Filo kiralama sektörü büyümeye devam ediyor

Ana Sayfa » Sektörler - Filo kiralama sektörü büyümeye devam ediyor - haber24

Filo kiralama sektörü, 2015 yılında da hız kesmeden büyümeye devam etti. Zor bir yıl olan 2015’te yüzde 17’lik büyümeyle 18 milyar TL’lik büyüklüğe ulaşan sektör, araç sayısında ise 277 bini geçti.

filo kiralama

2016 yılında özellikle kurumsal şirketlerin etkisiyle en az yüzde 15 büyümeye hazırlanan filocular, araç sayısını da 300 binler seviyesine çıkarmaya hazırlanıyor. Özellikle KOBİ’lerin filo kiralamaya artan ilgisinin, önümüzdeki dönemde pazarı daha da büyüteceği ifade ediliyor.

Türkiye için 2015 yılı ‘zor bir yıl’ olarak adlandırılsa da filo kiralama sektörünün bu zor yılın üstesinden geldiği rakamlardan anlaşılıyor. 2015’i yüzde 17’lik büyümeyle 277 bin aracın üzerinde kapayan kiralama sektörü, 18 milyar TL’yi aşan bir aktif büyüklüğe de ulaştı.

Operasyonel kiralama yönetiminin yarattığı finansal ve operasyonel avantajların çok uluslu ve büyük yerel şirketlerin yanı sıra küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) tarafından da keşfedilmesi, filo kiralama sektörünün pazar hacmini bu yıl da artıracak.

Uzmanlar 2016 yılının sonunda araç sayısının 300 bin rakamını aşacağını belirtirken, müşteri sayısında da 45 bini aşacağını tahmin ediyor. Pazardaki büyümenin en büyük faktörü kurumsal şirketler olurken, operasyonel kiralama sektörünün en az 10 katı kadar bir büyüme potansiyelini barındırdığı da kaydediliyor.

FİLO KİRALAMADA ŞİRKETLERE SAĞLANAN 5 AVANTAJ

  1. Şirket araçları işletmedeki en büyük gider kalemlerinden biri. Şirketlerin kiralamayı seçerek şirket araçlarına yapacağı maliyetleri işlerine yönlendirmesi, hem işlerini çok daha büyütmelerini hem de bu büyük yatırımı kendi odaklarındaki işe aktarmasını sağlıyor.
  2. Kiralamayla birlikte aracın bakım, hasar, ikinci el satış risklerinin profesyonel bir kadroya devri söz konusu.
  3. Araç kiralama hizmeti aldığında kira bedeline dahil olan tüm hizmetler tek bir fatura ile paylaşılıyor ve bu fatura giderleştirilebiliyor.
  4. Kira bedeli bilançodaki borç olarak görünmeyeceği için, yapılacak diğer yatırımlar için kullanılacak krediler söz konusu olduğunda, kiralanan araçlar şirketler için bir alternatif finansman tekniği oluşturuyor. Dolayısıyla bankalardaki ve diğer banka dışı finansal kuruluşlardaki limitler kullanılmıyor.
  5. Operasyonel takipte kolaylık sağlanıyor. Şirket, araçlarının bakım, onarım, vergi, kasko, sigorta, lastik, OGS gibi operasyonel işlemleri kiralama şirketi tarafından hızlıca yapılıyor.

FİLO KİRALAMA SEKTÖRÜNÜN BÜYÜKLÜĞÜ 18 MİLYAR TL

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) verilerine göre, Türkiye operasyonel kiralama sektörü, 2015 yılında yüzde 17’lik büyüme kaydetti. Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 17’si olan 123 bin adet yeni aracı filosuna katan filo kiralama sektörünün filosundaki araç sayısı ise 2015 yılında 277 bin 225 adede ulaştı. 2015 yılında yaklaşık olarak 8 milyar 526 milyon TL’lik yeni araç yatırımı yapan Türkiye operasyonel kiralama sektörünün aktif büyüklüğü ise 18 milyar TL’yi aştı.

