Dolar düştü altın fiyatları ralli yaptı

altın fiyatları destekAltın fiyatları, FED’in faiz artırma kararını erteleyeceği beklentisiyle doların da düşmesi dolayısıyla neredeyse 12 haftanın zirvesini gördü ve Ocak ayından bu yana en büyük haftalık yükselişini gerçekleştirdi.

Yurtiçi piyasalarda geçen hafta TL’nin ABD doları karşısında değer kazanması dikkatleri çekti. Uzun zaman sonra düşüş trendine giren Dolar/TL kurundaki geri çekilme piyasaları hareketlendirdi. Altın fiyatları ise doların düşmesiyle birlikte 12 haftanın zirvesini gördü.

DOLAR GEVŞEDİ

Yurtiçi piyasalarda geçen hafta TL’nin ABD doları karşısında değer kazanması dikkatleri çekti. Uzun zaman sonra düşüş trendine giren Dolar/TL kurundaki geri çekilme piyasaları hareketlendirdi. Analistler, ABD’den gelen olumsuz verilerin, FED’in faiz artırmayı erteleyeceği söylentilerinin ve son günlerde yurtdışından gelen fon girişinin bu durumda etkili olduğunu belirtiyor.

Euro/dolar paritesinin 1.05’lerden başlayan çıkışını 1.15 sınırına taşıması da dolar/TL’de kâr realizasyonlarını beraberinde getirdi. Haftaya 2.70’e yakın seviyelerden başlayan Dolar/TL, hafta içinde yaşadığı sert düşüşün ardından 2.58’lere kadar geldi.

DOLAR DÜŞER Mİ?

Dolar/TL’nin 2.60’ın altında kapanış yapması halinde düşüş trendinin devam edebileceğini belirten analistler, 2.58’n ilk destek seviyesi olarak gündeme geleceğini tahmin ediyor.

ALTIN FİYATLARI KISA RALLİ YAPTI

Altın fiyatları, FED’in faiz artırma kararını erteleyeceği beklentisiyle doların da düşmesi dolayısıyla neredeyse 12 haftanın zirvesini gördü ve Ocak ayından bu yana en büyük haftalık yükselişini gerçekleştirdi. Perşembe günü yükselişi zirve yapan altının ons fiyatı 1.224 seviyesinden günü kapattı.

Yatırımcıların FED’in yapacağı ilk faiz artırımı kararı ile ipucu alabilmek için ABD’den gelen verilere odaklanmış durumda. Gelen kötü verilerle birlikte altın fiyatları da alıcı buldu.

Açıklanan verilerden sonra altının yatırım aracı olarak çekiciliğini attırdı. Ancak daha sonra gevşeyen altın fiyatları yine de 1.200 seviyesinin üzerinde tutunmayı sürdürüyor.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...