Faiz ne olur düşer mi yükselir mi?

Faiz oranları ne olur? Faiz oranları düşer mi?  Faiz oranları yükselir mi?

faiz

Geçen hafta merkez bankalarının faiz kararları tüm piyasaları etkiledi. Öncelikle Euro Bölgesi’nin karşı karşıya kaldığı deflasyon ve ekonomik yavaşlama tehlikesi karşısında ECB beklentilerin üzerinde bir tahvil alım programı açıklayarak riskli varlıklara olan iştahı artırdı.

Mart ayında başlayacak ve 2016 Eylül sonuna kadar sürecek ayda 60 milyar Euro tutarındaki devlet tahvili alım programı toplamda 1.1 trilyon Euro büyüklüğüne ulaşacak.

Ardından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihalenı yüzde 8,25’ten yüzde 7,75’e indirdi.

Gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde sıfır ve borç verme faiz oranı yüzde 12,75’te sabit bırakıldı.

Faiz oranları düşer mi yükselir mi?

Haftanın son günü ise Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ECB kararından sonra Euro bazında mevduat faizlerinin daha da düşmesini sağlayacak teknik bir adım açıkayabileceğini ifade ettikten sonra gösterge tahvilin birleşil faii yüzde 6,95 ile Haziran 2013’ten bu yana en düşük seviyesine geriledi. Gösterge tahvilin birleşil faizin yüzde 7’nin üzerine çıkması zor görünüyor.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...