Dolar ne olur düşer mi yükselir mi?

dolar-2015
Bu yıl 2.05 – 2.40 TL gibi geniş bir bantta hareket eden dolar kuru için 2015’in de dalgalı geçmesi bekleniyor. Başta FED olmak üzere büyük merkez bankalarının politikaları ve yurtiçi faktörler nedeniyle dolar kurunun 2.50 TL’ye kadar çıkabileceği tahmin ediliyor. Uzmanlar, bu konjonktürde dolar bazlı yatırım araçlarını tavsiye ederken, reel sektöre ise ihtiyatlı olmalarını öneriyor.

Global piyasalarda yaşanan gelişmeler, jeopolitik faktörler, merkez bankası politikaları, siyasi faktörler, makro gerçekleşme ve beklentiler…

Bu liste daha da uzatılabilir. Döviz kurları birçok faktörden olumlu veya olumsuz etkilenebiliyor. Sonuç itibariyle bu yıl dolar/TL paritesi 2.05 ile 2.40 arasında çok volatil bir süreç yaşadı ve gelinen seviyeler itibariyle 2.20 – 2.25 bandına oturmuş bulunuyor.

Peki bundan sonra dolar ne olacak? 2015 yılında döviz kurlarını neler bekliyor? Dolar portföylerde olmalı mı? Elinde 2.25 TL’nin üzerinde dolar olanlar ne yapmalı? Euro’daki düşüş, dolardaki yükseliş, reel sektörü nasıl etkiliyor?

Yapılan değerlendirmelere bakıldığında dolar kuru için bu yol sonunda beklenti 2.25 TL seviyelerinde. Agresif tahminlerde ise .230 TL ve üst seviyeler var. 2015 için ise yapılan değerlendirmelerde 2.40 TL üzerinde 2.50 TL seviyelerinin hedef olabileceği yorumları yapılıyor. Euro/dolar paritesinin ise 2015’te 1.15 seviyelerini görebileceği tahmin ediliyor.

Dolar ne olur yükselir mi düşer mi? • dolar ne zaman düşer
 • euro yükselir mi
 • dolar duser mi
yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
Dolar ne olur düşer mi yükselir mi? yazısına yapılan yorumlar
 1. numan dedi ki:

  dolarin dusmesini istiyoruz bizim ailece evinin ihtiyaclari var aalamiyorum dolar cash yuksek oldugu icin fiyatlar 2.00 2.30 kdar dusmesini istyorum dolar yuzunden basim agrimaya basladi dolari lutfen dusurun

 2. Kazım dedi ki:

  Dolar düşer mi? Bu dolar aldı başını gidiyor dolar düşsün artık. 2016 yılında dolar düşer mi acaba?

 3. numanbeceren dedi ki:

  oldu numan günaydın dolar 6 lira oldu