İspanyolca konuşulan ülkeler hangileridir?

Dünya üzerinde 21 ülke İspanyolca dilimi konuşuyor. İspanyolca konuşan ülkeler arasında Meksika, Amerika, İspanya, Kolombiya, Arjantin, Venezuela, Peru, Şili, Ekvador ve Guatemala gibi ülkelerde anadili ispanyolca olan ve ispanyolca konuşan nüfus yoğunluğu dikkat çekiyor.

Dünya üzerinde 400 milyon kişi tarafından İspanyolca konuşuyor. İspanyolca ayrıca yüzde 8’lik pay ile internette en çok kullanılan üçüncü dildir.

Meksika’da anadili İspanyolca olan 104 milyon kişi varken, 110 milyon kişi ise İspanyolca konuşuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 35 milyon kişinin anadili İspanyolca olmasına rağmen 50 milyon kişi İspanyolca konuşan kişi mevcut. 

Bunu İspanya’da 46 milyonla izlerken, Kolombiya’da 45 milyon, Arjantin’de 36 milyon, Venezuela’da 29 milyon, Peru’da 25 milyon, Şili’de 17 milyon, Ekvador’da ise 11 milyon kişi İspanyolca konuşabiliyor.

ispanyolca konuşan ülkeler

Yabancı dil deyince herkesin ilk aklına gelen İngilizce olsa da İspanyolca ve Çinceden sonra en çok konuşulan dilidir. Fakat etkisi İspanyolca ve Çince’den fazladır. 2020 yılında İngilizce konuşan ya da öğrenen insa sayısı 2 milyarı geçecek ve bunların sadece yüzde 15’ini anadili İngilizce olacak. Ancak yükselen ekonomiler İngilizce dışında başka dilerin de popülaritesini artıracak.

Dünyada en çok konuşulan diller arasında İspanyolca 2. sırada!

British Council tarafından yapılan bir araştırmaya göre, İspanyolca ve Arapça en çok konuşulan diller arasında yer alacak. Bu dilleri, Fransızca, Çince ve Almanca izleyecek. En çok konuşulacak ilk 10 dil arasındaki diğer diller ise; Portekizce, İtalyanca, Rusça, Japonca ve Türkçe olacak.

en çok konuşulan diller

Araştırmalar ekonomik ve kültürel değişimler göz önüne alındığında gelecek yıllarda yıldızı en çok parlayacak dilin İspanyolca olacağını tahmin etmek zor değil.

İşte dünya üzerinde İspanyolca konuşan ülkeler

Dünya üzerinden en çok İspanyolca konuşan ülkeler sıralaması nüfusu ispanyolca konuşanlara göre sıralanmıştır.

Meksika, ABD, İspanya, Kolombiya, Arjantin, Venezuela, Peru, Şili, Ekvador, Guatemala, Küba, Dominik Cumhuriyeti, Bolivya, Honduras, El Salvador, Nikaragua, Kosta Rika, Paraguay, Porto Riko, Uruguay ve Panama.  • ispanyolca konuşan ülkeler
yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...