerekiyor. Dolardaki her kuruş artış ara malı ithalatının maliyetini arttırıyor. İhracatçı, dolardan ithal edip yüzde 49 oranında euro üzerinden ihracat gerçekleştiriyor. Doların yükselmesiyle üretim maliyeti artarken satış değeri azalıyor.

Cari açık büyüyecek

Doların 3 TL olmasıyla dış ticaret dengesi bozulacak ve bununla birlikte cari açık büyüyecek. 

Sıcak paranın kaçışını tetikleyecek

Doların 3 TL olmasıyla birlikte TL’deki zayıflık sıcak paranın Türkiye’den kaçışını tetikleyecek vari açığın finansmanını da zora sokabilir.

Büyüme zayıflayacak

Doların 3 TL olması ile birlikte ihracatın azalması büyümeyi zayıflatacak. 

Dolar yükselirse ne olur, dolar 3 lira olursa ne olur, dolar yükselirse enflasyon en olur, dolar yükselirse cari açık ne olur, dolar yükselirse ihracat ne olur…yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...