Düşük sermayeli iş fikirleri mi arıyorsunuz?

Türkiye’de girişimci ruhu olmasına rağmen yeterli sermayeye sahip olmadığı için harekete geçemeyen binlerce girişimci var. Oysa girişimci olmak için çok büyük bütçelere ihtiyaç yok ve düşük sermayeli iş fikirleri ile başarı elde edebilirsiniz.

Piyasada küçük sermayeli ancak kârlı pek çok iş modeli bulunuyor. Gayrimenkul danışmanlığı, çiğköfte bayiliği gibi geleneksel iş modellerinin yanı sıra büyüme potansiyeli taşıyan dilim pizza, cupcake gibi yeni konpsetler de girişimciler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

düşük-sermayeli-iş-fikirleri
İşte 100 bin TL’ye kadar sermaye ile kurulabilecek iş fikirleri

‘Girişimcilik’ bir süreden beri yükselen değer. Bir işyerinde 20 yıl çalışıp emekli olma dönemi kapanalı çok oldu. Artık büyük çoğunluk iş kurmak kendi işinin patronu olmak istiyor. Son yıllarda kamudan bankalara, sivil toplum kuruluşlarından özel şirketlere kadar pek çok kurum ve kuruluşun yaptıkları çalışmaların da etkisiyle Türkiye’de girişimciler çok daha cesur ve atak. Artık her üç kişiden biri girişimci olmak istiyor.

Ancak Türkiye’de girişimcilerin önündeki en büyük sorunlardan birini sermaye yetersizliği oluşturuyor. Pek çok girişimci elindeki az miktardaki sermayeyi nasıl değerlendirmesi gerektiği konusunda kararsız. Aslında girişimci olmak için artık çok büyük bütçelere gerek yok. Küçük sermayeyle doğru lokasyonda yapılacak ve ciddi gelir getirecek birbirinden farklı iş fikirleri var. Üstelik bunların önemli bir kısmı en az riskle yatırım imkanı sunan franchising sistemiyle büyüyor.

Son yıllarda hizmet sektörünün büyümesiyle birlikte franchising sistemi de hızlı bir büyüme sürecine girdi. Yapılan araştırmalar kriz dönemlerinde beyaz yakalıların kendi işlerini kurma isteklerinde artış olduğunu gösteriyor. Bu nedenle 2014 franchising sektörü için iyi bir yıl oldu. Bugün Türkiye’de zincir işletmelerin sayısı 1850’ye ulaşmış durumda. Bunların yüzde 78’i franchise veya bayilik vererek büyüyor.

KİOSK MODELİ SEVİLDİ

Franchising sisteminin hızlı büyümesinin arkasında birkaç önemli nokta olduğunu dikkat çeken UFRAD Başkanı Mustafa Aydın, “Sermaye tutarlarını belli olması, girişimcinin motivasyonu, sistemin standart olması, kabul görmüş bir marka ve kontrol mekanizması sistemi cazip kılan en önemli nedenler arasında” diyor.

Küçük sermayeli işlerde bu yıl en çok çiğkfte, mobil çay-kahve konseptleri, döner, burger & gurme, gayrimenkul ve hizmet sektörü öne çıkıyor.

MedyaFors Fuarcılık Genel Müdürü Aycan Helvacıoğlu, AVM’lerde belli noktalarda pratik mobil gıda büfeleri ya da diğer adı ile koisk’ların ortaya çıktığını, birkaç metrekarelik alanlarda faaliyet gösteren bu işyerlerinin AVM’lerin vazgeçilmezleri arasına girmeyi başardığını söylüyor.

Helvacıoğlu, Önümüzdeki yaz özellikle tatil beldelerinde dondurmadan kuruyemişe birçok kiosk modeli işlere yatırım yapılabileceğini söylüyor.

Helvacıoğlu, “Mobil çay kahve konseptleri olabilir, Konser etkinlikleri alanlarına stand kurulabilir. Örneğin AVM’lerin otoparkları veya açık alanları kullanılabilir” diye konuşuyor.

Chips Funny

Son yılların en popüler iş alanlarından biri olan çubukta patates girişimciler için düşük maliyetli ve yüksek kâr marjı bir iş fırsatı sunuyor. Bu alandaki markalardan biri olan Chips Funny, 2015 yılında stand ve kiosk konseptiyle franchising verecek.

Türkiye geneline franchising verilmesi planlanıyor. Bu iş modelinin yatırım maliyeti, açık alanlar için olan standlarda 1000 ile 10 bin TL, kapalı alanlar için (AVM’de kiosk modeli) olan standlarda 15 bin ile 50 bin TL arasında değişiyor.

Franchise için hedeflenen aylık ciro: 15 bin ile 50 bin TL arasında.
Kâr marjı: Yüzde 300.
Bayilerde aranan özellikler: İşinin başında durabilecek girişimciler aranıyor
Başvuru için iletişim: 0232 441 55 22

O Pilavcı

Gelişen çağın değişen beslenme alışkanlıklarından fast food modellerine yeni bir ürün daha eklendi: Pilav arabaları. İç mekan, kiosk ve araba şeklinde konseptleri mevcut olan O Pilavcı, Türkiye genelinde bayilik veriyor. 70 franchise şube ile faaliyet gösteren şirket, bu yıl 130 yeni şube daha açacak.

