Dolar ne olur yükselmeye devam eder mi?

dolar ne olur dolar düşer mi dolar yükselir mi 2016Dolar yükselmeye devam ediyor. Türk Lirası dolar karşısındaki düşüne devam ediyor. Çin kaynaklı ekonomik endişeler ve diğer gelişen ülke para birimlerinin dolar karşısındaki düşüşü devam ediyor.

Dolar 2016 yılında ne olur? Dolar 2016 yılında yükselir mi düşer mi? İşte uzmanların 2016 dolar tahminleri ve piyasa yorumları.

Çin’deki ekonomik yavaşlama ve jeopolitik riskler bulaşıcı etki yaratıp piyasalarda domino etkisi ile satışları tetikliyor. Çin yuanındaki değer kaybı gelişmekte olan ülke para birimlerine de baskı yaratıyor.

Dolar neden yükseliyor?

Gelişmekte olan ülke para birimlerinde Kuzey Kore’nin nükleer testinin yanı sıra Suudi Arabistan ve İran arasındaki idam krizinin ardından artan Ortadoğu’daki jeopolitik riskler de baskı yaratırken Dolar, Türk lirası karşısında yükselişini sürdürüyor.

Dolar yükselmeye devam eder mi?

Türk Lirası’nın düşüşünde Ortadoğu’daki jeopolitik riskler ve TCMB’ye ilişkin endişeler de etkili. Dolar önümüzdeki günlerde 3.07 seviyesine yükselebilir.

Türk Lirası, geçen 2015 yılında dolar karşısında yüzde 20 değer kaybettikten sonra, 2016 yılında da kademeli bir değer kaybı yaşamaya devam edebilir.

Dolar 3.20 olur mu?

En doğru tahminlerde bulunduğu bilinen Ebury’de şef risk yetkilisi Enrique Diaz-Alvarez, Bloomberg News’a telefon yoluyla yaptığı değerlendirmede, Türk Lirası’nın dolar karşısında yıl sonuna kadar, şimdiki seviyesi olan 3.0’ten 3.2 civarına gevşeyebileceği tahmininde bulundu.

Ebury’nin tahmininin, gelişen piyasalar arasında Türkiye’nin en düşük reel faize sahip ülkeler arasında bulunması ile birlikte, para politikasında önemli bir değişiklik olmayacağı varsayımına dayandığını sözlerine ekledi.

Diaz-Alvarez, ayrıca, Türkiye’nin geniş cari işlemler açığı ve Türk şirketlerinin döviz yükümlülüklerinin de lira üzerinde baskı oluşturacağını ve Ebury’nin doların 2017 sonunda 3.3 lira seviyesine ulaşacağı tahmininde bulunduğunu ifade etti.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...