Dolar düşer mi yükselir mi?

Dolar

Dolar yükselir mi düşer mi? Dolar ne olur? Dolar yükselecek mi? Dolar düşecek mi? İşte İş Portföy Emeklilik Fonları Portföy Yönetim Bölümü Portföy Yöneticisi Cem Şekerci dolar yorumu.

DOLAR DÜŞER Mİ YÜKSELİR Mİ?

Ortadoğu ve Ukrayna’daki jepololitik riskler ile ABD Merkez Bankası’nın (FED) ne zaman faiz arttıracağına yönelik beklentiler, döviz piyasalarını şekillendirmeye devam ediyor. ABD’nin iyileşen konut ve istihdam verileri, dolar endeksini son bir yılın en yüksek seviyesine taşıdı. İyi gelen verilere paralel olarak çarşamba günü açıklanan FED toplantı tutanaklarında daha şahin bir duruş sergilenmesi, dolardaki yüksek seviyelerin korunmasını sağladı.

Diğer gelişmekte olan ülke para birimleriyle beraber TL’de bu gelişmelerden etkinerek dolara karşı değer kaybını sürdürdü ve 2.1880 seviyelerine kadar yükseldi. Ayrıca kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türk bankalarının kredi büyüme oranlarının ve dış borçlarının yüksekliğine dikkat çekmesi, yurt içindeki riski arttıran başka bir unsur oldu. Cuma günü FED Başkanı Yellen’ın Jackson Hole’da yaptığı konuşmanın tonu ve 27 Ağustos TCMB faiz kararı haftaya döviz piyasalarında belirleyici olacak.

İş Portföy Emeklilik Fonları Portföy Yönetim Bölümü Portföy Yöneticisi / Cem Şekerciyurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...