Dünya Bankası: Altın fiyatları düşmeye devam edecek!

Altın-fiyatlarında-kalıcı-yükseliş-bekleniyor-muDünya Bankası, ham petrol dışındaki emtia fiyatlarının yılın geri kalanında düşmeye devam edeceğini belirtti.

Raporu hazırlayan Dünya Bankası’nın Kıdemli Ekonomisti John Baffes, konuya ilişkin, “Ham petrole yönelik talep ikinci çeyrekte beklentinin üstündeydi. Fiyat tahminindeki küçük artışa rağmen yüksek stok ve OPEC ülkelerinin artan üretimi, fiyatların orta vadede düşük seyretmeye devam edeceğine işaret ediyor.”

Yani güvenli liman altın, artık o kadar da güvenli değil. Olumlu gelen ABD verileri, altının ons fiyatının kritik 1.100 dolar/ons seviyesini de aşağı yönlü kırmasına neden oldu.

FED’in faiz artımının yaklaşması, altında baskıyı artırıyor. Altın için destekler, 1070 – 1063 seviyesi. Dirençler ise 1104 – 1112.

Altın fiyatları düşmeye devam edecek mi?

Geçen hafta son 5 yılın en düşük seviyesine gören altın fiyatları bugün düşüşüne devam ediyor. Altın ons fiyatı 1097 dolara indi.

Suruç’ta meydana gelen patlamanın ardından yurtiçinde saldırı olaylarının devam etmesi, PPK ve IŞİD’e karşı başlatılan askeri operasyonlar ve operasyonların ardından PKK’ın ateşkesi sona erdirmesiyle artan güvenlik endişeleriyle geçen hafta sert değer kaybeden kur ve faizde siyaset ve jeopolitik gelişmeler izlenmeye devam edecek.

Geçen haftaya 2.6550 civarında başlayan ve hafta boyunca gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışarak yukarı yönlü bir trend izleyen dolar/TL Cuma günü 5 haftanın zirvesi olan 2.7535’i test etti. Cuma gününü 2.75’in hemen altında tamamlayan kur bu sabah 08.55’te 2.7455/2.7470 seviyesindeydi. Aynı saatte sepet bazında TL ise 2.8832/2.8852 seviyesindeydi.

1050 DOLAR KIRILIRSA 1.000 DOLARA KADAR İNEBİLİR
Geçtiğimiz beş haftayı kayıpla kapatan altın, Cuma günü 1.077 dolara kadar gerileyerek 2010’dan bu yana en düşük seviyesini görmüştü. Emtia fiyatlarındaki genel düşüş ve Fed faiz artırımı beklentileriyle altın yıl başından bu yan yüzde 7,4 değer kaybetti. UBS’in Hong Kong varlık yönetimi birimi emtia müdürü Dominic Schnider, “Fed’in faiz artıracağı kesinleşdiğinde, daha aşağıya bir hareket daha göreceksiniz. Fed’in ikinci yarıda faiz artıracağı bir hayli belli” dedi. UBS’in tahminlerine göre altın kısa vadede 1.050 dolar seviyesine düşecek. IG stratejisti Evan Lucas is altı hafta içinde 1.000 dolara düşebileceğini tahmin etti.


yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...