Emniyetten polis olmak isteyenlere kötü haber!

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) polislik hayali kuran 3 bin 300 öğrenciyi ilgilendiren bir karara imza attı. Geçen yıl Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) sınavlarını yedekten kazanan ve sırasını bekleyen adaylara bu haklarını kaybettikleri ilan edildi.

polis

EGM tarafından her yıl yapılan POMEM sınavlarına 2013 yılında 30 bin civarında öğrenci başvuru yapmıştı. İlk etapta yapılan sınavları başarı ile geçen 3 bin 300 öğrenci asil listeden POMEM’e yerleştirilmiş ardından 3 bin 300 öğrencinin ise yedek listeye alındığı açıklanmıştı. Yedek listeye giren öğrencilerin 2014 yılında tekrar sınava tabi tutulmadan okula başlayacakları müjdelenmişti. Ancak polis olma hayali kuran 3 bin 300 öğrencinin hayali EGM tarafından yapılan açıklama ile son buldu.

‘STATÜ’ SONLANDIRILDI

EGM’den yapılan açıklamada; “13. dönem kontenjanına ek olarak 14. dönem polis meslek eğitimleri için yapılan yedek planlaması geri çekilmiş olup, 13. dönem yedeklerinin adaylık statüleri ilgili mevzuat gereği sonlandırılmıştır. 13. dönem yedeklerinin 14. dönem ile ilgili planlaması yapılmayacaktır” denildi.

İSİMLERİ BİLDİRİLDİ

Polis olmak için bekleyen ancak Emniyet’in uygulaması ile bu şanslarını kaybeden 3 bin 300 öğrenci için askerlik sorunu da baş gösterdi. Polis olacakları için askere gitmeyecek olan öğrenciler, bu haklarını da kaybetti. Yedek adayların listeleri EGM’e tarafından yayınlanmasının ardından askerde olan adaylar terhis edilmiş, gitmeyenlerin ise tecil işlemleri yapılmıştı. Adaylıkları iptal olan öğrencilerin askeri durumları ile ilgili olarak ise şu açıklama yapıldı; “Askerlik işlemlerinin başlatılması amacıyla öğrenci adaylık hakları sonlandırılan erkek yedek adayların isim listesi Milli Savunma Bakanlığı’na bildirilmiştir.”

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Yedek adaylıkları son bulan öğrenciler seslerini İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Başbakan Tayyip Erdoğan’a duyurmak için sosyal medya üzerinden imza kampanyası başlattı. Öğrencilerin topladıkları imzaları önümüzdeki haftalarda Ankara’ya götürerek İçişleri Bakanı’na sunacakları belirtildi.

Kaynak: Habertürk