Dolarda 2,75’e hareketlenme olabilir

FED’in faiz artırımına gitmemesi sonrasında doların global bazda güç kaybetmesi ve TL’deki değer kazanımı çerçevesinde, dolar/TL’de de aşağı yönlü eğilim biraz daha ağırlık kazandı.

dolar ne olur

Gelişmekte olan ülke kur sepetinde TL, değer kazanımı bakımından orta sıralarda ancak Türkiye’nin önünde olan çoğu ülke ya emtia ya da petrol varlığına sahip. FED’den sonra da emtiada ve petrolde yön yukarı oldu. Haliyle TL’deki değer kazanımı da fena değil. 2,92 ve 2,87 önemli direnç seviyeleri, bu seviyelerin altında kalıcı olunması halinde 2,83 izlenebilir. Bu destek bölgesi kırılırsa 2,80’in altı, bir ihtimal 2,75’e doğru da hareketlenme olabilir. Bu bağlamda Merkez Bankası’nın da bu hafta vereceği mesajlar önemli olacak. Kısa vadede piyasalarda oluşan rahatlama ile beraber kurda da gevşeme eğilimi devam edebilir.

goldman sachs dolar yorumu

GOLDMAN SACHS DOLARDAKİ YÜKSELİŞ BEKLENTİSİNİ ROKUYOR

Goldman Sachs, son dönemdeki sert düşüşlere karşın görüşünü değiştirmedi ve dolardaki yukarı yönlü beklentisini koruyor. Doların pazartesi günü yüksek faizli para birimleri karşısındaki yükselişi, bu görüşe en azından bazı yatırımcıların katıldığını gösteriyor.

Fed bu yıl iki kez faiz artırımı yapabileceğini işaret etmesine karşın, Goldman ekonomistleri, güçlü ekonomik göstergelerin politika yapıcıları üç kez faiz artırımı yapmaya yöneltebileceği tahmininde bulunuyor. Yeni Zelanda doları, tüketici güveninin ilk çeyrekte düştüğünü gösteren veri sonrası, Asya hisse senetlerindeki düşüşle birlikte, dolar karşısındaki kayıplara öncülük etti.

New York’ta, döviz strateji müdürü Robin Brooks başkanlığındaki Goldman analistleri, “Güvercin Fed’in, ABD ekonomisinin Euro Bölgesi ve Japonya ekonomilerine göre daha iyi performans göstermesini sağlayacağı dikkate alındığında, para politkalarının farklılaşmasına göre yapılan işlemler için durum daha güçlü, daha zayıf değil,” dedi ve “Yukarı yönde hareket etmek güç, ancak dolar yükselecek” şeklinde görüş bildirdi.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...