Operasyonel kiralama sektöründe C segmentinin ağırlığını koruduğu görülüyor. Bu bağlamda kullanıcıların tercihi yüzde 52,8 oranında C segmenti araçları olurken, onu yüzde 28,3’le B, yüzde 12,5’le de D segmenti araçlar takip etti. Geri kalan kısımda ise yüzde 3,7 ile SUV ve yüzde 2,7 ile LCV sınıfı araçlar yer aldı. Bunun haricinde KPMG’nin geçen hafta yayımladığı raporunda oto kiralama sektörüne yönelik 2016 yılı büyüme beklentisi ise otomotiv pazarının en az yüzde 10 üzerinde olarak belirtildi.

Oto kiralama sektörünün 2016 yılında da geçmiş yıllara benzer şekilde yüzde 15’lere varan bir büyüme göstermesi bekleniyor. Türkiye genelinde halen şirketlerin kendi mülkiyetindeki araç sayısının 2,5 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. DRD Genel Müdürü İlkay Ersoy, operasyonel kiralama şirketlerinin böyle bir pazarda henüz yüzde 10 gibi çok küçük bir dilime sahip olduğunu belirtiyor. Bu bakış açısıyla sektörlerinin daha 10 kat kadar büyüme potansiyeline sahip olduğunu söyleyen Ersoy, DRD olarak 2015 yılında gerçekleştirdikleri 945 milyon TL’lik yatırımla araç filolarını 26 bin adet seviyesine çıkardıklarını belirtiyor. 2016’da ise şirketin 1,3 milyar TL’lik yatırım yapması ve araç parkının 32 bin adetler seviyesine yükseltmesi bekleniyor.

2016’DA 300 BİN ARAÇ

Filo kiralamada Renault yüzde 29,8 ile birinciliğini kaptırmıyor.

Filo kiralamada Renault yüzde 29,8 ile birinciliğini kaptırmıyor.

Tabloya bakıldığında karşımıza çıkan sonuç, özellikle son beş yıllık dönemde operasyonel kiralama sektöründeki yıllık büyüme ortalamasının yüzde 19 olması. Sektörün uzmanları, 2016 yılında da filo kiralama sektörünün toplam satışlardaki payının artmaya devam edeceğini ve sektördeki araç sayısının bu paralelde 300 bini geçeceğini düşünüyor. Hafif ticari araç kiralanması önündeki engelin de kalkmasıyla özellikle yılın ikinci yarısından itibaren hafif ticari araç pazarında da bir hareketlilik yaşanması bekleniyor.

Bu arada filo kiralama sektörü için en büyük tehdit olan sahte araç kiralama konusunda da, spot araç ticareti nedeniyle distribütörlere sanal bir talebin olabileceği dile getiriliyor. Uzmanlar bu konuya özellikle dikkat edilmesi gerektiği konusunda fikir birliği yaparken, pazarda ikinci el araç ticaretinin de kiralama firmalarının kontrolüne girdiğini belirtiyor.

OTO KİRALAMADA BÜYÜME KURUMSAL TARAFTA

2015 yılının sonunda oto kiralama sektörünün müşteri sayısı 2014 yılına göre yüzde 29 artarak 2014 yılına göre yüzde 29 artarak 31 bin 111’den 42 bin 634’e ulaştı. 2014 yılında müşteri başına düşen araç sayısı 6,6 iken, 2015 yılında bu oran 5,9’a düştü. Buradan da anlaşılacağı üzere, sektörün müşteri sayısı artarken müşteri başına düşen araç sayısında yıldan yıla bir gerileme söz konusu. Bunun anlamı ise araç kiralamaların bireysel taraftan çok kurumsal şirketler tarafından yapılması. Kısacası, sektörün bel kemiğini kurumsalda artan talep oluşturuyor.

Tüm bu gelişmelere karşı filo kiralama sektörünün önünde alması gereken daha çok yol var.

Çünkü yollardaki yaklaşık 10 milyon otomobilden yalnızca 2 milyon 400 bin kadarı şirketler ve işletmeler tarafından iş amaçlı olarak kullanılıyor. Bu da filo kiralamanın henüz bu araç parkının ancak yüzde 10’una hizmet verdiğini gösteriyor. Oysa gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 30-45 arasında değişiyor.