Euro 3.30 TL olur mu?

ALB Forex Araştırma Uzmanı Enver Erkan, bu haftayı dolar kurunun 2.90 3.05 TL’den, Euro‘nun ise 3.20 3.30 TL’den tamamlayacağını tahmininde bulundu.

euro

Ancak Erkan bu tahminleri mevcut gelişmeler ve açıklamalar ışığında yaptığına da dikkat çekiyor. Önümüzdeki dönem TCMB’nin çok daha aktif olmak zorunda kalabileceğini ifade eden Erkan, beklentilerini şöyle özetliyor:

“Koalisyon hükümetinin kurulmaması ve erken seçime gidiliyor olması, siyasi belirsizlik faktörü üzerinden TL varlıklarına baskı yapmaya devam edecek. Türkiye’nin beş yıllık CDS’leri Ocak 2014’ten sonraki en yüksek seviyeye geldi.

Bunun en önemli neden iç kaynaklı bütün risklerin olağandışı bir haber akışıyla yarattığı etki. Kuru kısa vade için de olsa aşağı yönlü götürebilecek faktörler ya bir hükümet kurulması ya da Merkez Bankası’nın faiz artırımı yapmasıydı.

İlk ihtimal zaten elendi, ikinci ihtimal ise büyük ölçüde FED’in faiz artırım takvimine bağlı olarak ötelendi.

Sepet kurun 3.10’a dayandığı bu ortamda TCMB’nin daha radikal adımlar atmasına ihtiyaç duyabiliriz.

Mevcut durum TL’yi dış kaynaklı şoklara karşı daha duyarlı hale getirdi. FED’in faiz artırım sürecinde olduğu bu periyotta, TL siyasi açmaz ve terör riskleri çerçevesinde dış haberlere çok daha sert tepki verebilir.”

Bu ortamda eylül ayında olabilecek bir FED faiz artırım fırtınasına siyasi belirsizlikle yakalanmanın büyük risk olacağını kaydeden Erkan, “Türkiye’de erken seçim büyük ihtimalle kasım ayında olacak. O tarihe kadar TCMB proaktif hamlelerde bulunmazsa kurda yukarı yönlü hareketin devamı gelebilir. Kurun aşağıya getirmek için şu iki şarttan birini yerine getirmek gerekiyor; ya iyi bir hikayemiz olacak -ki bu ihtimal son politik belirsizlikle beraber ortadan kalkmış durumda- ya da benzer ligdeki ekonomilerden daha fazla faiz verilecek. Radikal para politikası hamleleri gerçekleşmezse erken seçim öncesinde sepet kurda yeni rekorlar görülebilir” diyor. (Ağustos 2015 – Para Dergisi)yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...