Franchise için hedeflenen aylık ciro: 36 bin TL
Kâr marjı: Yüzde 65.
Bayilerde aranan özellikler: Kurumsal yapıya uygunluk, finansal yeterlilik.
Başvuru için iletişim: info@opilavci.com ya da 0532 500 12 92

New York Street Foods

New York Street Foods, stand konseptiyle beş farklı marka için francihising veriyor. Bir franchising fiyatına toplam beş markanın kullanım hakkı sunuluyor. Cup of Go (su buharında kutu püre patates), ambalaj şeklinin pratik olması ve üç dakikada servis edilmesi ile dikkat çeken bir konpset.

Libety Pancake ise standlarda üç dakikada sıcak olarak hazırlanıyor. Noodle by Noodle’ın özel kutularında dokuz dakikada sebzeli menü ile sunumu yapılıyor.

Spagetti ice cream markasının konseptinde ise vanilya gastro kova dondurmalar stantlarda bulunan el presleri ile kaplarda sunuluyor. Son konsept olan OmmletÇift de yumurta ve beyaz peynir eşliğinde üç dakikada sıfır yağ ile hazırlanıyor ve kendi özel kutularında domates, sade panceke eşliğinde servis ediliyor. Bu konseptlerin hepsi için toplam yatırım maliyeti 19.800 TL + KDV

Franchise için hedeflenen aylık ciro: 9 bin ile 12 bin TL arasında değişiyor.
Kâr marjı: Yüzde 2 bin 500.
Bayilerde aranan özellikler: Girişimci ruhu ve iş disiplini
Başvuru için iletişim: 0532 267 87 92

Choco Bons Waffle

Choco Bons, 2008 yılında Çankaya Üniversitesi’nde lisans programı bitirme projesi olarak ortaya çıkmış, marka alt yapısı, logoları, renkleri profesörler desteği ile oluşturulmuş bir konsept. Marka kurulduğu ilk yıl bardak waffle isminden inovatif bir ürün ile sektörde fark yarattı. Şu an yedi franchise şube ile faaliyet gösteriyor. Choco Bons 2015 yılında 30 şube açmayı planlıyor. Şube için yapılacak toplam yatırım maliyeti stantlar için 10 bin ile 30 bin TL arasında, kiosklar için 30 bin ile 70 bin TL arasında, mini kafeler için ise 50 bin ile 70 bin TL arasında değişiyor.

Franchise için hedeflenen aylık ciro: Stant ve kiosklar için 20 bin ile 30 bin TL, mini kafe için 30 bin ile 60 bin TL arasında değişiyor.
Kâr marjı: Yüzde 30-40 arasında.
Bayilerde aranan özellikler: Marka bütünlüğünü koruyabilecek ve işletme yeteneğine sahip kişiler.
Başvuru için iletişim: info@chocobons.com ya da 0312 219 92 82

Hamsi Finger

Hamsinin fileto şekline getirilerek özel soslar eşliğinde soslanıp kızartılması sonucu 200 gramlık paketlerde sunulan Hamsi Finger, Türkiye genelinde franchising veriyor. 35 franchise şubesi bulunan Hamsi Finger, 2015 yılında 40 yeni franchise şube daha açacak. Bu yıl Ankara, İzmir, Bursa, Balıkesir, Adana, Mersin, Tekirdağ, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Afton, Muğla ve Bodrum’a franchising verilmesi hedefleniyor. Yatırım maliyeti 30 bin ile 50 bin TL arasında değişiyor.

Franchise için hedeflenen aylık ciro: 30 bin ile 60 bin TL arasında.
Kâr marjı: Yüzde 100.
Bayilerde aranan özellikler: Girişimci ruha sahip, işinin başında durabilecek, sabırlı ve insanlar ile ilişkilerinin iyi olması
Başvuru için iletişim: info@hamsifinger.com ya da 0545 930 10 20

Waflle Funny

Çubukta waffle olarak adlandırılan bu konsept, Türkiye geneline bayilik veriyor. Pazara yeni giriş yapan Waffle Funny için ortalama yatırım maliyeti 2 bin ile 4 bin TL arasında değişiyor.

Franchise için hedeflenen aylık ciro: 10 bin TL.
Kâr marjı: Yüzde 400.
Bayilerde aranan özellikler: İşinin başında duracak girişimciler aranıyor.
Başvuru için iletişim: 0533 414 77 99

Kahve Kutusu

Kahve Kutusu, 2013 yılında Denizli’de doğan bir marka, AVM içinde corner olarak yer alan Kahve Kutusu, tatlı ve tuzlu yiyecekler, sıcak içecekler, soğuk içecekler, dondurma gibi lezzetleri bünyesinde barındırıyor. Şube sayısı üçe ulaşan şirket, 2015 yılında üç yeni şube daha açmayı hedefliyor. Türkiye genelinde büyümek isteyen markanın toplam yatırım maliyeti 95 bin TL.

Franchise için hedeflenen aylık ciro: 30 bin TL.
Kâr marjı: Ürüne göre değişiyor.
Bayilerde aranan özellikler: İşinin başında duracak, girişimciler ruha sahip olması.
Başvuru için iletişim: info@kahvekutusu.com.tr

Ekonomistyurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
Düşük sermayeli iş fikirleri mi arıyorsunuz? yazısına yapılan yorumlar
  1. HACI ŞENCAN dedi ki:

    ilanlarınızı okudum .BEN 25 YILLIK TÜRK VE DÜNYA MUTFAKLARI AŞCISIYIM USTALIK VE USTA EĞİTİCİ BELGEM VAR AVM LERDE FRANCHİSE İŞİ KURMAK İTİYORUM FES FOD VE EV YEMEKLERİ TATLILAR VB BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM İLETİŞİM TLF 0535 708 61 71