Dolar seçimden sonra rekor seviyeye yükselebilir

DolarDünyanın önde gelen bankalarından ING, Societe Generale ve Credit Agricole’nin yayınladığı rapora göre, Dolar/TL kuru seçinden sonra rekor seviyeye ulaşabilir tahmininde bulundular. 

Dünyanın önde gelen bankalarının yayınladığı raporda ayrıca, Türk lirasının seçimler ve ABD ekonomisinin toparlanması sonucu yaklaşan faiz artışı nedeniyle baskı altında olduğu ifade edildi.

“Türk Lirasının değer kaybetmesini bekliyoruz”

Fransız Yatırım Bankası Credit Agricole, 2.7433 hedefi ile “sat” tavsiyesinde bulundu. Credit Agricole bankasının kıdemli gelişen piyasalar stratejisti Guillaume Tresca,”Türk Lirasının seçim sonuçlarına bağlı olarak belirsizliğin arttığı bir ortamda değer kaybetmeye devam etmesini bekliyoruz” dedi.

“Seçimlerden önce 2.74 seviyesini görebilir”

Hollanda merkezli ING Bank, dolar kurunun kısa vadede 2.6730 seviyesini test edeceğini ve seçimler öncesi, ABD tarım dışı istihdam verisinin güçlü çıkması durumunda 2.74 ile zirveyi test edebileceğini tahmin ediyor. ABD tarım dışı istihdam verisi 5 Haziran’da açıklanacak.

“DOLAR KURU REKOR SEVİYEYE ÇIKABİLİR”

Fransız Societe Generale gelişen piyasalar stratejisti Bernd Berg’e göre, Türk Lirası’nın dolar karşısındaki yükselişleri sürekli olmayacak. liranın zayıflığına göre pozisyon alınması tavsiyesinde bulunan Berg, doların Türk Lirası karşısında rekor seviyeye çıkabileceği tahmininde bulundu. Berg, “Ekonominin temel gösterleri olumlu değil. Kısa vadede seçim belirsizliğinden dolayı ve özellikle FED’den kaynaklanan korkuların yeniden yüzeye çıkması ile birlikte, TL’nin yeniden ağır bir baskı altına girmesini bekliyorum” dedi.

Türk Lirası dolar karşısında yılbaşından bu yana yüzde 11 değer kaybederken, kayıp son 12 aylık süreçte yüzde 20 oldu. Kur 11 Mayıs’ta 2,70 düzeyine gelmesinin ardından, ABD’den gelen olumsuz verilerin de etkisiyle 4 gün içinde 2.57’ye kadar gevşedi.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...