Ebola virüsü nedir belirtileri nelerdir?

Ebola virüsü nedir, ebola virüsünün belirtileri nelerdir hastalık nasıl bulaşıyor, nasıl önlem almak gerekiyor, Türkiye’de ebola virüsü yayılabilir mi? İşte Ebola virüsü hakkında bilmeniz gerekenler.

ebola virüsü nedir

Afrika’yı yıkıp geçen Ebola virüsü ABD’ye kadar ulaştı ve şimdiye kadar 4 bin kişinin ölümüne yolaçtı.

Ebola virüsünün üç türü bulunuyor, hastalık çok kolay bulaştığı için ölümcül bir salgına dönüşebiliyor peki ebola belirtileri neler?

EBOLA VİRÜSÜ NEDİR?

Dünya’ya kabus yaşatan Ebola virüsü insanlarda ve insan dışı primatlarda ciddi hastalık formlarına yol açan virüstür. Ebola, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 4. Risk Grubu Patojen olarak kabul edilmektedir.

3 tür Ebola virüsü var

 • Ebola Sudan
 • Ebola Reston
 • Ebola Fildişi Kıyısı

ebola virüsü vücudu yok ediyor

Ebola çok tehlikeli bir virüstür. İshal, kanama, deri döküntüleri ve yüksek ateşe neden olan Ebola virüsü adını, Afrika’daki bir nehirden alıyor. Bulaşıcı olan Ebola virüsü kontrol altına alınmazsa salgınlar görülür. Ebola virüsü, ipliksi yapıda, yaklaşık 80 nm boyundadır ve genetik materyali RNA’dan oluşur.

EBOLA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIYOR?

Ebola, hastaların (hayvanlar başlıca maymun ve meyve yarasaları) kan ve vücut sıvıları ile bulaşır. Hava yoluyla bulaşma tespit edilmemiştir.

AFRİKA’DA ÖLDÜRÜYOR

İlk defa Aralık 2013’te Gine’de iki yaşında bir çocukta tespit edilen Ebola virüsü, Batı Afrika’da bugüne kadar 3 binden fazla kişinin ölümüne neden oldu.

Ebola virüsü

EBOLA VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ

Ebola virüsü  belirti ve bulguları

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Eklem ve kas ağrısı
 • Halsizlik
 • İshal
 • Kusma
 • Mide ağrısı
 • İştahsızlık

Bazı hastalarda da şu belirti ve bulgular görülebilir:

Kaşıntı, gözlerde kızarıklık, hıçkırık, öksürük, boğaz ağrısı, göğüs ağrısı, nefes almakta güçlük, yutkunma zorluğu, vücut içinde ve dışında kanamalar. Laboratuvar bulgularında düşük beyaz kan hücreleri ve trombosit sayısı ile yüksek karaciğer enzimleri görülmektedir. Son dönemde böbrek ve karaciğer yetmezliği görülmekte.

Belirtiler Ebola virüsüne maruz kalındıktan 2 – 21 gün (genellikle 8-10 gün) sonra görülür. Hastaların bir kısmı iyileşirken, neden bazılarının öldüğü tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla beraber ölenlerin virüse karşı yeterli bağışık yanıt geliştiremedikleri bilinmektedir.

CDC’nin Ebola virüsüyle ilgili geçen hafta yaptığı açıklamada ise Batı Afrika’da Ocak 2015’e kadar, 550 bin ila 1 milyon 400 bin kişinin Ebola virüsünün bulaşmış olabileceği belirtilmişti.

TÜRKİYE’DE EBOLA PANİGİ

ABD’de kabusa dönüşen Ebola virüsü nedeniyle uçakta bir kişi hapşırsa bile ülkeye sokulmuyor. Türkiye’de ise ebola vakası şüphesiyle ilk kez bir kişi hastaneye kaldırıldı.

Yabancı uyruklu bir kadının dün akşam saatlerinde Ebola virüsü şüphesiyle Pendik Marmara Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’ne kaldırılması  panik yarattı. Muayene kısmını hemen karantinaya alınırken Ebola şüphesi sıtma hastalığı çıktı.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
Ebola virüsü nedir belirtileri nelerdir? yazısına yapılan yorumlar
 1. Veteriner Hekim dedi ki:

  Türkiye’de Sağlık Bakanlığına ve Orman Su İşleri Bakanlığına Veteriner Hekim Alınmalıdır.Bölge Hayvan Hastaneleri kurulmalıdır.GTHayvancılık Bakanlığında boş bulunan 20000 kadroya 5000 Veteriner Hekim atanmalıdır. Çünkü hayvanlardan insanlara geçen 400 çeşit hastalık vardır