Düşük sermayeli iş kurmak isteyenler için iş fikirleri

Franchise ekosistemi yeterli sermaye olmadığı için iş kurmaya pek çok girişimci için yeni bir kapı aralıyor. Piyasada düşük sermayeli ancak kârlı pek çok iş girişimciler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

düşük sermayeli iş fikirleri

100 bin TL ve altı sermayeyle iş kurma imkanı sunan 50 şirketi, 2016 yılında 1903 şube açmayı hedefliyor. Gayrimenkul danışmanlığı, çiğköfte bayiliği gibi geleneksel işler hala popülerliğini korurken, yeni konseptler de girişimciler için fırsatlar sunuyor.

Türkiye’de her üç kişiden birinin hayali kendi işini kurmak. İş fikirleri ve girişimci ruh konusunda sınır tanımayan pek çok kişinin karşısındaki en büyük sorun ise sermaye yetersizliği. Bu nedenle harekete geçemeyen binlerce girişimci var. Halbuki düşük sermayeyle de kendi işinin patronu olmak mümkün. Giderek büyüyen franchise ekosistemi düşük bütçeyle iş kurma imkanı sağlıyor.

Uluslararası Franchising Derneği’nin yaptığı son araştırmalara göre, 2015 yılı sonu itibariyle franchising 43 milyar dolarlık dev bir sektör haline gelmiş durumda. 2016 yılında bu rakamın 50 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2016 yılında ekosisteme 10 bin yeni girişimcinin katılması bekleniyor.

Elbette bu kadar çok girişimcinin franchise modelini tercih etmesinin pek çok nedeni var. Franchising sistemi çok komplike bir alan gibi görünse de doğru kurgulandığında riski büyük oranda azaltıyor. Yapılan araştırmalara göre start up şirketlerin sadece yüzde 10’u pazarda sağ kalabilirken, franchise’larda başarı oranı yüzde 93’e kadar çıkabiliyor. Franchise size bilinen bir markayı temsil etme hakkı vererek pazara uyum sürecinin kolay atlatmanızı, sürüm ekosisteminin verdiği fiyat avantajını, işi doğru yapabilmeniz için gerekli eğitim ve desteği vaat ediyor.

Pazarlama uzmanı Can Ogan, start up yerine bilinen bir marka ile pazara girmenin, denenmiş ve çalışan yöntemlerile işi yönetme ve daha düşük maliyetle iş kurma imkanı sağladığını söylüyor.

BAYİLİK ALMAK İSTEYENLERE 6 ALTIN ÖNERİ

 1. Bayilik almayı düşünen girişimci, mutlaka hizmet etmeyi planladığı pazarı/bölgeyi araştırmalı ve rakiplerini saptamalı.
 2. Rakiplerinden fiyat avantajı, premium servis/ürün, farklı müşteri deneyimi (kişiselleştirilmiş hizmet) gibi konularda farklılaşmalı.
 3. Bayilik alırken master master franchise’tan taleplerinizi önceden belirleyin.
 4. Bir franchise sahibi olmanın en büyük getirisinin mentoring ve eğitim hizmetleri olduğunu unutmayın ve bu konuda mutlaka destek alın.
 5. Franchise’ın bölgesel ve kişisel özel mi olacağı en önemli konulardan biri. Olası rekabetin sınırlarının net bir şekilde belirlenmesi gerekiyor.
 6. Girişimcinin fesih maddelerini iyi incelemesi ve fesih hakkı doğduğunda mağduriyetin sınırlanması için çaba gösterilmesi gerekiyor.

düşük sermayeli iş fırsatları

KIOSKLAR ÖNE ÇIKIYOR

Sistemin avantajlarını gören yeni nesil girişimciler az sermaye ancak yaratıcı bir şekilde çıktıkları yolda önemli adımlar atmaya başladılar. Yeni açılan AVM’lerin de etkisiyle yeni konseptler hızla yayılıyor. AVM’lerde özellikle stand ya da kiosk konseptleri öne çıkıyor.

Gıda, içecek, aksesuar gibi çeşitli sektörlerde hızla yayılan standlar, düşük kira maliyeti ile normal bir mağazaya göre çok daha kârlı bir yatırım olarak dikkat çekiyor. Kurulumu kolay ve anahtar teslimi olarak sunulan stand konseptleri, girişimcinin satış faaliyetine çok kısa bir zamanda başlayabilmesine de imkan tanıyor.

2016’da öne çıkacak konseptlerden bir kısmını çiğköfte, emlak danışmanlığı gibi artık klasik hale gelmiş sektörler oluşturuyor. Başarının kişinin eğitim altyapısına ve pazarlama yeteneğine bağlı olduğu emlak danışmanlığı hala girişimcinin gözde işleri arasında yer alıyor. Bu sektörün önde gelenlerinden Era Türkiye, Realty TR gibi şirketler büyümek için girişimciler arıyor.

Küçük metrekarelerde açılabilen, mutfak gibi ekstra yatırımlara ihtiyaç duymayan çiğköfte de popülerliğinin korumaya devam ediyor.

Açık parfüm, oto temizleme, çocuklara yönelik hizmetler de 2016’da girişimciler açısından fırsatlar yaratacak alanlar arasında yer alıyor.

EN YÜKSEK KÂR MARJI SUNAN 15 ŞİRKET

 1. Gritty – %1000
 2. Sabun Dünyam %400
 3. Remziye Ana Mutfağı – %350
 4. Spagetti Icecream – %300
 5. Ci Gusta – %300
 6. Mantı Keyfi – %300
 7. Surf’nFries – %100
 8. Bebeto Eğlence Adası – %100
 9. Aytanzade – %100
 10. Realty-TR – %100
 11. Yogolat – %100
 12. Çiğköftemiss – %100
 13. Komagene – %100
 14. But’s Friend Chicken – %100
 15. Sossis – %100


yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...