En iyi yatırım daire mi dükkan mı arsa mı?

Yatırım için hangisini almak daha mantıklı – daha kazançlı olabilir?  Arsa mı dükkanda mı daire mi?

Dünya para ve sermaye piyasaları şu an hiç olmadığı kadar çalkantılı. Yıllarca 280-310 dolar bandında gezinen altın 2 bin dolardan döndü. Uzun yıllar ortalaması 30 dolar civarı olan petrolün varili 200 doları gördü, şimdilerde ise 100 dolar civarından işlem görüyor. Özetle her yatırım enstrümanı can yakmaya da zengin etmeye de hazır.

Dünyada hisse senetlerine yatırım yapıp ilk milyar doları kazanarak tarihe geçen Warren Buffet genelde gayrimenkul, özelde ise konut yatırımına pek itibar etmez. İnsanlara tasarruflarını borsada değerlendirmesini önerir. Buffet belki doğru söylüyor ama tek yanlışı herkesin borsadan kendisi gibi iyi anladığını zannetmesi. Borsa başlı başına uzmanlık isteyen bir iştir.

Bana en çok gelen sorulardan birisi bu; Sevgili Gurme, 40.000 TL birikimim var, üzerine kredi çekip yatırım yapmak istiyoruz; ev mi alalım dükkan mı?

Standart cevabım dükkan! Ezber değil, 3 sebebim var;

1. Kira getirisi için ev alınmaz, dükkan alınır! Aynı paraya satın alacağınız dükkan veya evin kira getirilerini karşılaştırırsanız dükkan getirisinin daha yüksek olacağını göreceksiniz.

2. Türkiye’de en zor şeyi ev kiracısı ile uğraşmak. Bu zorlukları yaşamak yerine paşa paşa ufak bir dükkan alırsınız, diyin ki adamın işleri iyi gitmedi pıt diye çıkar ya da kaçar, bir sonraki gelecek kiracı kendi dekorasyonunu zaten yapacaktır; yani size dükkanı kiralamaktan başka zorluk çıkmaz. Arada sırada elektrik borcu takan da olur, demedi demeyin!

3. Eve kiracı bulmak zordur! Kredi faizleri bu kadar düşmüşken zaten evi kiralamak zor, kira ödemek yerine insanlar ev alıyor… Küçük dükkanlara da her zaman rağbet vardır, yeri uygun olduğu sürece.

Peki o zaman yatırım için ev ne zaman alınır?
1. Prim yapacağına inandığınız yerlerdeki site tarzı projelerden inşaat öncesi veya sırasında alınır,
2. Tanıdık ve güvenilir müteahhitlerden arkadaş fiyatına veya koşullarıyla alınır.

Arsa mı?
1. Bu konulara daha meraklı ve ilgili kişilere önerilir
2. Dükkan ve konuta göre daha risklidir
3. Getirisi en yüksek olandır, riskle paralel olarak.
4. Babam her zaman şehrin bittiği yerden arsa al demiştir.

Emlakçı arkadaşlar sizin de önerilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum, özellikle konut konusunda!  • ev mi dükkan mı
  • Ev mi arsa mi
  • Arsa mı daire mi
yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...