Dolar ne olur yükselir mi düşer mi?

DolarDolar, diğer para birimleri karşısında güçlü duruşunu korurken; Euro, FED’in gelecek yıl faiz artıracağı ve ECB’nin bilançosunun artmaya devam edeceği beklentileri ile dolar karşısında değer yitirmeye devam ediyor.

Geçen hafta oldukça hareketli bir dönem yaşanan piyasada önce Rus Rublesi’nde sert değer kaybı ile gelişmekte olan ülkelerin para birimleri geriledi ancak sonrasındaki müdahale ile bir miktar rahatlama yaşandı. Ardından gözler FED’in açıklayacağı faiz kararına çevrilirken, dolar/TL kuru, tüm zamanların rekorunu kırarak 2.41’i gördü. Faiz artışının yeni yılın ilk yarısında geleceği sinyali verilirken, ardından TCMB kamu iktisadi teşebbüslerinin döviz ihtiyacının gerekli görülen kısmının karşılanacağını duyurdu. Dolar/TL böylece 2.40’ın altına gevşedi.

Dolar ne olur?
Dolar düşer mi yükselir mi?

Son durumda 2.30 seviyelerinde dengenin oluştuğu dolar/TL kurunda yakın zamanda 2,30 – 2,40 bandı aralığında hareket bekleniyor. 2,25 – 2,30 arasında alım fırsatı, 2,40 – 2,45 arasını da satım fırsatı olarak gören uzmanlar bulunuyor. Yeni gelişmelere göre, dolar/TL kurundaki yükseliş sürebilir..

Euro/dolar paritesi 1,22’lerde tutundu

FED kararı öncesi 1,25 seviyesini gören parite, FED toplantısının ardından çıkan faiz artışının gelecek yılın yarısında olacağı sinyalinin verilmesiyle birlikte geriledi.

Dolar, diğer para birimleri karşısında güçlü duruşunu korurken; Euro, FED’in gelecek yıl faiz artıracağı ve ECB’nin bilançosunun artmaya devam edeceği beklentileri ile dolar karşısında değer yitirmeye devam ediyor. Tüm bu gelişmelerin arından Euro/dolar paritesi 1.22 civarında seviyelerde seyrediyor.

Euro/dolar paritesi ne olur?

Teknik olarak kısa vadede destek 1.2260 direnç 1.2370 olarak görülüyor. 1.2310 yukarı kırılması halinde 1.2370 seviyesi uzun pozisyon için takip edilebilir.

Dolar kuru 2015 yılında 2.50 TL’ye çıkabilir

Bu yıl 2.05 ve 2.40 TL gibi geniş bir bantta hareket eden dolar kuru için 2015’in de dalgalı geçmesi bekleniyor. Başta FED olmak üzere büyük merkez bankalarının politikaları ve yurtiçi faktörler nedeniyle dolar kurunun 2.50 TL’ye kadar çıkabileceği tahmin ediliyor. Uzmanlar, bu konjoktürde dolar bazlı yatırım araçlarının tavsiye ederken, reel sektöre ise ihtiyatlı olmalarını öneriyor.

Yatırımda denge zamanı

Piyasaların dalgalı seyrettiği geçen hafta yine dengeler değişmeyi sürdürdü. Yurtdışı kaynaklı gelişmeler, Türkiye piyasasında da hareketlendirmeyi sağlıyor. ABD ve Euro bölgesindeki veriler ve açıklamalar ile Rusya’daki para değer kaybı, en çok etkileyen başlıklar. Yılsonuna doğru yaklaştığımız bu süreçte, uzmanlar yatırımcıların riske çok fazla girmeden korunaklı yatırım yapması konusunda uyarıyor. Dalgalı seyrin devam etmesinin beklendiği dönemde, TL yine korunaklı alan olmakla birlikte güçlü kalması beklenen hisse senetlerden düşüşlerde alınabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...