Faizler 2016 yılında ne olur düşer mi yükselir mi?

faiz ne olur düşer mi yükselir miFaizlerde düşüş devam eder mi? Faizler ne olur?

Türkiye’de piyasa faizleri, artan küresel risk iştahı sonrasında gelişmekte olan ülke varlıklarına olan ilginin artması sonrasında anlamlı bir aşağı yönlü hareketlenme gösterdi. Yurtiçinde Şubat ayı enflasyon oranı verilerinin beklentilerin oldukça altında gelmesi ve yıllık enflasyonun yüzde 8,78’e gerilemesi de gösterge faizin yüzde 10,70 seviyelerine düşmesinde etkili oldu.

TL karşısında fazla etkili olamayan dolar hareketi kurun stabil kalmasını, hatta gerilemesini sağlarken azalan risk unsurları ve düşen enflasyon ile beraber yurtiçinde faizler de geri çekilme fırsatı buldu.

Bu hafta içinde açıklanacak olan sanayi üretimi ve cari açık verileriyle beraber Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yapacağı toplantıdan çıkacak sonuçlar etkili olacak.

Özellikle ECB’nin güçlü bir parasal genişleme açıklaması durumunda gelişmekte olan ülkelere fon akımı beklentileri artabilir, bu durumda da faizde daha fazla düşüş için gerekli bir ortam sağlanabilir.

Daha fazla iyileşme için kritik seviye gösterge faizde yüzde 10,50 seviyesi olmakla beraber, yüzde 11,00 seviyesi aşılmadığı sürece faizlerdeki geri çekilme eğilimi devam edebilir.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...